Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 216/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 kwietnia 2017 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Regina Stępień

Protokolant: star. sekr. sądowy Ewelina Trzeciak

po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2017 r. w Legnicy

sprawy z wniosku T. K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o odstąpienie od zobowiązania do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń

na skutek odwołania T. K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 23 stycznia 2017 r.

znak (...)

oddala odwołanie

SSO Regina Stępień

Sygn. akt V U 216/17

UZASADNIENIE

Decyzją z 23 stycznia 2017r. znak (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział L. zobowiązał T. K. zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w postaci renty rodzinnej i dodatku pielęgnacyjnego zmarłej w dniu (...) A. K.. W uzasadnieniu wskazał, iż prawo do świadczeń ustaje z chwilą śmierci osoby uprawnionej. A. K. zmarłą w dniu (...), wobec czego nie przysługiwało jej świadczenia za styczeń 2017r. Dodał, iż w urzędzie pocztowym ustalono, iż rentę i dodatek pielęgnacyjny za styczeń 2017r. pobrał T. K.. W związku z tym, iż było to świadczenie nienależne T. K. winien je zwrócić.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył T. K. domagając się jej zmiany poprzez odstąpienie od zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Wskazał, że A. K. zmarła pod koniec grudnia 2016r. – wobec czego świadczenie za styczeń 2017r., które zostało przez organ rentowy wypłacone w grudniu 2016r., nie powinno podlegać zwrotowi. Ponadto podał, iż z własnych środków pokrył koszty leków zmarłej we wrześniu i grudniu 2016r. pobrane przez niego świadczenia przysługujące dotychczas A. K. przeznaczył na zakup leków. Ponadto dowodził, iż opiekował się zmarłą teściową, musiał pokryć z jej świadczeń koszty jej mieszkania za grudzień 2016r. oraz pogrzebu. Ponadto opieki również wymagała jego żona. Zaś jego sytuacja materialna nie pozwala na zwrot pobranej renty i dodatku pielęgnacyjnego.

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. wniósł o jego oddalenie argumentując jak w skarżonej decyzji.

Sąd ustalił:

A. K. od 9 grudnia 1997r. uprawniona była do renty rodzinnej po zmarłym mężu, a od 1 grudnia 2000r. do dodatku pielęgnacyjnego. Termin płatności tych świadczeń ustalono na 5 dzień miesiąca z góry.

A. K. zmarła w dniu (...)

T. K., zięć zmarłej, pobrał w dniu 9 stycznia 2017r. przysługujące dotychczas jej świadczenia w łącznej kwocie 1 844, 09 zł.

(bezsporne, nadto akta rentowe zmarłej: decyzje, akt zgonu i informacja z poczty z 13.01.2017r.)

Sąd zważył:

Odwołanie T. K. jest nieuzasadnione.

Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2016.887) osoba, która nienależnie pobrała świadczenia, jest obowiązana do ich zwrotu. W myśl ust. 2 tego przepisu, za nienależnie pobrane świadczenia uważa się:

1)świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

2)świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia.

Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń za okres dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ rentowy o zajściu okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, a mimo to świadczenia były jej nadal wypłacane, w pozostałych zaś wypadkach - za okres dłuższy niż 3 lata (ust. 4).

Na gruncie niniejszej sprawy bezspornym było, że A. K. zmarła w dniu (...)., a świadczenia za styczeń 2017r., w dniu 9 stycznia 2017r. pobrał jej zięć T. K..

Kwestią sporną, wymagającą oceny sądu było natomiast to, czy świadczenia przysługujące dotychczas A. K., które po jej śmieci pobrał T. K. stanowią świadczenie nienależnie pobrane w rozumieniu art. 138 ustawy emerytalnej.

Bez wątpienia A. K. po dniu zgonu tj. po (...) nie przysługiwało prawo do renty rodzinnej i dodatku pielęgnacyjnego.

Jak stanowi bowiem art. 101 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U.2016.887) prawo do świadczeń ustaje z ze śmiercią osoby uprawnionej. Stąd renta rodzinna i dodatek pielęgnacyjny A. K., wypłacone po jej śmieci za miesiąc styczeń 2017r. jest świadczeniem nienależnym i jako takie podlega zwrotowi. Wobec faktu, iż pobrał je T. K. - to on powinien je zwrócić. Dla oceny tego obowiązku nie ma znaczenia jego sytuacja materialna, konieczność opieki nad chorą żonę, ani konieczność pokrycia kosztów mieszkania zmarłej za grudzień 2016r. czy kosztów pogrzebu ani fakt, iż opiekował się zmarła teściową

Mając na względzie powyższe, sąd na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie T. K. .

SSO Regina Stępień