Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 545/17

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 15 grudnia 2016 r., w sprawie sygn. akt I Ns 2034/15, z wniosku J. C. z udziałem M. Ł.P. (...) Ł. o stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie, Sąd Rejonowy dla Łodzi - Widzewa w Łodzi oddalił wniosek ustalił, że każdy z uczestników ponosi koszty związane ze swoim udziałem w sprawie.

Apelację od tego orzeczenia złożył wnioskodawca. Skarżący nie sformułował zarzutów. Wniósł o uchylenie przedmiotowego postanowienia w całości i wydanie orzeczenia o zasiedzeniu nieruchomości przez J. C. ewentualnie o uchylenie postanowienia i zwrot sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd I instancji.

W odpowiedzi na apelację uczestnik wniósł o odrzucenie apelacji jako złożonej po upływie terminu ustawowego, określonego w art. 369 § 1 k.p.c., a także o przyznanie uczestnikowi od wnioskodawcy zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu apelacyjnym.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Apelacja jako złożona po terminie podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 369 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. apelację w sytuacji kiedy strona zażądała sporządzenia uzasadnienia postanowienia, jak to miało miejsce w niniejszej sprawie, składa się w terminie dwóch tygodni od doręczenia stronie skarżącej postanowienia z uzasadnieniem. Postanowienie wraz z uzasadnieniem zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 19 stycznia 2017 roku, dwutygodniowy termin do złożenia apelacji upłynął w dniu 2 lutego 2017 roku, skarżący złożył apelację w dniu 14 lutego 2017 roku, a więc po upływie terminu przewidzianego dla dokonania tej czynności.

Uchybie terminu do złożenia apelacji jest następstwem tego, że wnioskodawca złożył zażalenie na postanowienie z dnia 15 grudnia 2016 roku, które zostało oddalone jako niedopuszczalne postanowieniem z dnia 31 stycznia 2017 roku Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa w Łodzi, które nie zostało zaskarżone i jest prawomocne. W tej sytuacji wnioskodawca wniósł o przywrócenie terminu do złożenia apelacji wraz z apelacją będącą przedmiotem niniejszego postępowania. Postanowieniem z dnia 20 lutego 2017 roku Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa w Łodzi, przywrócił wnioskodawcy termin do wniesienia apelacji. Uczestnik postępowania złożył wniosek o rozpoznanie prawidłowości rozstrzygnięcia w zakresie przywrócenia terminu do złożenia apelacji. Przywrócenie terminu jest niezaskarżalne. Dopiero Sąd II instancji rozpoznający apelację może zbadać czy przywrócenie terminu było prawidłowe.

Zgodnie z art. 168 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

Tymczasem Sąd I instancji nie rozważył kwestii winy czy braku winy w nie złożeniu w terminie apelacji. Przyczyną nie złożenia w terminie środka zaskarżenia, był błąd po stronie pełnomocnika co do środka zaskarżenia, zamiast apelacji złożył zażalenie. Znajomość środków zaskarżenia, stanowi podstawową wiedzę profesjonalnego pełnomocnika. Tego typu błąd świadczy o winie w zaniechaniu i nie może rodzić negatywnych skutków procesowych w stosunku do innych stron postępowania. A skoro tak, należy stwierdzić, że przywrócenie terminu do złożenia apelacji było bezzasadne a apelacja w oparciu o art. 373 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. podlega odrzuceniu jako złożona po terminie.

O kosztach postępowania apelacyjnego orzeczono w punkcie 2. postanowienia na podstawie art. 520 § 1 k.p.c. Nie zachodziły bowiem podstawy do odstąpienia od podstawowej zasady rozliczenia kosztów postępowania nieprocesowego.