Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACa 455/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 31 października 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Lublinie, I Wydział Cywilny

w składzie:

Przewodniczący - Sędzia

SA Danuta Mietlicka

Sędzia:

Sędzia:

SA Ewa Lauber-Drzazga (spr.)

SO del. do SA Grzegorz Wójtowicz

Protokolant

sekr. sądowy Maciej Mazuryk

po rozpoznaniu w dniu 31 października 2013 r. w Lublinie na rozprawie

sprawy z powództwa B. P.

przeciwko (...) Spółce Akcyjnej (...)z siedzibą w W.

o zadośćuczynienie


na skutek apelacji powoda

od wyroku Sądu Okręgowego w Siedlcach z dnia 30 kwietnia 2013 r. sygn. akt
I C 1189/11

I.  oddala apelację;

II.  zasądza od powoda B. P. na rzecz pozwanego (...) Spółki Akcyjnej Vienna Insurance Group z siedzibą w W. kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania odwoławczego.

I ACa 455/13

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 30 kwietnia 2013r. Sąd Okręgowy w Siedlcach zasądził od pozwanego (...) Spółki Akcyjnej (...) (...) z siedzibą w W. na rzecz powoda B. P. kwotę 24.000zł tytułem zadośćuczynienia z ustawowymi odsetkami, kwotę 707zł tytułem odszkodowania z ustawowymi odsetkami, w pozostałej części powództwo oddalił i orzekł o kosztach procesu.

Wyrok Sądu Okręgowego został oparty na następujących ustaleniach:

W dniu (...). doszło do wypadku drogowego, który polegał na zderzeniu samochodu osobowego kierowanego przez H. S. z samochodem osobowym kierowanym przez powoda. W czasie kiedy samochód H. S. znajdował się na lewym pasie ruchu w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania samochodu ciężarowego, powód jadący przed samochodem ciężarowym rozpoczął sygnalizowany manewr skrętu w lewo z prawego pasa w konsekwencji czego doszło do zderzenia samochodów osobowych.

Powód w wyniku wypadku doznał obrażeń ciała w postaci stłuczenia głowy z utratą przytomności, stłuczenia klatki piersiowej po stronie lewej, stłuczenia kręgosłupa na odcinku szyjnym i lędźwiowo-krzyżowym. Po wypadku powód został przewieziony do szpitala gdzie przebywał do (...). Po wypisaniu ze szpitala przez(...)nosił kołnierz (...). Leczył się w poradni (...)i był konsultowany (...)

Sąd Okręgowy ustalił również, iż powód od(...)leczył się w poradni (...), ma ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, które występowało także przed wypadkiem. (...). powód leczył się (...)i ma przyznane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, od(...). jest pacjentem poradni (...). Po wypadku powód miał ograniczone pole widzenia, które mogło być spowodowane okresowym niedotlenieniem mózgu po urazie głowy. Miał tez zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, które mogły być związane zarówno ze zmianami naczyniowymi jak i urazem głowy tj. niedotlenieniem siatkówki.

Pozwany wypłacił powodowi przed sporem zadośćuczynienie w kwocie 1.000zł przyjmując, iż przyczynił się on do wypadku w 50%.

W tym stanie faktycznym Sąd Okręgowy uznał, iż zadośćuczynienie odpowiednie do rozmiaru doznanej przez powoda krzywdy stanowi kwota 50.000zł (art. 445 § 1 kc). Jednocześnie na podstawie art. 362 kc przyjął, iż powód w 50% przyczynił się do powstania szkody albowiem rozpoczynając skręt w lewo nie upewnił się co do stanu ruchu pojazdów na pasie, na który miał zamiar wjechać i obniżył powyższą kwotę o połowę. Uwzględnił również wypłaconą przez pozwanego kwotę 1.000zł, co ostatecznie dało 24.000zł.

Od powyższego wyroku w zakresie zadośćuczynienia powód złożył apelację zarzucając naruszenie art. 445 § 1 kc przez przyjecie, że zasadnym jest zasądzenie jedynie kwoty 24.000zł w sytuacji gdy zasadnym jest zasądzenie kwoty 47.000zł i wnosił o zmianę wyroku i zasądzenie dodatkowo kwoty 23.000zł z odsetkami od(...).

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Apelacja nie ma uzasadnionych podstaw.

Wbrew zarzutom apelacji przyjętej przez Sąd Okręgowy kwoty 50.000zł tytułem zadośćuczynienia nie można uznać za rażąco zaniżoną. Sąd Okręgowy ustalając wysokość zadośćuczynienia wziął pod uwagę wszystkie istotne okoliczności takie jak dolegliwości bólowe, stopień ich nasilenia, okres pobytu powoda w szpitalu, związane z tym ujemne przeżycia psychiczne, a także następstwa obrażeń jakich powód doznał na skutek wypadku.

Należy zauważyć, iż z opinii biegłych lekarzy nie wynika, aby skutki wypadku były dla powoda poważne i aby spowodowały długotrwały uszczerbek na zdrowiu. Ogólny stan zdrowia powoda wiąże się natomiast z chorobami, na które powód cierpiał jeszcze przed wypadkiem.

Biegły(...)stwierdził, iż odczuwalne przez powoda okresowe dolegliwości bólowe kręgosłupa odcinka szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego związane są z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, która powstała przed wypadkiem.

Z opinii biegłych (...)wynika, iż u powoda stwierdzono objawy podobne do tych, które obserwowano w (...)Przebyty uraz głowy z utratą przytomności nie pogłębił stwierdzonych wcześniej zmian organicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. W ocenie tych biegłych istotnym czynnikiem nasilającym objawy nerwicowe powoda jest jego nastawienie roszczeniowe.

Biegły (...) stwierdził u powoda ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, które było zauważalne podczas badania przed wypadkiem. Wymiernym uszkodzeniem narządu ruchu powoda związanym z wypadkiem było złamanie żeber bez ortopedycznych następstw.

Jedynie biegły (...)uznał, iż występujące u powoda ograniczenie pola widzenia może być spowodowane okresowym niedotlenieniem mózgu po urazie głowy.

W związku z powyższym należy uznać, iż ustalone przez Sąd Okręgowy zadośćuczynienie jest odpowiednie do doznanej przez powoda krzywdy w rozumieniu art. 445 § 1 kc.

Z tych względów i na podstawie art. 385 kpc i art. 108 § 1 kpc Sąd Apelacyjny orzekł jak w sentencji.