Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 401/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 września 2017 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Krzysztof Główczyński

Protokolant: star. sekr. sądowy Magdalena Teteruk

po rozpoznaniu w dniu 12 września 2017 r. w Legnicy

sprawy z wniosku G. D.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o rentę rodzinną

na skutek odwołania G. D.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 20 kwietnia 2017 r.

znak (...)

zmienia decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. z dnia 20 kwietnia 2017 r. znak (...) w ten sposób, że przyznaje wnioskodawc z y ni G. D. prawo do renty rodzinnej od dnia 01 marca 2017 roku.

SSO Krzysztof Główczyński

Sygn. akt VU 401/17

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 20 kwietnia 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił wnioskodawczyni G. D. prawa do renty rodzinnej po zmarłym w dniu (...) S. D. ponieważ brak potwierdzenia istnienia obowiązku alimentacyjnego w dniu śmierci męża oraz wnioskodawczyni posiada własne środki utrzymania.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła wnioskodawczyni G. D..

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. wniósł o jego oddalenie podtrzymując w całości treść zaskarżonej decyzji i argumenty w niej przedstawione.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

G. D., ur. (...) jest uprawniona do emerytury. Wnioskodawczyni pozostawała w związku małżeńskim ze zmarłym w dniu(...), uprawnionym od 25 czerwca 2014 r. do emerytury, S. D..

(o k o l i c z n o ś c i n i e s p o r n e)

W dniu 28 marca 1994 r. S. D. zawarł przed Sądem Rejonowym w Głogowie, w postępowaniu o alimenty ugodę sądową z G. D., zobowiązując się łożyć na utrzymanie swojej żony G. D. alimenty w kwocie po 500.000 zł miesięcznie od 01 kwietnia 1994 r., płatne z góry do dnia 20-tego każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami na wypadek zwłoki.

D o w ó d: odpis protokołu rozprawy, k. 13 w tomie V akt rentowych.

Wydaną na skutek wniosku z dnia 28 marca 2017 r. decyzją z dnia 20 kwietnia 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił wnioskodawczyni G. D. prawa do renty rodzinnej po zmarłym w dniu(...) S. D. ponieważ brak potwierdzenia istnienia obowiązku alimentacyjnego w dniu śmierci męża oraz wnioskodawczyni posiada własne środki utrzymania.

(o k o l i c z n o ś ć n i e s p o r n a)

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 65 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2016.887) renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jednym z takich uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny osoby zmarłej jest z mocy art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy między innymi małżonek (wdowa i wdowiec), spełniający warunki określone w art. 70. Na podstawie art. 70 ust. 1 pkt 1 wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy. Dodatkowo, na podstawie art. 70 ust. 3 ustawy emerytalnej wdowa, która w chwili śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunku w zakresie osiągnięcia wieku 50 lat, miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

W realiach rozpoznanej sprawy, na co wskazuje zebrany w sprawie materiał dowodowy, w chwili śmierci S. D. miał ustalone prawa do emerytury, G. D. w chwili jego śmierci osiągnęła wymagany wiek 50 lat i jakkolwiek w chwili śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, to jednak w tym czasie miała prawo do alimentów z jego strony, ustalone ugodą sądową. Wszystkie te okoliczności łącznie sprawiają, że w sprawie spełnione zostały wszystkie, określone przepisami art. 65 ust.1 w związku z art. 67 ust. 1 pkt 3 i art. 70 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przesłanki warunkujące prawom do renty rodzinnej wdowy. Należy przede wszystkim wskazać, że przedkładając do wniosku o rentę rodzinną protokół z treścią zawartej ugody sądowej wnioskodawczyni wykazała fakt istnienia w chwili śmierci jej męża z jego strony względem G. D. obowiązku alimentacyjnego, wynikającego właśnie z zawartej przed sądem ugody sądowej. O ile wnioskodawczyni wykazała wynikający z ugody sądowej fakt istnienia względem niej obowiązku alimentacyjnego zmarłego, to organ rentowy nie wykazał by S. D. w chwili swojej śmierci nie był zobowiązany do łożenia na rzecz żony alimentów.

Odnosząc się z kolei do wskazanych w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji i odpowiedzi na odwołanie, stanowiących podstawę odmowy przyznania renty rodzinnej argumentów, należy stwierdzić, iż fakt posiadania własnej emerytury, w świetle regulacji ustawy emerytalnej nie stanowi podstawy odmowy przyznania ubezpieczonej prawa do świadczenia.

Z tych względów Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. uwzględniając uzasadnione odwołanie zmienił zaskarżoną decyzję i orzekł co do istoty sprawy.