Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 86/17

POSTANOWIENIE

Dnia 23 sierpnia 2017 roku

Sąd Rejonowy w Szczytnie Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Małgorzata Banaszewska

po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2017 roku w Szczytnie,

na posiedzeniu niejawnym,

sprawy z wniosku Powiatu (...) - Domu Pomocy Społecznej im. J. P. II w S.,

z udziałem J. J.

o likwidację niepodjętego depozytu

postanawia:

stwierdzić likwidację i przejście na rzecz Skarbu Państwa niepodjętego depozytu pieniężnego w kwocie 1.703,60 (jeden tysiąc siedemset trzy złote 60/100) złotych wraz z oprocentowaniem, przechowywanego na rachunku depozytowym W. S. w Domu Pomocy Społecznej w S..

UZASADNIENIE

Wnioskodawca Powiat (...) – Dom Pomocy Społecznej w S. wniósł o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu pieniężnego w kwocie 1.703,60 złotych wraz z oprocentowaniem pozostawionego przez W. S. na rachunku depozytowym prowadzonym przez (...) w S..

W. S. zmarła w dniu 8 listopada 2001 roku pozostawiając na rachunku depozytowym kwotę, która na dzień złożenia wniosku wynosi 1.703,60 złotych.

Wnioskodawca podjął próbę ustalenia osób uprawnionych do podjęcia depozytu. Pismem z dnia 14 października 2009 roku zawiadomił znaną ewentualną spadkobierczynię W. J. J. o możliwości odbioru depozytu terminie 3 lat od otrzymania wezwania, pouczając jednocześnie o tym, że po upływie 3 lat depozyt ulegnie likwidacji poprzez przejście na rzecz Skarbu Państwa. Wymieniona nie zgłosiła się po odbiór kwoty pozostawionej na rachunku depozytowym.

Wnioskodawca poszukiwał także innych osób uprawnionych do odbioru depozytu poprzez wywieszenie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w budynku (...) oraz poprzez umieszczenie ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej Domu Pomocy Społecznej w S..

Sąd zgodnie z przepisem art. 693 21 k.p.c. przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń tut. Sądu postanowieniem z dnia 13 kwietnia 2017 roku wezwał do udziału w postępowaniu o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu w kwocie 1.703,60 złotych spadkobierców W. S., wskazując jednocześnie, że udział w sprawie należy zgłosić w terminie do dnia 13 czerwca 2017 roku. We wskazanym terminie nikt nie zgłosił swego udziału w sprawie. Przesyłka zawierająca odpis postanowienia skierowana do uczestniczki postępowania J. J. została jej doręczona w dniu 20 kwietnia 2017 roku. W zakreślonym przez Sąd terminie, jak również do dnia dzisiejszego, uczestniczka nie nadesłała żadnego pisma, ani w inny sposób nie zajęła stanowiska w niniejszej sprawie.

Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 października 2006 roku o likwidacji niepodjętych depozytów (Dz.U. Nr 208, poz. 1537 ze zm.), likwidacja niepodjętego depozytu z mocy prawa następuje w razie niepodjęcia depozytu przez uprawnionego, mimo upływu terminu do odbioru depozytu, który wynosi 3 lata od dnia doręczenia wezwania do odbioru uprawnionemu, a w przypadku braku możliwości doręczenia wezwania do odbioru depozytu lub nieustalenia uprawnionego przechowujący depozyt jest obowiązany dokonać wezwania poprzez jego wywieszenia na tablicy informacyjnej w swojej siedzibie na okres 6 miesięcy (art. 6 ust. 5 ustawy).

Zgodnie z regulacją art. 9 ust. 1 powołanej ustawy likwidację niepodjętego depozytu stwierdza sąd na wniosek przechowującego depozyt.

Pomimo stosownych wezwań, nikt, w tym uczestniczka J. J., nie zgłosił się po odbiór depozytu. Poszukiwanie innych osób uprawnionych także nie odniosło pozytywnego rezultatu. Termin 3 lat wskazany w ustawie o likwidacji niepodjętych depozytów upłynął, zatem na podstawie art. 4 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o likwidacji niepodjętych depozytów postanowiono, jak na wstępie.

ZARZĄDZENIE

1. (...)

2. (...)

3. (...)

S., (...)