Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt. II K 107/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 maja 2017 r.

Sąd Rejonowy w G. - II Wydział Karny w składzie:

Przewodnicząca: SSR Agnieszka Kucińska - Stanny

Protokolant: sekr. sąd. Anna Kulczyk

przy udziale Prokuratora Karoliny Neumann

po rozpoznaniu dnia 17.05.2017r. sprawy karnej

1. R. M. (1) (M.) - urodz. (...) w G., syna K. i L. zd. W., obywatelstwa polskiego, pesel (...), karanego, zam. (...) (...) gm. G.

oskarżonego o to, że:

I. w dniu 26.04.2016r. użył jako autentyczne przedkładając na posiedzeniu Sądu (...) (...) w T., odbywającym się w (...) (...)w G. w sprawie dotyczącej udzielenia mu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności sygn. akt (...) podrobione skierowanie do szpitala z dnia 22.04.2016r. na nazwisko żony A. M. i zaświadczenie lekarskie z dnia 20.04.2016r. na nazwisko żony A. M., której nie uzyskał, gdyż sam wniósł o umorzenie sprawy,

tj. o czyn z art. 270 § 1 kk

II. w dniu 11.05.2016r. w (...) (...) w G. zwracając się do (...)w/w (...)z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na puszczenie zakładu karnego za pośrednictwem wychowawcy posłużył się jako autentycznym, przekazując mu podrobione skierowanie do szpitala na nazwisko żony A. M., którego nie uzyskał gdyż dokonano negatywnej weryfikacji skierowania,

tj. o czyn z art. 270 § 1 kk

2. M. W. - urodz. (...) w G., syna R. i B. zd. S., obywatelstwa polskiego, pesel (...), karanego, zam. G. ul. (...)

oskarżonego o to, że:

w nieustalonym czasie, nie później niż w dniu 26.04.2016r., na terenie (...) (...) w G. podrobił skierowanie do szpitala opatrzone napisem „G., dnia 22 kw (...)r.”, wystawione na nazwisko żony R. A. M. i zaświadczenie lekarskie opatrzone zapisem „G. dnia 20 kwiecień 2016r.” wystawione na nazwisko żony R. A. M., w celu użycia za autentyczne przez współosadzonego w (...) (...) w G. R. M. (2) na posiedzeniu (...) (...) w T. w dniu 26.04.2016r. w przedmiocie udzielenia R. M. (2) przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, w ten sposób, że na przekazanych mu przez R. M. (2) niewypełnionym druku zaświadczenia lekarskiego opatrzonego wizerunkiem pieczątki „R.-M. - (...). Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. (...) Ogólna” nakreślił odręczne zapisy słowne i cyfrowe oraz podpis, które miały pochodzić od lekarza (...) oraz na niewypełnionym druku skierowania do szpitala opatrzonego wizerunkiem pieczątki „N.F.Z. Szpital (...) imienia dr W. B. z Zespołem (...). (...) Onkologiczna” nakreślił odręczne zapisy słowne i cyfrowe, które miały pochodzić od specjalisty onkologii H. M., podczas gdy A. M. nie była pod opieką tych poradni, w których nie zatrudniono lekarzy medycyny o wskazanych danych osobowych, a następnie przekazał wypełnione druki zaświadczenia lekarskiego i skierowania do szpitala (...) w celu użycia za autentyczne, przy czym zarzucanego mu czynu dopuścił się w ciągu 5 lat od odbycia w okresie od 5.11.2009r. do 13.10.2011r. części kary łącznej (...) pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem łącznym Sądu Rejonowego w G. z dnia 16.08.2007r.sygn. akt (...) za czyn z art. 286 § 1 kk i art. 270 § 1 kk i art.297 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk i inne,

tj. o czyn z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 64 § 1 kk

O R Z E K A

I.  Uznaje oskarżonego R. M. (2) za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów, z tym ustaleniem, że stanowiły one ciąg przestępstw z art. 270 § 1 kk i za to, na podstawie art. 270 § 1 kk w zw. z art. 91 § 1 kk, wymierza mu karę 8(ośmiu) miesięcy pozbawienia wolności.

II.  Uznaje oskarżonego M. W. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, to jest występku z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 64 § 1 kk i za to, na podstawie art. 270 § 1 kk, wymierza mu karę 1 (jednego) roku pozbawienia wolności.

III.  Zwalnia obu oskarżonych od opłat, a wydatkami obciąża Skarb Państwa.

II K 107/17

UZASADNIENIE

(wobec wniosku oskarżonego R. M. (1) - zakres ograniczony zgodnie z treścią art. 424§3 kpk)

R. M. (2) został przez Prokuratora Rejonowego w G. oskarżony o to, że:

I. w dniu 26.04.2016r. użył jako autentyczne przedkładając na posiedzeniu (...) (...) w T., odbywającym się w (...) (...) w G. w sprawie dotyczącej udzielenia mu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności sygn. akt (...) podrobione skierowanie do szpitala z dnia 22.04.2016r. na nazwisko żony A. M. i zaświadczenie lekarskie z dnia 20.04.2016r. na nazwisko żony A. M., której nie uzyskał, gdyż sam wniósł o umorzenie sprawy, tj. o czyn z art. 270 § 1 kk;

II. w dniu 11.05.2016r. w (...) (...) w G. zwracając się do Dyrektora w/w zakładu z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego, za pośrednictwem wychowawcy, posłużył się jako autentycznym, przekazując mu podrobione skierowanie do szpitala na nazwisko żony A. M., którego nie uzyskał gdyż dokonano negatywnej weryfikacji skierowania, tj. o czyn z art. 270 § 1 kk.

Oskarżony był wcześniej karany sądownie.

(dowód: dane o karalności – k 81

odpisy wyroków – k.84-87)

Sąd, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, uznał, że w świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, zarówno sprawstwo, jak i wina oskarżonego odnośnie zarzuconych mu czynów nie budzą wątpliwości.

Zatem Sąd, oskarżonego R. M. (2) uznał za winnego popełnienia czynów zarzucanych mu aktem oskarżenia, przyjmując, że działał w warunkach ciągu przestępstw określonych w treści art. 91§1 kk, to jest występków z art. 270 § 1 kk.

Na podstawie art. 270 § 1 kk w związku z art. 91§1 kk, Sąd wymierzył mu karę 8 miesięcy pozbawienia wolności.

Sąd stanął na stanowisku, że kara pozbawienia wolności w podanym wymiarze będzie dla oskarżonego karą odpowiednią, biorąc pod uwagę właściwości i warunki osobiste R. M. (1), w tym fakt wielokrotnej jego karalności, a także stopień społecznej szkodliwości popełnionych czynów, który jest znaczny. Zachowaniem swym oskarżony nie tylko dopuścił się występku przeciwko wiarygodności dokumentów, ale też chciał przy pomocy fałszywych zaświadczeń uzyskać dla siebie konkretne korzyści w postaci przerwy w odbywaniu kary (choć od tego ostatecznie odstąpił).

Do okoliczności obciążających Sąd zaliczył: wcześniejszą karalność oskarżonego, odpowiadanie w warunkach ciągu przestępstw z art. 91§1 kk. Za okoliczności łagodzące, Sąd uznał przyznanie się do zarzucanych mu czynów i wyrażenie żalu z powodu popełnionych przestępstw.

W ocenie Sądu, kara 8 miesięcy pozbawienia wolności nie jest karą nadmiernie surową. Czyn z art. 270§1 kk zagrożony jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Wymiar orzeczonej kary oscyluje więc w dolnej granicy zagrożenia.

Sad nie dopatrzył się okoliczności, które mogłyby wpłynąć na orzeczenie kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Jego wcześniejsze zachowanie, w tym wielokrotne pobyty w zakładach karnych, powoduje, że uwzględniając przesłanki wymiaru kary wymienione w treści art. 53 kk, w tym cele zapobiegawcze i wychowawcze, które kara ma osiągnąć wobec skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa, jedynie kara bezwzględna jawi się jako ta spełniająca powyższe kryteria.

Sąd zwolnił oskarżonego R. M. od opłat, a wydatkami obciążył Skarb Państwa na zasadzie art. 624§1 kpk, z uwagi na brak trudna sytuacje finansową.