Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 2433/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 listopada 2017 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Janina Kościelniak

Protokolant:

Iwona Krakowczyk

przy udziale./.

po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2017 r. w Rybniku

sprawy z odwołania B. B. (1) ( B. B. (1) )

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o prawo do emerytury pomostowej

na skutek odwołania B. B. (1)

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 31 października 2016r. Znak (...)

oddala odwołanie

Sędzia

Sygn. akt IXU 2433/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 31.10.2016r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu B. B. (1) (B.) prawa do emerytury na podstawie art.4 ustawy z dnia 19.12.2008r. o emeryturach pomostowych, ponieważ ubezpieczony nie udokumentował wymaganych 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, po dniu 31.12.2008r. nie wykonywał prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu art.3 ust.1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych oraz nie rozwiązał stosunku pracy.

Ubezpieczony w odwołaniu od niniejszej decyzji domagał się jej zmiany przez przyznanie prawa do emerytury pomostowej po uprzednim zaliczeniu do okresów pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia w Zakładzie (...) w B. na stanowisku elektromechanika od 19.07.1979r. do 31.12.1993r.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony B. B. (1) urodził się w dniu (...)

W dniu 21.10.2016r. złożył wniosek o ustalenie uprawnień do emerytury pomostowej, w rozpoznaniu którego organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję opisaną na wstępie.

Oddział ZUS uznał za udowodniony staż pracy w łącznym wymiarze 40 lat, 3 miesięcy i 6 dni okresów składkowych i nieskładkowych – w tym 13 lat,11 miesięcy i 20 dni okresów pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach.

Do okresów pracy w szczególnych warunkach organ rentowy nie uwzględnił ubezpieczonemu okresów zatrudnienia w Zakładzie (...) w B. na stanowisku elektromechanika od 19.07.1979r. do 31.12.1993r.ponieważ w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach pracodawca nie podał charakteru pracy według wykazu, działu i pozycji właściwego rozporządzenia, a także nie wskazał czy była to praca na stanowisku, na którym prace są stale i bezpośrednio wykonywane przy stanowiskach wymienionych w wykazie.

W spornym okresie ubezpieczony był zatrudniony w Zakładzie (...) w R. na stanowisku elektromechanika. W późniejszym okresie przedsiębiorstwo to zostało przekształcone w spółkę (...) SA. Tam pracuje do chwili obecnej. Przedsiębiorstwo zajmowało się transportem kolejowym i naprawą taboru kolejowego tj. lokomotyw i wagonów. Wykonywało swoje usługi głównie na rzecz kopalń węgla kamiennego. W każdej z tych kopalni znajdował się oddział przedsiębiorstwa. Ubezpieczony wykonywał pracę na KWK (...) w warsztacie należącym do kopalni, ale wydzierżawionym przez (...). W tym warsztacie wykonywano naprawy taboru kolejowego. Ubezpieczony pracował przy remontach i konserwacji tych lokomotyw. Wymieniał zużyte części na nowe, uzupełniał elektrolit w akumulatorach. Wykonywał prace zarówno elektryczne jak i mechaniczne. Mechaniczne polegały np. na wykręceniu prądnicy i przetransportowaniu jej poza kanał, a następnie wykonywał prace elektromechanika przy z naprawie prądnicy pod względem elektrycznym, po naprawie musiał ją ponownie zamontować w lokomotywie. Pracował zarówno w kanale remontowym jak i poza nim. Wykonywał prace w tzw. szafie elektrycznej, która mieści się w kabinie maszynisty, gdzie znajdują się urządzenia sterownicze. Ubezpieczony musiał czyścić te urządzenia na stykach, na przekaźnikach. Zajmował się również naprawami i konserwacją całego oświetlenia w lokomotywach. Taką pracę wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Taką pracę wykonywał również po przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę i taką samą pracę wykonuje do chwili obecnej na tym samym stanowisku.

Ubezpieczony nie rozwiązał stosunku pracy.

Powyższe Sąd ustalił na podstawie akt emerytalnych, akt osobowych, zeznań świadków A. C. i P. Ś. (k.25-27), zeznań ubezpieczonego (k.39-40) oraz informacji (...) S.A. z dnia 25.07.2017r. (k.33-34).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art.4 ustawy z dnia 19.12.2008r. o emeryturach pomostowych ( Dz.U. z 2015r.poz.965 ), która weszła w życie w dniu 01.01.2009r. prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1.  urodził się po dniu 31.12.1948r.,

2.  ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,

3.  osiągnął wiek wynoszący co najmniej 60 lat dla mężczyzn,

4.  ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art.5 - 9 i art.11 ustawy o emeryturach i rentach… wynoszący co najmniej 25 lat dla mężczyzn,

5.  przed dniem 01.01.1999r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze w rozumieniu art.3 ust.1 i 3 ustawy lub art.32 i art.33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,

6.  po dniu 31.12.2008r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w rozumieniu art.3 ust.1 i 3 (wykaz tych prac określa załącznik nr 1 do ustawy ).

7.  nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Bezspornym w sprawie jest, że ubezpieczony urodził się po dniu(...) i osiągnął wiek 60 lat w dniu 11.02.2016r. oraz posiada wymagany 25 letni okres składkowy i nieskładkowy.

Jednocześnie zdaniem Sądu ubezpieczony udowodnił co najmniej 15-letni okres pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach, bowiem przeprowadzone postępowanie dowodowe w sprawie pozwala również stwierdzić, iż ubezpieczony w spornym okresie zatrudnienia w Zakładzie (...) w R. od 19.07.1979r. do 31.12.1993r. na stanowisku elektromechanika wykonywał stale i w pełnym wymiarze pracę w szczególnych warunkach, o której mowa w wykazie A dział XIV poz.25 stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. W tym okresie wykonywał taką samą pracę jak w kolejnym okresie od 01.01.1994r. do 31.12.2008r. uznanym przez organ rentowy na podstawie świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Ustalając powyższe w zakresie faktycznie wykonywanej pracy przez ubezpieczonego w spornych okresach, Sąd oparł się na danych wynikających ze zgromadzonej w sprawie dokumentacji oraz na zeznaniach świadków oraz ubezpieczonego. Zeznania te Sąd uznał za wiarygodne, gdyż były one logiczne, rzeczowe, przekonywujące, zgodne ze sobą i korelujące z treścią powołanej w sprawie dokumentacji.

Nie ulega jednak wątpliwości, że ubezpieczony nie spełnia pozostałych warunków do przyznania prawa do emerytury pomostowej, bowiem praca w charakterze elektromontera j.w. w (...) S.A. nie jest pracą w szczególnych warunkach rozumieniu art.3 ust.1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych, co również potwierdził pracodawca w piśmie z dnia 25.07.2017r. Zatem należy stwierdzić, że po dniu 31.12.2008r. nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach.

Ubezpieczony nie spełnia również ostatniego z warunków koniecznych do przyznania wnioskowanego świadczenia, a mianowicie nie rozwiązał stosunku pracy

Mając powyższe na uwadze Sąd kierując się powołanymi na wstępie przepisami, z mocy art.477 14 § 1 kpc oddalił odwołanie nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia.

Sędzia