Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 17/17

WYROK NAKAZOWY

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 marca 2017 r.

Sąd Rejonowy w Łańcucie II Wydział Karny

w składzie:

Przewodnicząca - Sędzia Sądu Rejonowego Renata Jucha

Protokolant - st. sekr. sądowy J. J. (1)

bez udziału stron

po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2017 r. na posiedzeniu w postępowaniu nakazowym

sprawy karnej z oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Łańcucie

przeciwko D. B.

synowi J. i H. z d. H.

ur. (...) w P.

oskarżonemu o to, że:

w dniu 18 października 2016r. w K. woj. (...) naruszył nieumyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że kierując samochodem m-ki F. (...) o numerze rej. (...), nienależycie obserwował drogę, nie zachował szczególnej ostrożności, właściwej techniki jazdy, nie podjął manewru zmiany toru ruchu, czym to doprowadził do najechania na tył pojazdu m-ki V. (...) nr rej. (...), w następstwie czego kierująca tym pojazdem H. W. doznała obrażeń ciała w postaci wstrząśnienia mózgu, rany tłuczonej głowy, złamania I-go żebra po stronie prawej, złamanie żeber II-X- go po stronie lewej skutkujących naruszeniem czynności narządów ciała trwające dłużej niż siedem dni.

to jest o przestępstwo z art. 177§1kk

orzeka

I/. w ramach czynu zarzucanego aktem oskarżenia u z n a j e oskarżonego D. B. za winnego tego, że w dniu 18 października 2016 r. w K.
woj. (...) nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym
w ten sposób, że kierując samochodem m-ki F. (...) o numerze rej. (...), nienależycie obserwował drogę, w wyniku czego nie zareagował na zmieniającą się sytuację ruchowo-drogową na jego pasie ruchu wymagającą podjęcia manewru hamowania bądź zmiany toru jazdy i w efekcie tego najechał na tył samochodu m-ki V. (...) nr rej. (...) znajdującego się przy prawej krawędzi jezdni,
a kierowanego przez H. W., która w następstwie tego doznała obrażeń ciała w postaci wstrząśnienia mózgu, rany tłuczonej głowy, złamania I-go żebra po stronie prawej, złamanie żeber II-X- go po stronie lewej, które skutkowały naruszeniem czynności narządów jej ciała trwającym dłużej niż siedem dni, tj. popełnienia przestępstwa z art. 177§1kk i za to:

na podstawie art. 177§1kk przy zastosowaniu art. 37a kk

s k a z u j e go na karę grzywny w wymiarze 25 (dwudziestu pięciu) stawek dziennych, przyjmując wysokość stawki dziennej za równoważną kwocie 40,00zł
(czterdziestu złotych)

II/. na podstawie art. 627 kpk i art. 624 § 1 kpk i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973r. – o opłatach w sprawach karnych z a s ą d z a od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 2849,45 zł (dwa tysiące osiemset czterdzieści dziewięć złotych 45/100) tytułem zwrotu wydatków postępowania i z w a l n i a
go z obowiązku uiszczenia opłaty.

Sędzia

POUCZENIE O UPRAWNIENIACH I OBOWIĄZKACH

Sąd może wydać wyrok nakazowy:

1)  w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny w sprawach, w których prowadzono dochodzenie, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne;

2)  jeżeli na podstawie zebranych dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości (art. 500 § 1 i 3) 2).

Sąd wydaje wyrok nakazowy na posiedzeniu bez udziału stron (art. 500 § 4).

Od wyroku nakazowego może zostać złożony sprzeciw. Prawo do złożenia sprzeciwu przysługuje oskarżonemu i oskarżycielowi. Sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie 7 dni od doręczenia tego wyroku (art. 506 § 1). W sprzeciwie należy wskazać:

1)  organ, do którego sprzeciw jest kierowany, oraz sygnaturę sprawy, której sprzeciw dotyczy;

2)  oznaczenie oraz adres wnoszącego sprzeciw;

3)  treść sprzeciwu;

4)  datę i podpis składającego sprzeciw (za osobę, która nie może się podpisać, sprzeciw podpisuje osoba przez nią upoważniona, ze wskazaniem przyczyny złożenia swego podpisu; art. 119).

Do biegu wskazanego 7-dniowego terminu nie wlicza się dnia, od którego liczy się ten termin. Jeżeli koniec tego terminu przypadnie na dzień uznany ustawowo za dzień wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia (art. 123 § 1 i 3). Termin jest zachowany, jeżeli przed jego upływem sprzeciw zostanie złożony bezpośrednio w sądzie albo:

1)  nadany w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej;

2)  nadany w polskim urzędzie konsularnym;

3)  złożony przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;

4)  złożony przez osobę pozbawioną wolności w administracji odpowiedniego zakładu;

5)  złożony przez członka załogi polskiego statku morskiego kapitanowi statku (art. 124).

Sprzeciw wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną nie zostanie przyjęty (art. 506 § 2).

W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc, a sprawa będzie podlegała rozpoznaniu na zasadach ogólnych (art. 506 § 3).

Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej (art. 506 § 5).

Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny (art. 507).

1)  należy wybrać właściwy zwrot;

2)  podane w nawiasach przepisy oznaczają odpowiednie artykuły ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1749).