Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Co 149/16

POSTANOWIENIE

Dnia 9 sierpnia 2017 roku

Sąd Rejonowy w Szczytnie I Wydział Cywilny,

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Małgorzata Banaszewska

Protokolant: starszy sekretarz sądowy Monika Nalewajk

po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2017 roku w Szczytnie na rozprawie,

sprawy z wniosku B. F.

z udziałem M. Z.,

w przedmiocie egzekucji z nieruchomości (...) ((...))

postanawia:

przybić nieruchomość zabudowaną położoną w miejscowości (...) gmina P. składającą się z działki gruntu nr (...) o powierzchni 0,1276 ha, dla której Sąd Rejonowy w Szczytnie prowadzi księgę wieczystą nr (...), będącą przedmiotem licytacji w dniu 3 sierpnia 2017 roku za cenę 151.980 (sto pięćdziesiąt jeden tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt) złotych na rzecz wierzyciela egzekwującego B. F., córki R. i J., PESEL: (...), zam. ul. (...), (...)-(...) W., która w dniu 3 sierpnia 2017 roku złożyła wniosek o przejęcie nieruchomości na własność.

Sygn. akt I Co 149/16

UZASADNIENIE

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Szczytnie M. K. prowadzi na wniosek wierzyciela B. F. egzekucję przeciwko dłużnikom: M. Z., G. Z., W. Z., E. S. i R. Z. ((...)) W toku postępowania egzekucyjnego komornik na wniosek wierzyciela dokonał zajęcia nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy w Szczytnie prowadzi księgę wieczystą nr (...) stanowiącej własność M. Z.. Sąd Rejonowy w Szczytnie prowadzi nadzór nad egzekucją z tej nieruchomości.

W dniu 22 grudnia 2016 roku miała miejsce pierwsza licytacja nieruchomości, która nie doszła do skutku z uwagi na fakt, iż do przetargu nikt nie przystąpił. W dniu 3 sierpnia 2017 roku miała miejsce druga licytacja nieruchomości, która również z tego samego powodu nie doszła do skutku. Po drugiej nieskutecznej licytacji w dniu 9 sierpnia 2017 roku wierzyciel egzekwujący będący jednocześnie wierzycielem hipotecznym B. F. złożył wniosek o przejęcie nieruchomości na własność w trybie art. 984 § 1 k.p.c. za cenę 151.980 złotych stanowiącą cenę wywołania.

Zgodnie z przepisem art. 984 § 1 i 2 k.p.c. jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia. W myśl przepisu art. 964 § 1 k.p.c. nie składa rękojmi osoba, której przysługuje ujawnione w opisie i oszacowaniu prawo, jeżeli jego wartość nie jest niższa od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości znajduje ono pokrycie w cenie wywołania wraz z prawami stwierdzonymi w opisie i oszacowaniu, korzystającymi z pierwszeństwa przed jej prawem.

B. F. była zwolniona z rękojmi, która w niniejszej sprawie obejmowała kwotę 22.797 złotych albowiem jej wysokość nie przewyższała wartości przysługującego wierzycielowi prawa ujawnionego w opisie i oszacowaniu nieruchomości – hipoteki przymusowej w wysokości 168.000 złotych wpisanej dnia 31 maja 2012 roku

Dłużnik na posiedzeniu w dniu 9 sierpnia 2017 roku oświadczyła, iż nie spłaciła wobec wierzyciela należności objętej tytułem egzekucyjnym.

Wobec powyższego Sąd na podstawie art. 989 k.p.c. i art. 990 k.p.c. udzielił przybicia nieruchomości zabudowanej położonej w miejscowości (...), gmina P. składającą się z działki gruntu nr (...) o powierzchni 0,1276 ha, dla której Sąd Rejonowy w Szczytnie prowadzi księgę wieczystą nr (...) będącą przedmiotem licytacji w dniu 3 sierpnia 2017 roku za cenę 151.980 złotych na rzecz wierzyciela egzekwującego B. F., która w dniu 3 sierpnia 2017 roku złożyła wniosek o przejęcie nieruchomości na własność .

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...) M. Z. (...)

3.  (...)

S.,(...)