Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 488/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 31 stycznia 2018 r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Jerzy Zalasiński

Protokolant

st. sekr. sądowy Marzena Mazurek

po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2018 r. w Siedlcach na rozprawie

odwołania J. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 12 maja 2017 r. Nr (...)

w sprawie J. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

oddala odwołanie.

Sygn. akt IVU 488/17

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 12.05.2017r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił ubezpieczonemu J. P. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W uzasadnieniu decyzji ZUS podniósł, że ubezpieczony jest zdolny do pracy.

Od decyzji tej odwołanie wniósł ubezpieczony J. P. wnosząc o zmianę zaskarżonej decyzji i przyznanie mu prawa do renty. W uzasadnieniu odwołania podniósł, że jego stan zdrowia nie uległ poprawie i nadal jest niezdolny do pracy.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie. Uzasadniając swoje stanowisko podniósł, że Komisja Lekarska ZUS w W. orzeczeniem z dnia 04.05.2017r. stwierdziła, że wnioskodawca jest zdolny do pracy.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył co następuje.

Odwołanie nie jest uzasadnione.

Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r.o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz.1118 ze zm.) renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, a niezdolność do pracy powstała w okresach określonych w ustawie, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Badając sporną okoliczność niezdolności do pracy Sąd dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy: neurologa dra n. med. W. S. i kardiologa dra n. med. A. M.. Biegli w swojej opinii (k. 11-12) stwierdzili u ubezpieczonego nadciśnienie tętnicze, stan po ostrym zespole wieńcowym NSTEMI 2015r., dusznicę bolesną stabilną, stan po urazie głowy ze wstrząśnieniem mózgu w 1999r., napady padaczkowe częściowe i uogólnione o nieustalonej przyczynie. Schorzenia te, zdaniem biegłych, nie powodują niezdolności do pracy.

Sąd podzielił opinię biegłych, ponieważ została wydana przez lekarzy odpowiedniej specjalności po bezpośrednim zbadaniu ubezpieczonego i zapoznaniu się z dokumentacją lekarską. Biegli stwierdzili poprawę wydolności serca. Tony serca głośne, czyste, o prawidłowej akcentacji. EKG spoczynkowe wykazuje rytm zatokowy prawidłowy, bez cech niedokrwienia mięśnia serca. Również stan neurologiczny jest dobry. Wymaga okresowej kontroli lekarskiej i przyjmowania przepisanych leków. Na rozprawie w dniu 31 stycznia 2018r. ubezpieczony kwestionował, co prawda opinie biegłych, podnosząc, że nie może pracować ze względu na chorobę serca, jednak nie złożył żadnych wniosków dowodowych. W ocenie Sądu J. P. nie spełnia warunku całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy koniecznego do ustalenia uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy na mocy art.477 14par.1 kpc orzekł jak w wyroku.