Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt VI K 393/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 05 października 2016 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku, VI Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący : SSR Anna Wołosecka - Berk

Protokolant : Aneta Elżbieciak

po rozpoznaniu dnia 05.X.2016r. sprawy karnej

P. T. (1)

urodz. (...) w N.

syna P. i R. zd. B.,-

oskarżonego o to, że:

w dniu 16 kwietnia 2016 roku we W., woj. (...), prowadził w ruchu lądowym pojazd mechaniczny marki V. (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym kolejno: I - badanie – 0,60 mg/l, II badanie – 0,69 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu,-

tj. o czyn z art. 178a§1 kk,-

----------- / ----------

I.  oskarżonego P. T. (1) uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku i za to na podstawie art. 178a§1 kk wymierza mu 3 (trzy) miesiące pozbawienia wolności,-

II.  na podstawie art. 69§1 kk i 70§1 kk wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo oskarżonemu zawiesza tytułem próby na okres lat 2 (dwóch),-

III.  na podstawie art. 42§2 kk orzeka wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres lat 3 (trzech),-

IV.  na podstawie art. 43a§2 kk orzeka od oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 5.000 (pięć tysięcy) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,-

V.  na podstawie art. 63§4 kk na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zalicza oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 16 kwietnia 2016r. do dnia 05 października 2016r,-

VI.  zwalnia oskarżonego od uiszczenia kosztów sądowych, a wydatki poniesione w sprawie zalicza na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt VI K 393/16

UZASADNIENIE

W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 16 kwietnia 2016 około godziny 17.00 oskarżony P. T. (1) jechał swoim samochodem marki V. (...) o nr rej. (...) ze swojego miejsca zamieszkania we W. do domu swojej mamy . Na drodze (...) oskarżony zatrzymany został do kontroli drogowej , w trakcie wykonywanych czynności od oskarżonego wyczuwalna była woń alkoholu wobec czego poddany został on badaniu urządzeniem typu Alkosensor, które wykazało zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu o godz. 17.43 - 0,60 mg/l a następnie urządzeniem typu Alkometr , które wykazało zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu o godz. 18.04-0,69 mg/l. Na oskarżonego nałożono mandat w kwocie 100 złotych za popełnienie wykroczenia z art. 97 kw polegającego na niekorzystaniu z pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

/ dowód: wyjaśnienia oskarżonego P. T.

notatka urzędowa k. 1;

protokół użycia Alkosensora k. 2;

protokół użycia Alkometra k. 3

kserokopia mandatu karnego k 12 /

Oskarżony P. T. (1) nie był uprzednio karany.

/ dowód: informacja z KRK k 10/

Oskarżony P. T. (1) stojący pod zarzutem popełnienia czynu z art. 178a§1 kk w toku dochodzenia przyznał się do winy i wyjaśnił, że alkohol w postaci wódki spożywał w nocy poprzedzającej dzień zdarzenia, w trakcie powrotu z delegacji, po przyjeździe do domu w godzinach porannych spożywał natomiast piwo. Nadto wyjaśnił, iż zatrzymanie prawa jazdy spowodowało utratę pracy w charakterze kierowcy , czasowo jest zatrudniony jako mechanik, posiada liczne zobowiązania finansowe.

W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył, co następuje:

W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego wina oskarżonego odnośnie zarzuconego mu czynu nie budzi wątpliwości. Potwierdzeniem tego są wyjaśnienia oskarżonego przyznającego się do winy oraz dokumenty zgromadzone w toku postępowania. Dowody te wskazują, że krytycznego dnia P. T. (1) prowadził pojazd mechaniczny znajdując się w stanie nietrzeźwości i zachowaniem swym wyczerpał ustawowe znamiona występku z art. 178a§1 kk.

Mając powyższe na uwadze Sąd uznał oskarżonego za winnego popełnienia czynu z art. 178a§1 kk i za to na podstawie tego przepisu wymierzył mu karę trzech miesięcy pozbawienia wolności. Przy wymiarze kary Sąd uwzględnił uprzednią niekaralność oskarżonego, a także stopień społecznej szkodliwości czynu, co uzasadniało orzeczenie najsurowszej z kar którymi zagrożony jest przedmiotowy występek.

Na podstawie art. 69§1 kk i art. 70§1 kk Sąd zawiesił warunkowo wykonanie orzeczonej kary pobawienia wolności tytułem próby na okres lat dwóch uznając, iż odnośnie oskarżonego można postawić pozytywną prognozę, co do jego zachowania w przyszłości i będzie to wystarczające dla osiągnięcia celów kary oraz zapobiegnie powrotowi do przestępstwa.

Zgodnie z dyspozycją art. 42 §2 kk orzeczono wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres lat 3 , uwzględniając uprzednią niekaralność oskarżonego oraz okoliczności sprawy, a mianowicie stopień nietrzeźwości oraz zagrożenie jakie stworzył dla innych uczestników ruchu drogowego. Sąd uznał za zasadne orzeczenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych a to z uwagi na stopień nietrzeźwości, fakt iż oskarżony z pełną świadomością co do spożytego uprzednio alkoholu zdecydował się na prowadzenie pojazdu mechanicznego. W szczególności za orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju nie mogły przemawiać okoliczności związane z warunkami osobistymi oskarżonego - wykonywanie pracy w charakterze kierowcy , przeciwnie od osób związanych zawodowo z prowadzeniem pojazdów mechanicznych należy wymagać szczególnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa w tym zakresie a oskarżony nie daje rękojmi właściwego zachowania jako uczestnik ruchu drogowego. Niewątpliwie mając na uwadze sytuację rodzinną i majątkową oskarżonego wydany wyrok będzie stanowił istotną dolegliwość jednak w świetle okoliczności sprawy nie można uznać aby orzeczona kara wraz ze środkiem karnym były niewspółmiernie surowe do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu.

Na podstawie art. 43a§2 kk orzeczono świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 5.000 złotych.

Zdaniem Sądu orzeczona kara wraz ze środkiem karnym są współmierne do stopnia społecznej szkodliwości czynu i spełnią swoje funkcje prewencyjne i wychowawcze.

O kosztach orzeczono na podstawie art. 627 kpk.