Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt VI Ka 85/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 marca 2017 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach, Wydział VI Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący SSO Dariusz Prażmowski

Sędziowie SSO Arkadiusz Łata (spr.)

SSO Agata Gawron-Sambura

Protokolant Natalia Skalik-Paś

przy udziale Krystyny Marchewki

Prokuratora Prokuratury Okręgowej w G.

po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2017 r.

sprawy skazanego R. H. (H.), syna E. i M.

ur. (...) w G.

w przedmiocie wydania wyroku łącznego

na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę skazanego

od wyroku Sądu Rejonowego w Gliwicach

z dnia 14 listopada 2016 r. sygnatura akt III K 820/16

na mocy art. 437 kpk, art. 438 kpk

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Rejonowemu w Gliwicach do ponownego rozpoznania.

Sygn. akt VI Ka 85/17

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy stwierdził, co następuje.

Apelacja obrońcy okazała się skuteczna o tyle, iż w następstwie jej wywiedzenia należało uchylić zaskarżony wyrok łączny, a sprawę w tej materii przekazać do rozpoznania ponownego Sądowi I instancji.

Spośród podniesionych przez obrońcę zarzutów zasadny był i na akceptację zasługiwał wyłącznie ten, w którym skarżący powoływał połączenie węzłem kary łącznej – jednostkowej kary pozbawienia wolności wymierzonej wyrokiem Sądu Rejonowego w Gliwicach z dnia 23 października 2013 r. – sygn. akt III K 430/13 (pkt. IX części wstępnej przedmiotowego wyroku łącznego). Rzecz bowiem w tym, iż wyrok ów nigdy nie uzyskał waloru prawomocności. Uchylony on bowiem został przez Sąd Okręgowy w Gliwicach wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2016 r. – sygn. akt VI Ka 575/16 (vide: k-156), a sprawę R. H. o zarzucone mu przestępstwo z art. 157 § 1 kk przekazano wówczas do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

Aktualnie w sprawie tej toczy się powtórne postępowanie przed Sądem Rejonowym w Gliwicach, które nie zostało ukończone, zaś na moment wyrokowania w instancji odwoławczej najbliższy termin rozprawy w tejże sprawie wyznaczony był na dzień 16 marca 2017 r.

Kara wymierzona w sprawie o sygn. akt III K 430/13 w żadnym wypadku łączeniu nie podlegała.

Odnosząc się jeszcze do realiów przedmiotowego przypadku wypada zasygnalizować tylko, iż Sąd Rejonowy w pełni zasadnie uznał zastosowanie w kwestii podstawy prawnej ukształtowania kary łącznej – przepisów znowelizowanych, obowiązujących z dniem 1 lipca 2015 r., a wprowadzonych w życie na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks Karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 396).

Sięgnięcie po przepisy o karze łącznej obowiązujące poprzednio w żadnym razie nie byłoby korzystniejsze dla skazanego, gdyż wówczas nie podlegałyby łączeniu kary jednostkowe wymierzone wyrokami opisanymi w punktach: I – VI części wstępnej zaskarżonego wyroku, zaś odnośnie pozostałych skazań (wyłączywszy oczywiście uchylony wyrok w sprawie Sądu Rejonowego w Gliwicach – sygn. akt III K 430/13) należałoby wyodrębnić dwa zbiegi przestępstw, co prowadziłoby w praktyce do konieczności wymierzenia w ramach jednego wyroku łącznego dwóch odrębnych kar łącznych.

Wracając jednak do głównego nurtu rozważań, po odpadnięciu skazania „cząstkowego” ze sprawy o sygn. akt III K 430/13 łączeniu podlegały kary orzeczone w sprawach, o których mowa w punktach: VI – VIII oraz X – XIV przedmiotowego wyroku łącznego.

Sąd Okręgowy w tego rodzaju sytuacji nie zdecydował się jednak na rozstrzygnięcie sprawy merytorycznie i dokonanie takiego połączenia. Uznał bowiem, że dla rzetelnego i wyczerpującego rozpoznania przedmiotowego przypadku niezbędne będzie przeprowadzenie przewodu sądowego przez Sąd I instancji. Wynikało to nie tylko z faktu kontrolnej - co do zasady, nie zaś rozpoznawczej roli Sądu odwoławczego, lecz także i przede wszystkim z uwagi na prawomocny już tylko charakter orzeczeń zapadających w postępowaniu drugoinstancyjnym. Strony wówczas pozbawione są możliwości zaskarżania powyższych rozstrzygnięć w trybie zwyczajnych środków odwoławczych.

Przy ponownym rozpoznawaniu sprawy Sąd orzekający zobowiązany zostaje do przeprowadzenia postępowania w materii wydania wyroku łącznego w pełnym dotychczasowym zakresie. Uzupełni przy tym materiał dowodowy o aktualną opinię o skazanym.