Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 1910/17

POSTANOWIENIE

Dnia 16 stycznia 2018 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia: SO Magdalena Balion - Hajduk (spr.)

Sędziowie: SO Lucyna Morys - Magiera

SR (del.) Maryla Majewska - Lewandowska

po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2018 r. w Gliwicach na posiedzeniu niejawnym sprawy

z wniosku D. D.

z udziałem P. J., K. S., M. J., G. W., G. D., S. W., A. W., D. J.

o stwierdzenie nabycia spadku po E. J.

na skutek zażalenia wnioskodawczyni

na postanowienie Sądu Rejonowego w Raciborzu

z dnia 27 czerwca 2017 r., sygn. akt I Ns 163/17

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSR (del.) Maryla Majewska SSO Magdalena Balion SSO Lucyna Morys

– Lewandowska - Hajduk - Magiera

Sygn. akt III Cz 1910/17

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z 27 czerwca 2017r. Sąd Rejonowy na podstawie art. 177 § 1 pkt. 6 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. zawiesił postępowanie. W uzasadnieniu wskazał, że wnioskodawczyni wezwana do przedłożenia uzupełnionego aktu zgonu spadkodawczyni o datę zgonu, nie wykonała zobowiązania w zakreślonym terminie, przedkładając jedynie kartę zgonu spadkodawczyni.

Zażalenie na to rozstrzygnięcie złożyła wnioskodawczyni, domagając się uwzględnienia zażalenia i wznowienia postępowania spadkowego w celu doprowadzenia do stwierdzenia nabycia spadku po spadkodawczyni. Zarzuciła naruszenie art. 177 § 1 pkt. 6 k.p.c. poprzez jego błędne zastosowanie. Podała, że nie rozumie w jakim celu zostało skierowane do niej wezwanie, skoro Urząd Stanu Cywilnego nie dokonuje korekt aktów zgonu, zaś ich uzupełnienia dokonuje sąd w postępowaniu nieprocesowym.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie mogło zostać uwzględnione.

Z dyspozycji art. 177 § 1 pkt. 6 k.p.c., który na podstawie art. 13 § 2 k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie na gruncie postępowania nieprocesowego, wynika między innymi możliwość zawieszenia przez sąd postępowania w sprawie w sytuacji niewykonania przez stronę innych zarządzeń uniemożliwiających nadanie sprawie dalszego biegu. W przedmiotowej sprawie Sąd pierwszej instancji wezwał wnioskodawczynię do przedłożenia w terminie 1 miesiąca uzupełnionego aktu zgonu spadkodawczyni o datę zgonu, czemu istotnie wnioskodawczyni nie zadośćuczyniła.

Wskazania wymaga, że śmierć człowieka pociąga za sobą daleko idące skutki prawne, zwłaszcza w zakresie prawa spadkowego, a chwila śmierci ma decydujące znaczenie zarówno dla ustalenia kręgu spadkobierców, jak i składu spadku, stąd konieczność jej wykazania stosownym dokumentem. Dokumentem wskazującym na powyższe, zgodnie z art. 3 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego z 28 listopada 2014 r. ( Dz. U. 2014.1741 ze zm.) jest akt stanu cywilnego.

W przedłożonym przez wnioskodawczynię odpisie skróconym aktu zgonu brak jest informacji o dacie zgonu spadkodawczyni, jest natomiast informacja o dacie i miejscu znalezienia zwłok, co jednak nie jest tożsame z datą zgonu spadkodawczyni, stąd słuszna konkluzja Sądu Rejonowego o braku możliwości nadania sprawie dalszego biegu. Wnioskodawczyni wykonując zobowiązanie Sądu, przedłożyła kserokopię karty zgonu spadkodawczyni, jednakże nie zawierała ona informacji o dacie zgonu i nie mogła zastąpić żądanego dokumentu stanu cywilnego.

Także powoływane w zażaleniu argumenty dotyczące zasadności wezwania wnioskodawczyni do przedłożenia aktu zgonu spadkodawczyni uzupełnionego o datę zgonu nie mogły prowadzić do wzruszenia zaskarżonego rozstrzygnięcia. Wskazać bowiem należy, że ustalenie przez sąd daty zgonu spadkodawcy jest możliwe w drodze odrębnego postępowania sądowego o uzupełnienie aktu zgonu w trybie art. 38 wskazanej wyżej ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Nadmienić należy, że zgodnie ze wskazaną regulacją prawną, postępowanie w przedmiocie uzupełnienia aktu zgonu w trybie art. 38 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego wszczyna się wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub prokuratora, sąd natomiast nie może tego uczynić z urzędu.

Z tych też względów stwierdzić należy, że rozstrzygnięcie Sądu pierwszej instancji na tym etapie postępowania było prawidłowe, natomiast skuteczne złożenie wniosku o uzupełnienie aktu zgonu będzie ewentualnie mogło stanowić przesłankę do zmiany podstawy zawieszenia postępowania.

Z tych względów na mocy art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. oraz art. 13 § 2 k.p.c. orzeczono jak w sentencji.

SSR del. Maryla Majewska – Lewandowska SSO Magdalena Balion – Hajduk SSO Lucyna Morys - Magiera