Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Pz 17/18

POSTANOWIENIE

Dnia 9 kwietnia 2018r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie (...) SSO Małgorzata Andrzejewska

po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2018r. w Gliwicach

na posiedzeniu niejawnym

w sprawy E. O.

przeciwko J. J., A. J. i Ł. P.

o odszkodowanie, wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

na skutek zażalenia powódki na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału (...) Sądu Rejonowego w T. G. z dnia 28 listopada 2017r., sygn. akt IV P 430/17

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie.

(-) SSO Małgorzata Andrzejewska

UZASADNIENIE

Zarządzeniem z dnia 28 listopada 2018r. Przewodniczący IV Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w T. G. zobowiązał stronę powodową do uiszczenia opłaty od zażalenia z dnia 23 listopada 2017r. w wysokości 90zł w terminie 7 dni.

Powyższe zarządzenie zaskarżyła zażaleniem powódka wnosząc o jego zmianę poprzez określenie opłaty w wysokości 30zł.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Zażalenie powódki nie zasługuje na uwzględnienie.

Postanowieniem zawartym w punkcie 6 wyroku Sąd Rejonowy zasądził od powódki na rzecz pozwanych J. J., A. J. i Ł. P. kwoty po 675zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Pozwani występowali w sprawie jako współuczestnicy formalni – art. 72 § 1 pkt 2 k.p.c.

Powódka zaskarżyła orzeczenie o kosztach procesu w stosunku do 3 współuczestników formalnych.

Zaskarżenie orzeczenia wobec kilku współuczestników formalnych (przeciwko nim), choćby było dokonane w jednym piśmie procesowym, jest w istocie wniesieniem kilku środków zaskarżenia wobec odrębnych rozstrzygnięć, formalnie tylko zamieszczonych w jednym orzeczeniu. Stąd też każdy z tak wniesionych (w jednym piśmie procesowym) środków zaskarżenia powinien podlegać odrębnej opłacie – postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2008r., II PZ 69/07.

Wnosząc zażalenie od orzeczenia Sądu pierwszej instancji w stosunku do kilku współuczestników formalnych (przeciwko nim), skarżący dokonuje więc kilku pisemnych czynności procesowych (wnosi kilka pism w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych t.j.: Dz.U. z 2018r., poz. 300 ze zm.), chociażby sporządził tylko jeden dokument.

Stosownie do treści art. 3 ust 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych zażalenie podlega opłacie, przy czym zgodnie z treścią art. 35 ustawy w sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.

Prawidłowo w związku z tym Przewodniczący Wydziału Pracy ustalił opłatę od zażalenia w wysokości 90zł (3x 30zł).

Mając powyższe na uwadze Sąd orzekający w drugiej instancji, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c i art. 398 k.p.c. orzekł jak w postanowieniu.

(-) SSO Małgorzata Andrzejewska