Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 645/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 09 marca 2017 roku

Sąd Rejonowy w Szczytnie w II Wydziale Karnym

w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SR Andrzej Janowski

Protokolant: sekr. sąd. Katarzyna Strzelec

przy udziale As. Prok. Prokuratury Rejonowej w Szczytnie Anny Szelugi – Skłodowskiej

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 marca 2017 roku sprawy:

K. K. , syna H. i T. zd. K., urodzonego w dniu (...) w O.

oskarżonego o to, że:

w dniu 1 października 2016r. na trasie J., gm. Ś.W., gm. R., woj. (...), prowadził w ruchu lądowym motorower marki K. o nr rej. (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, posiadając 2,97 ‰ zawartości alkoholu we krwi, przy czym czynu tego dopuścił się będąc wcześniej skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Ostrołęce, w sprawie o sygn. akt II K 974/10 z dnia 08 grudnia 2010r. za popełnienie przestępstwa z art. 178a § 1 k.k.

tj. o czyn z art. 178a § 4 k.k.

I.  oskarżonego K. K. uznaje za winnego zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art. 178a §4 k.k. skazuje go na karę 7 (siedmiu) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 42 §3 k.k. orzeka wobec oskarżonego dożywotni środek karny zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych;

III.  na podstawie art. 43a §2 k.k. zobowiązuje oskarżonego do uiszczenia świadczenia pieniężnego w kwocie 5000 (pięciu tysięcy) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;

IV.  na podstawie art. 63 §1 k.k. zalicza na poczet orzeczonej kary okres zatrzymania oskarżonego w sprawie w dniu 01.10.2016r. od godz. 20:00 do godz. 21:45;

V.  na podstawie art. 624 §1 k.p.k. zwalnia oskarżonego od obowiązku zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych.

UZASADNIENIE

Sąd uznał oskarżonego K. K. za winnego tego, że w dniu 1 października 2016r. na trasie J., gm. Ś.W., gm. R., woj. (...), prowadził w ruchu lądowym motorower marki K. o nr rej. (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości, posiadając 2,97 ‰ zawartości alkoholu we krwi, przy czym czynu tego dopuścił się będąc wcześniej skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Ostrołęce, w sprawie o sygn. akt II K 974/10 z dnia 08 grudnia 2010r. za popełnienie przestępstwa z art. 178a §1 k.k., tj. winnego przestępstwa z art. 178a §4 k.k.

Za powyższy czyn Sąd wymierzył oskarżonemu karę 7 miesięcy pozbawienia wolności oraz środki karne : dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz obowiązku uiszczenia świadczenia pieniężnego w kwocie 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przy wymiarze kary jako okoliczność łagodzącą Sąd potraktował przyznanie się oskarżonego do winy. Jako okoliczność obciążającą przyjęto uprzednią karalność oskarżonego oraz stopień jego upojenia alkoholowego (dane o karalności k. 24-25).

Orzekając dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych Sąd kierował się obligatoryjnym nakazem orzeczenia tego środka przewidzianym w art. 42 §3 k.k.

Obligatoryjne było także orzeczenie wobec oskarżonego świadczenia pieniężnego – jako środka mającego ma celu zwiększenie oddziaływania penalnego i wychowawczego na sprawcę, zatem Sąd, biorąc powyższe pod uwagę, orzekł takowe zgodnie z art. 43a §2 k.k.

W tym miejscu wskazać należy, iż świadczenie to omyłkowo orzeczono wobec oskarżonego w wysokości 5.000 złotych, zamiast co najmniej 10.000 złotych – co jest świadczeniem w najniższym wymiarze przy skazaniu za czyn z art. 178a §4 k.k., na co wskazuje końcowy fragment przepisu §2 art. 43 a k.k.

Uwzględnienie powyższych okoliczności, zdaniem Sądu, wskazuje, że wymierzone kara i środki karne są adekwatne do stopnia szkodliwości społecznej popełnionego przestępstwa, jak i do stopnia winy oskarżonego.

Taki wymiar kary, w ocenie Sądu, spełni swe zapobiegawcze i wychowawcze cele w stosunku do oskarżonego oraz uwzględniając potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa, wpłynie na kształtowanie w nim prawidłowych postaw, umacniając poszanowanie prawa.

Sąd zgodnie z art. 423 §1a k.p.k. ograniczył uzasadnienie, zgodnie z wnioskiem oskarżyciela, do orzeczenia o karze i innych konsekwencjach prawnych przypisanego oskarżonemu przestępstwa.