Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Co 1104/17

POSTANOWIENIE

Dnia 8 sierpnia 2017 roku

Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim I Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SSR Aleksander Żółty

po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2017 roku w Wodzisławiu Śląskim

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela C. I. Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z siedzibą w W.

przeciwko dłużnikowi K. G.

o nadanie klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego wierzyciela

postanawia

oddalić wniosek.

SSR Aleksander Żółty

UZASADNIENIE

C. I. Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty z siedzibą w W. wniósł o nadanie na jego rzecz klauzuli wykonalności wyrokowi zaocznemu Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim z dnia 13 listopada 2015r., sygn. akt I C 831/14 wydanemu w sprawie z powództwa (...) Wierzytelności Detalicznych Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego z siedzibą w W. przeciwko K. G. oraz o zasądzenie kosztów postępowania klauzulowego.

W uzasadnieniu wniosku podniesiono, że na podstawie umowy przelewu wierzytelności z dnia 22 lutego 2017 roku zawartej pomiędzy poprzednim wierzycielem a wnioskodawcą, nabył on wierzytelność stwierdzoną wyżej wymienionym nakazem zapłaty.

Do wniosku została dołączona umowa przelewu wierzytelności w ramach procesu sekurytyzacji z dnia 22 lutego 2017 roku. Nadto dołączono tabelę formatu A3 zatytułowaną „Załącznik Nr 1 do umowy przelewu wierzytelności w ramach procesu sekurytyzacji zawartej pomiędzy (...) Wierzytelności Detalicznych (...) a (...) wykaz wierzytelności.

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z treścią art. 788 § 1 kpc, jeżeli uprawnienia lub obowiązki po powstaniu tytułu egzekucyjnego przeszły na inną osobę sąd wydaje klauzulę wykonalności na rzecz tej osoby pod warunkiem, że przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Urzędowo poświadczyć podpisy może między innymi notariusz, co wynika z art. 2 § 2 ustawy Prawo o notariacie. Wymóg urzędowego (notarialnego) poświadczenia podpisów odnosi się do wszystkich elementów składających się na czynność prawną polegającą na zmianie wierzyciela. W szczególności oznacza to, że także określenie cedowanej wierzytelności winno zostać poświadczone w ten sposób. Z przedłożonej umowy nie można wywnioskować, jakie wierzytelności są przelewane - jest to dopiero określone w załączniku. W takiej sytuacji wymóg urzędowego poświadczenia dotyczy również podpisów pod załącznikiem do umowy. Jednocześnie nie można utożsamiać z urzędowym poświadczeniem podpisów faktu, że notariusz poświadczył za zgodność z oryginałem wyciąg z tabeli zawierającej wierzytelność względem dłużnika.

W rozpatrywanej sprawie notariusz poświadczył podpisy jedynie na umowie przelewu wierzytelności. Na załączniku do umowy widnieją z kolei jedynie podpisy w formie paraf, nie wiadomo przez kogo złożone i nie poświadczone urzędowo przez notariusza.

Mając powyższe na uwadze wierzyciel nie wykazał za pomocą dokumentów z podpisem urzędowo poświadczonym przejścia uprawnień stwierdzonych tytułem wykonawczym, zatem z braku przesłanek z art. 788 § 1 kpc wniosek o nadanie klauzuli należało oddalić.

SSR Aleksander Żółty

Sygn. akt I Co 1104/17

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...);

3.  (...).

(...)

(...)