Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 873/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 listopada 2012 r.

Sąd Apelacyjny - III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G.

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Magdalena Budzyńska - Górecka

Sędziowie:

SSA Małgorzata Gerszewska

SSA Maciej Piankowski (spr.)

Protokolant:

Agnieszka Skwirowska- Schoeneck

po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2012 r. w Gdańsku

sprawy H. Z.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o wysokość emerytury

na skutek apelacji H. Z.

od wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt VI U 261/12

oddala apelację.

Sygn. akt III AUa 873/12

UZASADNIENIE

Ubezpieczony H. Z. odwołał się od decyzji pozwanego organu rentowego - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. z dnia 14.12.2011 r., którą odmówiono mu prawa do doliczenia stażu pracy okresu nauki w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w J., gdyż okres ten nie został wymieniony w art. 6 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto okresy składkowe mogą być uwzględnione, jeżeli zostały udowodnione dokumentami, a ubezpieczony nie przedstawił zaświadczenia potwierdzającego dodatkową służbę wojskową.

Ubezpieczony kwestionując powyższą decyzję zarzucił, że pozwany nie dołożył należytej staranności i wnikliwości przy rozpatrzeniu jego wniosku. Zdaniem ubezpieczonego pozwany winien mieć na względzie jego indywidualny interes i zastosować domniemanie istnienia dobrej wiary. Ubezpieczony wnosił, aby „po ludzku” rozpatrzeć jego odwołanie.

Pozwany organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania i podał, że odmówiono zaliczenia do okresu ubezpieczenia okresu nauki w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w J. od dnia 20.06.1963 r. do dnia 31.10.1963 r., gdyż ubezpieczony pełnił zasadniczą służbę wojskową od dnia 29.04.1965 r. do dnia 21.04.1967 r. i ten okres został uwzględniony przy ustalaniu uprawnień do emerytury. W piśmie Wojskowej Komendy Uzupełnień w B. z dnia 28.11.2011 r. podano informację, że brak jest informacji o odbywaniu przez ubezpieczonego służby woskowej w wyżej wymienionej szkole.

Wyrokiem z dnia 12.04.2012 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie.

Powyższe rozstrzygnięcie Sąd Okręgowy oparł na następujących ustaleniach i rozważaniach.

Ubezpieczony H. Z. (ur. (...)) od dnia 18.05.2008 r. jest uprawniony do emerytury, wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia wyniósł 135,94%, wysokość świadczenia do wypłaty wynosi miesięcznie 1.828,14 zł.

W dniu 22.11.2011 r. ubezpieczony złożył wniosek o ponowne przeliczenie emerytury poprzez doliczenie okresu od dnia 20 czerwca do dnia 31 października 1963 r. - okresu służby wojskowej pełnionej w formie kandydata do zawodu oficera Wojska Polskiego w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej J..

Sąd Okręgowy zważył, że zgodnie z art. 6 ust. l pkt. 4 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r., nr 153, poz. 1227) okresami składkowymi są między innymi okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby. Okres składkowy ujęty w powyższym przepisie, który wyznacza granice przedmiotu sprawy, to czas, którym osoba nie mogła uzyskać zwykłego okresu składkowego z tytułu pracowniczego zatrudnienia lub innego ubezpieczenia, gdyż musiała odbywać czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim albo zastępcze formy tej służby. Przy czym nie chodzi tutaj o każdą uprzednią formę wypełniania powszechnego obowiązku służby wojskowej lub obowiązku obrony, lecz o ściśle określoną - czyli czynną służbę wojskową lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby.

Ubezpieczony, jak wynika z akt emerytalnych, zasadniczą służbę wojskową odbywał w okresie od dnia 29.04.1965 r. do dnia 21.04.1967 r. i okres ten w całości został uwzględniony przy ustalaniu jego uprawnień emerytalnych.

Odnośnie okresu, którego zaliczenia domagał się ubezpieczony w przedmiotowym postępowaniu, Sąd Okręgowy wyjaśnił, że ze znajdującego się w jego aktach emerytalnych zaświadczenia (k. 49 akt emerytalnych) wynika, że złożył egzamin wstępny do Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej i zaliczony został w poczet uczniów tej szkoły.

W ocenie Sądu Okręgowego, żądanie ubezpieczonego uwzględnienia okresu od dnia 20 czerwca do 31 października 1963 r., tj. okresu służby wojskowej pełnionej w formie kandydata do zawodu oficera Wojska Polskiego w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej J. nie ma oparcia w przepisach, bowiem ubezpieczony w tym okresie nie odbywał służby wojskowej.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. l pkt. 2 ustawy z dnia 30.01.1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r., nr 20, poz. 108) obowiązek służby wojskowej (art. 7 pkt 3) polegał na odbywaniu: zasadniczej służby wojskowej, wojskowego szkolenia studentów, służby wojskowej w rezerwie, służby wojskowej w razie mobilizacji lub w czasie wojny. Wg ust. 2, obywatele odbywający zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe studentów w jednostkach wojskowych, ćwiczenia wojskowe rezerwy, służbę wojskową w razie mobilizacji lub w czasie wojny - byli żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.

Ubezpieczony nie wykazał, by w spornym okresie odbywał służbę wojskową w jednej z form wskazanej w treści powyższego przepisu, a ze znajdującego się w aktach emerytalnych zaświadczenia wynika, że został on przyjęty w poczet uczniów Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w J..

Mając powyższe okoliczności na względzie, wobec braku podstaw do zmiany zaskarżonej decyzji, Sąd Okręgowy oddalił odwołanie na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c.

