Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 586/13

POSTANOWIENIE

K., dnia 5 listopada 2013 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: S.S.O. Wojciech Vogt

Sędziowie: S.S.O. Barbara Mokras – spr.

S.S.O. Janusz Roszewski

po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2013 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku J. F. (1)

z udziałem E. F. (1), W. F., J. F. (2), E. F. (2), M. T., J. F. (3), N. F. i A. H.

o wpis prawa własności

na skutek apelacji J. F. (1)

od postanowienia Sądu Rejonowego w Jarocinie IX Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych z siedzibą w P.

z dnia 22 sierpnia 2013 r. o sygn. akt Dz. KW (...)

postanawia:

oddalić apelację.

Sygn. akt II Ca 586/13

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 22 sierpnia 2013 r. Sąd Rejonowy w Jarocinie IX Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w P., oddalił wniosek J. F. (1) o wpis w dziale II księgi wieczystej nr (...) jego prawa własności na podstawie wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 19 grudnia 2006 r. w przedmiocie wydania nieruchomości oraz orzekł o kosztach postępowania.

Apelację od powyższego orzeczenia wniósł wnioskodawca domagając się jego uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu wskazano, iż Sąd Rejonowy rozpoznając skargę na czynność referendarza nie odniósł się do zarzutów podniesionych w tej skardze.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja nie zasługuje na uwzględnienie.

W myśl art. 626 8 § 1 k.p.c. co do zasady wpis w księdze wieczystej dokonywany jest jedynie na wniosek i w jego granicach. Rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej (art. 626 8 § 2 k.p.c.). Z brzmienia tej regulacji wynika jednoznacznie, iż sąd wieczystoksięgowy nie jest władny rozstrzygać jakichkolwiek sporów. Wskazać należy, iż zgodnie z utrwalonym poglądem orzecznictwa i judykatury kognicja sądu określona w tym przepisie dotyczy zarówno sądu I, jak i II instancji (por. postanowienie SN z dnia 9 lipca 2009 r. w sprawie sygn. akt. III CSK 348/08, publ. LEX nr 5282256). Zauważenia nadto wymaga, iż gdy podstawę wpisu stanowi orzeczenie sądowe sąd wieczystoksięgowy nie może badać merytorycznej zasadności orzeczenia, bada jedynie czy zawiera ono wszystkie dane konieczne do dokonania wpisu, czy jest ono prawomocne, ewentualnie czy zawiera wzmiankę o wykonalności i czy z przyczyn technicznych nadaje się do wpisu (por. postanowienie SN z dnia 17 lipca 2008 r. w sprawie sygn. akt II CSK 115/08 publ. LEX nr 548808).

W konsekwencji Sąd rozpoznając wniosek o dokonanie wpisu związany jest treścią dokumentów dołączonych do wniosku.

Jak zasadnie wskazał Sąd Rejonowy załączony do wniosku o dokonanie wpisu prawa własności wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie sygn. akt IC 377/06 w przedmiocie wydania nieruchomości nie może być podstawą wpisu prawa własności, gdyż nie rozstrzyga o prawie podlegającemu wpisowi w dziale II księgi wieczystej, tj. o prawie własności tej nieruchomości. Stanowi on jedynie postawę wydania przedmiotowej nieruchomości, której wnioskujący jest współwłaścicielem z uwagi na posiadanie przymiotu spadkobiercy dwojga spośród współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości. Orzeczenie to nie stanowi zatem tym bardziej dokumentu potwierdzającego wyłączne prawo własności wnioskodawcy do tej nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe rozważania nie zasługuje na uwzględnienie zarzut, iż Sąd Rejonowy nie rozpoznał zarzutów zawartych w skardze na orzeczenie referendarza sądowego. Nie ma zatem żadnych podstaw do uchylenia zaskarżonego orzeczenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

Z powyższych względów Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 §2 k.p.c. orzekł jak w sentencji.