Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V K 69/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 31 maja 2017 r.

Sąd Rejonowy w Giżycku w V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Węgorzewie w składzie:

Przewodniczący – SSR Dorota Scott - Sienkiel

Protokolant – st. sekr. sąd. Danuta Betlej

w obecności Prokuratora -------------------

po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2017 r. na rozprawie

sprawy L. K.

urodzonego (...) w W.

syna E. i F. z d. M.

oskarżonego o to, że: W dniu 04 marca 2017 roku, około godz. 11:45, w m. P., gm. W., na drodze powiatowej o nr (...) kierował samochodem osobowym marki V. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym będąc w stanie nietrzeźwości o stężeniu 2,64 promila alkoholu etylowego we krwi

tj. o czyn z art. 178 a §1 kk

1.  Oskarżonego L. K. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art. 178a§1 kk w zw. z art. 33§1 i 3 kk skazuje go na karę grzywny w wymiarze 70 (siedemdziesiąt) stawek dziennych, przy przyjęciu, iż wysokość jednej stawki dziennej równa jest kwocie 20,00 (dwadzieścia) złotych.

2.  Na podstawie art. 42§2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 (trzy) lat.

3.  Na podstawie art. 63§4 kk na poczet orzeczonego w pkt 2 środka karnego zalicza okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 04 marca 2017 r.

4.  Na podstawie art. 43a§2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 5000,00 (pięć tysięcy) złotych.

5.  Zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 140,00 (sto czterdzieści) złotych tytułem opłaty i pozostałe koszty sądowe w kwocie 139,44 (sto trzydzieści dziewięć 44/100) złotych.

-Sygn. akt V K 69/17

UZASADNIENIE

na zasadzie art. 424§3 kpk zakres uzasadnienia ograniczony do rozstrzygnięcia o karze

L. K. (dalej: L. K.) został oskarżony o to, że w dniu 04 marca 2017 roku, około godz. 11:45, w m. P., gm. W., na drodze powiatowej o nr (...) kierował samochodem osobowym marki V. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym będąc w stanie nietrzeźwości o stężeniu 2,64 promila alkoholu etylowego we krwi tj. o czyn z art. 178 a §1 kk

Oskarżony L. K. wyczerpał ustawowe znamiona występku opisanego w art. 178a § 1 kk, którego istota polega na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Z art. 115 § 16 kk wynika, iż stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm 3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Już sam zatem tylko fakt prowadzenia pojazdu w takim stanie pociąga za sobą wypełnienie znamion przestępstwa, chociażby pojazd był prowadzony całkowicie prawidłowo, sprawca nie naruszył żadnej innej zasady bezpieczeństwa w ruchu i nie sprowadził konkretnego niebezpieczeństwa. Jest ono dokonane w momencie uruchomienia pojazdu i podjęcia jazdy.

Przy wymiarze kary wobec L. K. Sąd miał na uwadze wszelkie okoliczności podmiotowo- przedmiotowe sprawy, a więc znaczny stopień nietrzeźwości oskarżonego, porę dnia kiedy to odbywa się wzmożony ruch drogowy, brak w motywacji oskarżonego okoliczności łagodzących, ale także dotychczasową niekaralność oskarżonego (karta karna, k. 21 ).

Analizując okoliczności przedmiotowej sprawy, Sąd doszedł do przekonania, że karą adekwatną do okoliczności czynu będzie kara grzywny wymiarze 70 stawek dziennych. Powinna spełnić w stosunku do oskarżonego funkcję prewencyjną i wychowawczą, by powstrzymać go od popełniania kolejnych przestępstw.

Wysokość stawki dziennej Sąd określił kierując się wskazaniami wymienionymi w art. 33§3 kk, a więc uwzględnił, że oskarżony jest zdrowym mężczyzną w sile wieku, zdolnym wykonywać pracę na gospodarstwie rolnym, którego jest właścicielem. Nadto jest kawalerem i nie ma nikogo na utrzymaniu. Sąd wziął pod uwagę również to, że gospodarstwo, które posiada nie jest duże, zaledwie 10 ha, więc osiągane dochody są niewielkie. Zdaniem Sądu stawka dzienna w kwocie 20 zł uwzględnia wszystkie przytoczone wyżej okoliczności.

Nadto na zasadzie 42 § 2 kk Sąd orzekł środek karny w postaci obligatoryjnego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 lat, jednocześnie zaliczając w jego poczet okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 4 marca 2017r. (art. 63§4 kk). Orzekając ten środek karny Sąd baczył na znaczny stopień zawartości alkoholu w organizmie sprawcy oraz inne okoliczności związane z popełnieniem tego przestępstwa, jak to, że nie współpracował z funkcjonariuszami Policji w trakcie zatrzymania do kontroli, był wobec nich wulgarny i agresywny. Nadto podczas kontroli nie posiadał przy sobie wymaganych dokumentów – prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Zdaniem Sądu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym w orzeczonym rozmiarze będzie wystarczający do osiągnięcia wobec sprawcy celów oraz funkcji wymienionego środka karnego. Przede wszystkim w ocenie Sądu, oskarżony zdyskredytował się jako kierowca wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym. Pozostawienie mu prawa jazdy kat C i T byłoby znaczącym osłabieniem funkcji prewencyjnej i wychowawczej omawianego środka karnego. Oskarżony dobrze wiedział, jakie konsekwencje poniesie w przypadku zatrzymania go przez funkcjonariuszy Policji, jednak podjął ryzyko. Postawił na szali swoją stabilność finansową i to bez żadnej ważnej przyczyny. Takie podejście oskarżonego do obowiązującego porządku prawnego – zdaniem Sądu- uzasadnia prewencyjne orzeczenie zakazu prowadzenia także pojazdów, na które wymagane jest prawo jazdy kat. C i T.

Na podstawie art. 43a§2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 5000,00 złotych.