Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 833/15

UZASADNIENIE

Decyzją numer (...) z dnia 13 lutego 2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. stwierdził, że M. A. nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu od 1.01.2013r , jako pracownik płatnika składek: (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł.

/ decyzja - akta ZUS /.

Decyzja została doręczona pod adresem miejsca zamieszkania L. A. : odebrał ją mąż T. A. - dorosły domownik - w dniu 17 lutego 2015r..

/potwierdzenie odbioru - akta ZUS /

Odwołanie od tej decyzji – w przedmiotowej sprawie - w dniu 20 marca 2015r. za pośrednictwem placówki pocztowej Poczty Polskiej , wniósł pełnomocnik L. A. – radca prawny K. G. , z profesjonalnej kancelarii: (...) Spółka Partnerska (...) i Radców Prawnych , [nie załączając jednak – pełnomocnictwa] . Odwołanie trafiło do ZUS II Oddział w Ł. w dniu 24 marca 2015r.

/ odwołanie k. 2-6, koperta z potwierdzoną datą jej nadania w placówce pocztowej Poczty Polskiej w dniu 20.03.2015r. k. 14, /

W dniu 14 kwietnia 2015r. pełnomocnik L. A. , w wykonaniu zobowiązania Sądu z dnia 2 kwietnia 2015r. , uzupełniła brak formalny – i złożyła, poświadczoną za zgodność, kserokopię pełnomocnictwa , z odpisem dla strony przeciwnej [wraz z, co Sąd odnotowuje – na marginesie - poświadczeniem wniesienia opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa ]

/zarządzenie k. 1 , pismo pełnomocnika wnioskodawczyni z dnia 14.04.2015r. k. 11, poświadczona za zgodność kserokopia pełnomocnictwa k. 12, poświadczenie opłaty skarbowej k. 13/

W odpowiedzi na odwołanie, która wpłynęła do Sądu w dniu 2 kwietnia 2015r., ZUS wniósł o oddalenie odwołania .

/o dpowiedź na odwołanie k. 8 / .

Na rozprawie w dniu 11 lipca 2016 pełnomocnik ZUS wniósł o odrzucenie odwołania, z uwagi na przekroczenie terminu do wniesienia odwołania .

I takie stanowisko przedstawił pełnomocnik ZUS na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2017r.

Stanowisko – wnioskodawczyni nie uległo zmianie – wnosiła, działając za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika, o uwzględnienie odwołania.

/e-protokół rozprawy z dnia 11.07.2016r. płyta CD k. 141, e-protokół rozprawy z dnia 3.04.2016r. płyta CD k. 285 /

Sąd Okręgowy ustalił co następuje:

L. A. urodziła się (...)

/okoliczności bezsporne/

Zaskarżoną decyzją numer (...) z dnia 13 lutego 2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. stwierdził, że M. A. nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu od 1.01.2013r , jako pracownik płatnika składek: (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł.

/ decyzja - akta ZUS /.

Decyzja została doręczona pod adresem miejsca zamieszkania M. A. : odebrał ją mąż T. A. - dorosły domownik w dniu 17 lutego 2015r..

/potwierdzenie odbioru - akta ZUS /

Odwołanie od tej decyzji – w przedmiotowej sprawie - w dniu 20 marca 2015r. za pośrednictwem placówki pocztowej Poczty Polskiej , wniósł pełnomocnik M. A. – radca prawny K. G. , wysyłając je z profesjonalnej Kancelarii (...) i Radców Prawnych, { choć - nie załączając – pełnomocnictwa }. Odwołanie trafiło do ZUS II Oddział w Ł. w dniu 24 marca 2015r.

