Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III U 426/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 października 2013r.

Sąd Okręgowy w Suwałkach III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Jolanta Krzyżewska

Protokolant:

sekr. sądowy Marta Majewska-Wronowska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2013r. w Suwałkach

sprawy A. K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o rentę socjalną

w związku z odwołaniem A. K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

z dnia 17 kwietnia 2013 r. znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje A. K. prawo do renty socjalnej od 4 marca 2013r. na stałe.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 17.04.2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B., działając w oparciu o przepisy art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27.06.2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.), odmówił A. K. prawa do renty socjalnej, wobec tego, że nie spełnia ona przesłanek wynikających z cyt. ustawy. Komisja Lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 11.04.2013r. nie stwierdziła bowiem u wnioskodawczyni całkowitej niezdolności do pracy.

Odwołanie od tej decyzji złożyła A. K., domagając się wydania korzystnej dla niej decyzji.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie.

Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego z zakresu okulistyki i medycyny pracy. Po zbadaniu wnioskodawczyni i analizie dokumentacji lekarskiej, biegli rozpoznali: stan po przebytej wcześniaczej retinopatii obu oczu, całkowite odklejenie siatkówki oka lewego, zanik gałki ocznej lewej, bielmo rogówki oka lewego, podejrzenie zaniku nerwu wzrokowego i nadwzroczność oka prawego – drugiego stopnia. We wnioskach końcowych stwierdzili u badanej całkowitą niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu powstałą przed ukończeniem 18 roku życia, co jest powikłaniem związanym z wcześniactwem. Określili ponadto, że niezdolność do pracy jest trwała.

Strony opinii nie kwestionowały.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

A. K., c. Z., ur. (...), wniosek o rentę socjalną złożyła 4.03.2013r. Jest bez zawodu, uczy się w (...) Liceum Ogólnokształcącym (...). Planowany termin ukończenia szkoły – w kwietniu 2015r.

Lekarz orzecznik orzekł, że w/w nie jest całkowicie niezdolna do pracy. Na skutek złożonego sprzeciwu, również Komisja Lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 11.04.2013r. nie ustaliła całkowitej niezdolności do pracy.

Na skutek odwołania złożonego do Sądu od decyzji ZUS z dnia 17.04.2013r., biegli lekarze z zakresu okulistyki i medycyny pracy, zaopiniowali, że wnioskodawczyni jest osobą całkowicie niezdolną do pracy na trwałe na skutek naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez nią 18 roku życia (powikłania związane z wcześniactwem). Opinia i wnioski w niej zawarte były kwestionowane przez ZUS (k. 27).

Sąd uznał opinię za logiczną i obiektywną, a wnioski z niej płynące stały się podstawą do zmiany zaskarżonej decyzji jednocześnie Sad nie uwzględnił wnosku o dopuszczenie dowodu z opinii kolejnego biegłego okulisty.

Art. 4 ust. 1 w/w ustawy stanowi, że renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

- przed ukończeniem 18 roku życia;

- w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia;

- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Nie ma więc w ocenie Sądu wątpliwości, że A. K.spełnia wszystkie wymagane prawem przesłanki do przyznania jej prawa do renty socjalnej.

Reasumując, przeprowadzone przed Sądem dowody dały podstawę do zmiany decyzji, z która wnioskodawczyni się nie zgadzała.

Z tych względów w oparciu o przepis art. 477 14 § 2 kpc Sąd Okręgowy orzekł jak w wyroku.

JK/bd