Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV RC 110/17

POSTANOWIENIE

Dnia 11 sierpnia 2017r.

Sąd Rejonowy w Wieliczce IV Wydział Rodzinny i Nieletnich w składzie:

Przewodniczący: SSR Paweł Styrna

Protokolant: sekr. sądowy Rita Kasprzyk

po rozpoznaniu w dniu 11.08.2017r. w Wieliczce

na rozprawie

z powództwa A. K.

przeciwko G. K. (1)

o alimenty

postanawia:

I.  umorzyć postępowanie,

II.  nie obciążać pozwanego kosztami sądowymi.

Sygnatura akt IV Rc 110/17

UZASADNIENIE

postanowienia z dnia 11 sierpnia 2017r.

Powódka A. K. wniosła o zasądzenie na jej rzecz od pozwanego G. K. (1) tytułem alimentów kwoty po 600 zł miesięcznie płatnych do 10 dnia miesiąca z ustawowymi odsetkami na wypadek opóźnienia płatności rat w terminie.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa, ukaranie powódki za fałszywe informacje wskazane w pozwie, rozliczenie żony G. K. (2) z pobranych alimentów na córkę, przyznanie dla powódki A. K. kuratora sądowego.

W trakcie zarządzonej przez Przewodniczącego przerwy w rozprawie w dniu 11 sierpnia 2017r. strony zawarły ugodę, stanowiącą załącznik do protokołu rozprawy, w której pozwany zobowiązał się alimentować dorosłą córkę kwotami po 500 zł miesięcznie począwszy od miesiąca sierpnia 2017r., w miejsce alimentów ustalonych postanowieniem Sadu Okręgowego w Krakowie z 10.11.2016r. w sprawie XI C 1987/16.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 355 § 1 kpc., Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postepowania, jeżeli (…) wydanie orzeczenia stało się zbędne. Powszechnie, w orzecznictwie i doktrynie prawa, przyjmuje się, że wskazana przesłanka, jest zrealizowana wówczas, gdy, pomimo braku merytorycznego rozstrzygnięcia sądu, został zrealizowany cel postepowania. Sytuacja taka miała miejsce właśnie w toku niniejszej sprawy. W skutek, bowiem zawarcia przez strony ugody, dalsze procedowanie stało się zbędne. Dlatego też Sąd postanowieniem z dnia 11 sierpnia 2017r. umorzył postepowanie. Rozstrzygnięcie to dotyczy także zarzutów podnoszonych przez pozwanego w odpowiedzi na pozew. Dla porządku wyjaśnić należy, że w postępowaniu cywilnym, Sąd nie jest uprawniony do „karania” stron za informacje podawane w pozwie, sąd jedynie weryfikuje twierdzenia pozwu, co do faktów, a wynik tej weryfikacji uwzględnia wydając orzeczenie merytoryczne. Co do kolejnych zarzutów pozwanego, wskazać należy, że stronom postepowania nie była G. K. (2), brak, więc podstaw do podejmowania względem tej osoby jakichkolwiek czynności procesowych i w ramach niniejszej sprawy „rozliczania jej z pobranych alimentów”. Powódka A. K., jest natomiast pełnoletnia, pełnosprawna, miejsce jej pobytu jest znane, nie ma więc jakichkolwiek powodów do ustanawiania dla niej kuratora w toku sprawy o alimenty. Na koniec, wyjaśnić także należy, że postanowienie o umorzeniu postępowania dotyczy także wniosków stron o przyznanie pełnomocnika z urzędu, gdyż obie strony cofnęły swoje wnioski w tym przedmiocie (nagranie 00:05:57).