Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 372/12

POSTANOWIENIE

Dnia 10 grudnia 2013 roku

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym :

Przewodniczący SO Mariola Mastalerz

Protokolant asystent sędziego Ewelina Goździk

po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2013 r. w Piotrkowie Tryb.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku B. K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

w przedmiocie wniosku B. K. o uzasadnienie wyroku

postanawia:

odrzucić wniosek o uzasadnienie.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 6 listopada 2013 roku Sąd Okręgowy - Sąd Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Trybunalskim na skutek odwołania B. K. od decyzji ZUS z dnia 29 lutego 2012 roku zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał mu prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od dnia ustania pobierania zasiłku chorobowego do dnia 2 stycznia 2014 roku.

Na ogłoszeniu powyższego wyroku nie był obecny wnioskodawca mimo, iż na rozprawie w dniu 23 października 2013 roku został poinformowany, że publikacja orzeczenia została odroczona do dnia 6 listopada 2013 roku.

B. K. złożył w dniu 28 listopada 2013 roku w biurze podawczym wniosek o „przesłanie odpisu postanowienia z dnia 6 listopada 2013 roku wraz z uzasadnieniem”

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

zważył, co następuje :

Wniosek o uzasadnienie wyroku podlega odrzuceniu.

Zgodnie z treścią przepisu art. 328 § 1 k.p.c. uzasadnienie wyroku sporządza się na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. Żądanie spóźnione sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Wobec faktu, że wniosek B. K. o sporządzenie uzasadnienia wyroku został złożony w biurze podawczym po upływie tygodniowego terminu od dnia ogłoszenia wyroku tj. w dniu 28 listopada 2013 roku, na mocy art. 328 § 1 zd. 2 k.p.c. orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Na marginesie podnieść należy, iż w przedmiotowej sprawie uzasadnienie wyroku z dnia 6 listopada 2013 roku zostało sporządzone na wniosek organu rentowego, dlatego też wnioskodawca może wystąpić z wnioskiem o przesłanie mu uzasadnienie jedynie w celach informacyjnych. W tym celu musi złożyć stosowny odrębny wniosek.