Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XX GC 48/12

POSTANOWIENIE

Dnia 23 maja 2012 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XX Wydział Gospodarczy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Joanna Sieradz

po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2012 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

skargi Spółki (...) (...) w R. (F.)

przeciwko: (...) Bank S.A. w (...) S.A. w W.

o uchylenie wyroku Sądu Polubownego

w przedmiocie wniosku skarżącego o zwolnienie go od kosztów sądowych

postanawia

oddalić wniosek.

SSO Joanna Sieradz

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2012 roku skarżący Spółka (...) (...) w R. w złożył wniosek o zwolnienie go od kosztów sądowych.

Zarządzeniem z dnia 26 marca 2012 roku wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia braków wniosku poprzez złożenie: oświadczenia o ilości posiadanych rachunków bankowych, aktualnych wyciągów ze wszystkich posiadanych rachunków bankowych wraz z dokonanymi na nich operacjami za trzy ostatnie miesiące; zaświadczenia głównej księgowej na temat wysokości zapłaconej przez firmę zaliczki na podatek dochodowy za trzy ostatnie miesiące; wykazu środków trwałych pozwanej o wartości powyżej 10.000 zł; bilansu oraz rachunku zysków i strat za rok 2011; raportów kasowych ze wszystkich kas, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem oddalenia wniosku.

Przedmiotowe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 2 kwietnia 2012 roku, termin zatem na uzupełnienie braków wniosku upłynął bezskutecznie w dniu 10 kwietnia 2012 roku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Wniosek pozwanego podlega oddaleniu.

Stosownie do treści art. 103 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Sąd może przyznać zwolnienie od kosztów sądowych osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie.

Złożenie wniosku o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych jest uprawnieniem, o które może się strona ubiegać. Musi jednak zdawać sobie sprawę, iż skorzystanie z tego przywileju nakłada na niego obowiązek spełnienia określonych wymogów wynikających z art. 103 uksc. Podstawowym obowiązkiem strony jest udokumentowanie swojej sytuacji majątkowej, gdyż w świetle tego przepisu podstawowe znaczenie ma dowód z dokumentów, który powinien być dołączony do wniosku o zwolnienie.

Wnioskodawca wzywany do szczegółowego wykazania posiadanych składników majątkowych nie wywiązał się w zakreślonym terminie z nałożonego zobowiązania, co czyni koniecznym zastosowanie określonego w wezwaniu rygoru.

Mając powyższe na uwadze, Sąd orzekł, jak na wstępie.

SSO Joanna Sieradz

z/

1.  odpis postanowienia doręczyć wnioskodawcy z pouczeniem

2.  po uprawomocnieniu się postanowienia wezwać skarżącego do uiszczenia kwoty 36.136,00 zł tytułem opłaty od skargi