Pełny tekst orzeczenia

II K 481/15

K., 24 czerwca 2016 r.

POSTANOWIENIE

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu Wydział II Karny

w składzie : SSR Wojciech Zięba

po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2016 r.na posiedzeniu

wniosku świadka J. S. z dnia 2.06.2016 r.

w przedmiocie zwrot kosztów przejazdu

na zasadzie art. 618a § 1 i 2 kpk, art. 618k § 1 kpk i art. 618l kpk

postanowił

przyznać świadkowi J. S., zamieszkałemu w miejscowości M., zwrot kosztów podróży w wysokości 341, 00 (trzystu czterdziestu jeden złotych).

UZASADNIENIE

Wezwany do Sądu w Kędzierzynie-Koźlu w charakterze świadka w dniu 2 czerwca 2016 r. J. S. (zam. w M.) stawił się i wniósł następnie o zwrot kosztów podróży, przy wskazaniu, że trasa w obie strony wyniosła 408 km, podróż odbył samochodem marki L. o pojemności silnika 1, 6 dm 3 .

Rozpatrując wniosek o zwrot kosztów podróży, zważyć należy, że, stosownie do przepisu art. 618a § 1 i 2 kpk, świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży - z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności postępowania na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze (w tym wypadku do budynku Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. (...)) - w wysokości rzeczywiście poniesionych racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu, przy czym górną granicę należności, o których mowa w § 1, stanowi wysokość kosztów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Odnośnie określonej w końcowej części powołanego wyżej przepisu górnej granicy należności, to obowiązujące przepisy ustalają jedynie górną granicę, do której można przyznać należność, a która obecnie wynosi dla samochodu o pojemności silnika przekraczającej 900 cm 3 0, 8358 zł za 1 km, nakazując jednocześnie odnieść wysokość przyznanej należności do wysokości zwrotu kosztów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju .

Mając na uwadze, postanowiono, jak w części dyspozytywnej, przyznając świadkowi wynagrodzenie w wysokości 341 złotych (0,8358 zł/km x 408 km).