Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 890/13

POSTANOWIENIE

K., dnia 16 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Henryk Haak – spr.

SSO Marian Raszewski

SSO Paweł Szwedowski

po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2013 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Towarzystwa (...) S.A. z siedzibą w W.

przeciwko pozwanej M. R.

o uchylenie obowiązku płacenia renty

na skutek zażalenia pozwanej

na postanowienie Sądu Rejonowego w Jarocinie

z dnia 30 września 2013 r., sygn. akt I C 735/13,

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie.

Sygn. akt II Cz 890/13

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 30 września 2013 r. Sąd Rejonowy w Jarocinie – w sprawie z powództwa Towarzystwa (...) S.A. z siedzibą w W. przeciwko pozwanej M. R. o uchylenie obowiązku placenia renty – udzielił zabezpieczenia poprzez wstrzymanie wypłaty renty w wysokości 250 zł miesięcznie uiszczanej przez powoda na rzecz pozwanej, zasądzonej w punkcie 4 wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 17 września 1999 r. w sprawie o sygn. akt I C 3578/95.

Postanowienie to – zażaleniem z dnia 11 października 2013 r. – pozwana zaskarżyła w całości. Wniosła ona w istocie o zmianę zaskarżonego przez siebie postanowienia poprzez oddalenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia.

Powód wniósł o oddalenie zażalenia i zasądzenie od pozwanej na swoją rzecz kosztów postępowania zażaleniowego według norm przepisanych.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Zażalenie nie jest zasadne.

Sąd Okręgowy podziela ustalenia i wywody Sądu Rejonowego.

Podstawą zabezpieczenia jest tu uprawdopodobnienie istnienia roszczenia oraz uprawdopodobnienie istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia (art. 730 1 § 1 k.p.c.). Sąd Rejonowy prawidłowo stwierdził, że w tym wypadku obie te podstawy występują. To powoduje, że wniosek o udzielenie zabezpieczenia zasługiwał na uwzględnienie.

Przeciwko udzieleniu zabezpieczenia nie przemawiają wywody skarżącej zawarte w jej zażaleniu. W szczególności – w świetle powyższego – za zasadnością zażalenia nie może przemawiać twierdzenie skarżącej, iż udzielenie zabezpieczenia spowoduje „drastyczne pogorszenie sytuacji materialnej”.

Za Sądem Rejonowym pozostaje tu zauważyć, iż udzielając zabezpieczenia Sąd ten nie przesądził ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

W tej sytuacji zażalenie podlega oddaleniu (art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.). K., dnia 16 grudnia 2013 r.