Apelację od powyższego orzeczenia wywiódł ubezpieczony H. Z., który zaskarżając wyrok Sądu Okręgowego twierdził, że od 20.06.1963 r. do dnia 31.10.1963 r. pełnił służbę wojskową w formie kandydata do zawodu oficera Wojska Polskiego w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w J.. Jedynym posiadanym przez ubezpieczonego dowodem potwierdzającym powyższą okoliczność jest dokument z archiwum, z którego wynika, że został on zwolniony ze służby z dniem 31.10.1963 r. Zdaniem ubezpieczonego powyższy okres powinien zostać zaliczony jako składkowy na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje.

Apelacja nie zasługuje na uwzględnienie.

Okres składkowy – zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS - który wyznacza granice przedmiotu sprawy, to czas w którym osoba nie mogła uzyskać zwykłego okresu składkowego z tytułu pracowniczego zatrudnienia lub innego ubezpieczenia, gdyż odbywała czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim albo zastępcze formy tej służby.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ppkt c) ustawy z dnia 06.06.1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. nr 36, poz. 164 ze zm.; w brzmieniu obowiązującym w 1963 r., dalej powoływana jako ustawa) w czynnej służbie wojskowej byli szeregowcy i podoficerowie, którzy pełnili służbę wojskową określoną w niniejszej ustawie na mocy dobrowolnego zobowiązania się do tej służby, w tym uczniowie oficerskich szkół zawodowych oraz słuchacze akademii wojskowych.

Według art. 99 ustawy uczniem oficerskiej szkoły zawodowej był żołnierz, który wniósł prośbę o przyjęcie do służby wojskowej w charakterze ucznia tej szkoły oraz o powołanie po jej ukończeniu do wojskowej służby zawodowej w charakterze oficera zawodowego i został przyjęty do tej szkoły oraz zaliczony do stanu osobowego jej uczniów. Do oficerskiej szkoły zawodowej mógł być przyjęty m.in. poborowy i przedpoborowy, jak również szeregowcy rezerwy (art. 100 ustawy).

Kandydaci do oficerskich szkół zawodowych byli kierowani do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu ostatecznego ustalenia ich zdolności do służby w charakterze ucznia oficerskiej szkoły zawodowej (art. 101 ustawy).

Kandydaci, którzy zostali przyjęci do oficerskiej szkoły zawodowej, byli zaliczani do stanu osobowego uczniów tej szkoły w dniu zgłoszenia się do służby (art. 102 ustawy).

Ubezpieczony w postępowaniu administracyjnym przedłożył zaświadczenie Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w J. stwierdzające, że złożył egzamin wstępny do tej Szkoły i zaliczony został w poczet uczniów. Zaświadczenie to nie zawiera daty jego wydania, jak również brak jest wskazania oznaczenia rozkazu dziennego zgodnie z którym ubezpieczony miał zostać przyjęty w poczet uczniów tej szkoły (zaświadczenie w aktach pozwanego).

Natomiast w piśmie Archiwum Sił Powietrznych w N.z dnia 17.11.2011 r. podano, że w dokumentacji ewidencyjnej Wyższej Szkoły (...)w J.w 1963 r. brak jest zapisu potwierdzającego okres nauki ubezpieczonego.

Ponadto w rozkazie dziennym Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej z dnia 29.10.1963 r. brak jest zapisu daty przyjęcia do szkoły.

Zgodnie z rozkazem Komendanta Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej nr pf 69 z dnia 23.10.1963 r. w sprawie przydzielenia kandydatów roku szkolnego 1963/1964 do poszczególnych pododdziałów I-go Batalionu Podchorążych ubezpieczony został przydzielony do 10-tej kompani podchorążych i 102-go plutonu. Rozkazem Dziennym Komendanta Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej nr 252 z dnia 29.10.1963 r. w pkt 5 „Zmiany ewidencyjne”, b) „ubycie ewidencyjne” pod poz. 5 polecono, aby z dniem 31.10.1963 r. zdjąć kandydata H. Z. z I bat. pchor. z ewidencji oraz wszelkiego rodzaju zaopatrzenia w O.S.R i skierować do W.K.R. (wypisy z rozkazów w aktach pozwanego).

W piśmie z dnia 28.11.2011 r. Wojskowa Komenda Uzupełnień w B. podała, że w dokumentacji brak jest informacji o odbywaniu przez ubezpieczonego służby wojskowej w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w J. w 1963 r. Natomiast z ewidencji wynika, że ubezpieczony pełnił zasadniczą służbę wojskową od dnia 28.04.1965 r. do dnia 21.04.1967 r. (pismo w aktach pozwanego).

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje zatem, że ubezpieczony przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej ubiegał się o przyjęcie do Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w J.. Po złożeniu egzaminu wstępnego ubezpieczony stał się kandydatem na ucznia w roku szkolnym 1963/1964 i został przydzielony do batalionu podchorążych. Ubezpieczony – nadal jako kandydat na ucznia - z nieznanych przyczyn został jednak zdjęty z ewidencji Szkoły i skierowany do Wojskowej Komendy Rekrutacyjnej, po czym został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Istotne jest również i to, że zasadniczą służbę wojskową ubezpieczony odbył w pełnym ustawowo określonym wymiarze.

Tymczasem, zgodnie z art. 110 ust. 1 ustawy w razie zwolnienia z oficerskiej szkoły zawodowej (art. 108) czas służby w szkole podlegał zaliczeniu do czasu trwania zasadniczej służby wojskowej.

Powyższe okoliczności wskazują, że ubezpieczony w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w J. był kandydatem na ucznia, a co za tym idzie w przedmiotowym okresie nie odbywał czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim, a tym samym okres ten – zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS – nie może zostać uwzględniony jako okres składkowy.

Z powyższych względów Sąd Apelacyjny na podstawie art. 385 k.p.c. oddalił apelację.