Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 60/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 czerwca 2017 r.

Sąd Okręgowy w Olsztynie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Beata Urbańska-Woike

Protokolant:

st. sekr. sądowy Katarzyna Krajewska

po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2017 r. w Olsztynie

na rozprawie

sprawy G. B.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

na skutek odwołania G. B.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 19 grudnia 2016 r. nr (...)

zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje G. B. prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy okresowo od dnia 15 listopada 2016 r. do dnia 31 stycznia 2018 r.

SSO Beata Urbańska-Woike

Sygnatura akt: IV U 60/17

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. decyzją z dnia 19.12.2016 roku, znak: (...) odmówił G. B. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Od powyższej decyzji ubezpieczony złożył odwołanie. W uzasadnieniu podnosił , iż decyzja jest krzywdząca ,albowiem schorzenie , które posiada powoduje brak możliwości pracy fizycznej . Podkreślił, iż z zawodu jest zbrojarzem i betoniarzem i wykonuje wyłącznie taką pracę.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie podnosząc, że Komisja Lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdziła , iż wnioskodawca nie jest niezdolny do pracy. W związku z tym nie przysługuje mu prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

G. B., ur. dnia (...) , z zawodu zbrojarz , betoniarz , do dnia 14 listopada 2016r. pobierał świadczenie rehabilitacyjne .W dniu 03 października 2016r. złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Orzeczeniem z dnia 22.11.2016 roku Lekarz Orzecznik uznał wnioskodawcę za osobę niezdolną do pracy . Orzeczeniem z dnia 08 grudnia 2016 r., wydanym na skutek zgłoszenia sprzeciwu przez odwołującego , Komisja Lekarska ZUS uznała również , iż skarżący nie jest niezdolny do pracy.

W związku z powyższym Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. zaskarżoną decyzją odmówił wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

(dowód –akta ZUS).

Sąd przeprowadził dowód z opinii biegłych sądowych, lekarzy: chirurga – ortopedy oraz neurologa , którzy po zapoznaniu się z historią choroby i badaniu przedmiotowym ubezpieczonego w opinii z dnia 13.03.2017r. rozpoznali u wnioskodawcy przebyte operacyjne leczenie dyskopatii L3 do S1 w lutym 2016r. , chorobę zwyrodnieniowo –dyskopatyczną kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym .

W ich ocenie powyższe schorzenia powodują częściową okresową niezdolność do pracy po 14 listopada 2016r. do dnia 31 stycznia 2018r. Biegli podkreślili, iż z uwagi na rozległy zabieg operacyjny wskazany jest okres co najmniej 2 lat dalszej rehabilitacji i ograniczenia wysiłku fizycznego . Stwierdzili objawy korzeniowe i zgłaszane przez ubezpieczonego narastające dolegliwości kręgosłupowe w czasie chodzenia i stania , co jest spowodowane wczesnym okresem po operacji .Zdaniem biegłych skarżący nie może wykonywać prac wymagających wysiłku fizycznego zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami , co powoduje ograniczoną zdolność do zarobkowania i świadczy o częściowej niezdolności do pracy .

( dowód : opinia biegłych k.12-13)

Organ rentowy nie zakwestionował opinii biegłego . Decyzję pozostawił do uznania sądu . Z treścią opinii zgodził się także ubezpieczony - nie wniósł zastrzeżeń do jej treści .

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 57 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162 poz. 1118, ze zm.) renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki: 1) jest niezdolny do pracy, 2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, 3) niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych bądź nieskładkowych, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Zgodnie zatem z przepisem art. 57 cyt. ustawy o jednym z warunków przyznania ubezpieczonemu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest taki stan zdrowia, który uzasadnia ocenę, że niezdolność ta występuje i to w rozumieniu przepisu art. 12 cytowanej ustawy. Oznacza to, że nie każdy stan chorobowy warunkuje prawo do renty, lecz tylko taki, który narusza sprawność organizmu w stopniu ograniczającym lub wykluczającym zdolność do wykonywania pracy zarobkowej Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych częściowo niezdolną do pracy jest osoba , która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej poziomem posiadanych kwalifikacji.

Decydujące znaczenie dla rozważenia zasadności złożonego odwołania, miało ustalenie, czy ubezpieczony jest niezdolny do pracy . Zważywszy, iż do rozstrzygnięcia tej kwestii potrzebna jest wiedza specjalna, Sąd powołał biegłych lekarzy sądowych z zakresu chirurgii – ortopedii oraz neurologii . Biegli w sporządzonej opinii jednoznacznie stwierdzili, że wnioskodawca jest częściowo niezdolny do pracy do dnia 31 stycznia 2018r. . Sąd dał w pełni wiarę zawartym w opinii wnioskom, są bowiem jasne, logiczne, przekonywujące . Wydając opinię w przedmiotowej sprawie, biegli uwzględnili wyniki badań wnioskodawcy przeprowadzonych w minionym okresie, dokumentację dotyczącą dotychczasowego leczenia oraz stan zdrowia skarżącego stwierdzony na podstawie badań dokonanych bezpośrednio przed wydaniem opinii. W ocenie Sądu, opinia ta nie nasuwa wątpliwości co do swojej wiarygodności.

W świetle powyższego wnioskodawca spełnia przesłanki konieczne do przyznania mu prawa do renty z tytułu częściowej i okresowej niezdolności do pracy , zakreślone przepisem art. 57 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162 poz. 1118 ze zm.).

A zatem, Sąd w oparciu o przepis art. 477 14 § 2 kpc orzekł jak w sentencji .

SSO B. Urbańska –Woike