/ odwołanie k. 2-6, koperta z potwierdzoną datą jej nadania w placówce pocztowej Poczty Polskiej w dniu 20.03.2015r. k. 14 /

W dniu 14 kwietnia 2015r. pełnomocnik , w wykonaniu zobowiązania Sądu z dnia 2 kwietnia 2015r. , uzupełniła brak formalny – i złożyła, poświadczoną za zgodność, kserokopię pełnomocnictwa , z odpisem dla strony przeciwnej [ wraz z poświadczeniem wniesienia opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa ]

/zarządzenie k. 1 , pismo pełnomocnika wnioskodawczyni z dnia 14.04.2015r. k. 11, poświadczona za zgodność kserokopia pełnomocnictwa k. 12, poświadczenie opłaty skarbowej k. 13/

Ustalając stan faktyczny Sąd oparł na dokumentach - załączonych do akt sprawy i do akt ZUS .

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Zgodnie z treścią art. 477 ze zn. 9 & 1 k.p.c odwołanie od decyzji organów rentowych wnosi się w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji.

Zgodnie z treścią art. 477 ze zn. 9 & 3 k.p.c. Sąd odrzuci odwołanie, wniesione po upływie terminu, chyba, że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego.

Z dokonanych ustaleń wynika, że zaskarżona decyzja została doręczona pod adresem miejsca zamieszkania L. A. , którą dorosły domownik mąż wnioskodawczyni T. A. - w dniu 17 lutego 2015r. Z zatem – decyzja została prawidłowa doręczona – odbiorcy , wnioskodawczyni. Tego faktu nie kwestionuje odwołująca. I wprost , ten fakt wynika, z potwierdzenia odbioru decyzji znajdującego się w aktach ZUS .

Z dokonanych ustaleń wynika, że odwołanie od tej decyzji – w przedmiotowej sprawie - w dniu 20 marca 2015r. za pośrednictwem placówki pocztowej Poczty Polskiej , wniósł pełnomocnik M. A. – radca prawny K. G. wysyłając je z profesjonalnej Kancelarii (...) i Radców Prawnych . Fakt wysłania – odwołania w dniu 20.03.2015r. , potwierdza , załączona do akt sprawy - koperta z potwierdzoną datą jej nadania w placówce pocztowej Poczty Polskiej w dniu 20.03.2015r. - k. 14 akt sprawy . Odwołanie trafiło do ZUS II Oddział w Ł. w dniu 24 marca 2015r.

W - przedmiotowym – stanie faktycznym - można byłoby przyjąć tezę, że przekroczenie terminu nie jest nadmierne , ale , w tej kwestii Sąd Okręgowy przeanalizował aspekt – podmiotowy --- autora i składającego odwołanie :

z dokonanych ustaleń wynika jednoznacznie , że odwołanie zostało wniesione nie przez wnioskodawczynię - osobiście , ale przez , ustanowionego przez nią profesjonalnego pełnomocnika - radcę prawnego.

A zatem – w podmiotowo-przedmiotowym stanie faktycznym , po stronie profesjonalisty obowiązuje bardziej rygorystyczny standard oczekiwań i ocen.

Sąd Okręgowy Analizując stan faktyczny w aspekcie przesłanek art. 477 ze zn. 9 & 3 k.p.c - uwzględnił , że w tym przepisie mamy do czynienie z koniunkcją przesłanek - [ spójnik – i] tzn. „chyba, że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego”

Z dokonanych ustaleń wynika, że przekroczenie terminu do wniesienia odwołania , nie jest nadmierne [ gdyż przekroczenie – to trzy dni ] ale , zdaniem Sądu, nastąpiło z wprost z przyczyn zależnych od odwołującego się, który jest profesjonalistą – radcą prawnym - ma zatem nie tylko doświadczenie w zakresie aktywności na rynku prawnym , ale także ma doświadczenie w sprawach odwołań od decyzji organu rentowego .

Ale, wskazane w cytowanym przepisie , przesłanki, muszą być spełnione kumulatywnie [ spójnik – i - ].

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 477 ze zn. 9 & 3 k.p.c, Sąd odrzucił odwołanie.

Zarządzenie: odpis postanowienia z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawczyni