Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I C 822/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 lipca 2017 r.

Sąd Rejonowy w Toruniu I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Magdalena Glinkiewicz

Protokolant:

sekr. sądowy Bożena Czajkowska

po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2017 r. w Toruniu

sprawy z powództwa Gminy M. T. - Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w T.

przeciwko J. K., D. K. oraz małoletnim S. P., Ł. K., M. K.

o eksmisję

orzeka

I nakazuje pozwanym J. K., D. K. oraz małoletnim S. P., Ł. K., M. K. aby opuścili, opróżnili i wydali powodowi Gminie M. T. – Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w T. lokal mieszkalny oznaczony numerem (...), położony w T., przy ul. (...) ;

II nie orzeka o przyznaniu pozwanym prawa do lokalu socjalnego ;

III ustala, że powodem eksmisji było zajęcie lokalu przez pozwanych bez tytułu prawnego;

IV wykonanie eksmisji odracza do dnia 30 czerwca 2018 r.;

V nie obciąża pozwanych kosztami procesu, należnymi powodowi.

Sygn. akt I C 822/17

UZASADNIENIE

Gmina M. T. – Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w T. wniosła o nakazanie pozwanym D. K., J. K., mał S. P., mał Ł. K., mał. M. K., aby opuścili, opróżnili i wydali powodowi lokal mieszkalny nr (...) położony w T. przy ul. (...) oraz o zasądzenie od pozwanych na rzecz powoda kosztów procesu wg norm przepisanych.

W uzasadnieniu powód wskazał, że najemcą lokalu była K. M. (ocenie W.), która podnajęła lokal siostrze. D. K. do lokalu wprowadziła się wraz z rodziną w 2014 r. Informację o zajęciu przez nich lokalu powód otrzymał w 2016 r. Powód w związku z wyprowadzką najemczyni wypowiedział jej umowę najmu i z dniem 30 kwietnia 2017 r. uległa ona rozwiązaniu. Pozwani natomiast zajmują przedmiotowy lokal bez tytułu prawnego. Z uwagi na samowolne zajęcie lokalu powód zanegował prawo pozwanych do lokalu socjalnego.

Na rozprawie w dniu 5 lipca 2017 r. pozwani wnieśli o oddalenie powództwa. Podali, iż w lokalu mieszkają z trójką dzieci. Utrzymują się z dochodów pozwanego wykonującego prace dorywcze. Podali, iż utrzymują się z pomocy społecznej i programu 500+. Przedmiotowe mieszkanie użyczyła im siostra pozwanej.

Sąd ustalił i zważył, co następuje:

Gmina M. T. jest właścicielem lokalu przy ul. (...) w T..

Okoliczność bezsporna

Najemcą lokalu była K. M. (obecnie W.), zgodnie z umową najmu jaka łączyła ją z Gminą oddanie lokalu w najem lub podnajem było niedopuszczalne bez pisemnej zgody Wynajmującego. K. M. (obecnie W.), bez zgody Gminy użyczyła mieszkanie D. K. i jej rodzinie.

Okoliczność bezsporna

W 2016 r. Gmina M. T. została poinformowana o wyprowadzce K. W. do K. i zajęciu lokalu przez D. K., J. K., mał S. P., mał Ł. K., mał. M. K.. Pismem z dnia 9 września 2016 r. Gmina rozwiązała z dniem 30 kwietnia 2017 r. z K. W. umowę najmu ww. lokalu z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia z powodu niezamieszkiwania w lokalu i podnajmu lokalu bez zgody Wynajmującego.

Okoliczność bezsporna.

Pozwani nie mają się dokąd wyprowadzić, korzystają z pomocy społecznej, pozwany uzyskuje dochód z prac dorywczych. Pozwana nie pracuje, najstarszy syn urodził się z wadą stóp, średni ma zaburzenia rytmu serca.

Dowód: pismo z (...) k. 38-38v

pismo z Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta T. k. 40

Sąd uznał za wiarygodne dokumenty zgromadzone w aktach sprawy. Sąd nie znalazł powodu, aby kwestionować ich wiarygodność, gdyż wzajemnie się one uzupełniają, a ich treść znalazła oparcie w stanowisku stron. Co więcej wiarygodność przedłożonych dokumentów nie była kwestionowana przez żadną ze stron.

Bezspornym w sprawie było to, iż pozwani zajęli lokal przy ul. (...) bez wymaganej zgody właściciela lokalu, umowa najmu zawarta miedzy powodem a najemcą K. W. została z dniem 30 kwietnia 2017 r. rozwiązana, pozwani nie mieli tytułu prawnego do lokalu.

W myśl art. 668 § 2 k.c. stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o bezpłatne używanie lub podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu.

Umowa łącząca pozwaną z poprzednim najemcą rozwiązała się najpóźniej z dniem 30 kwietnia 2017 r.

Tym samym Sąd orzekł eksmisję pozwanych ze spornego lokalu, ustalając jednocześnie, że przyczyną orzeczenia było zajęcie lokalu przez pozwanych bez tytułu prawnego (art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminu z zmianie Kodeksu cywilnego, t.j. Dz.U. 2014.150 ze zm.).

Z uwagi na to, że pozwani zajmowali lokal bez tytułu prawnego Sąd nie orzekł w przedmiocie uprawnienia pozwanych do otrzymania lokalu socjalnego. Przepisów art. 14 ustawy nie stosuje się, gdy zajęcie lokalu nastąpiło bez tytułu prawnego.

Równocześnie mając na uwadze bardzo trudną sytuację pozwanych, zarówno w sferze ekonomicznej, jak i zdrowotnej Sąd wykonanie eksmisji odroczył do dnia 30 czerwca 2018r. (art. 320 k.p.c.) W lokalu mieszka troje małoletnich dzieci, z których dwoje choruje. Najstarszy syn urodził się z wadą stóp, średni cierpi na zaburzenia rytmu serca. Pozwani nie mają dokąd się wyprowadzić. W ocenie Sądu odroczenie eksmisji daje pozwanym szansę na znalezienie innego mieszkania, ustabilizowanie własnej sytuacji materialnej i wynajęcie mieszkania na wolnym rynku, ewentualnie daje pozwanym czas na ubieganie się o przyznanie lokalu komunalnego lub socjalnego przez Gminę.

O kosztach orzeczono w myśl art. 102 k.p.c. Sąd nie obciążył pozwanych kosztami procesu mając na uwadze bardzo trudną sytuację materialną rodziny.