Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt II K 183/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 kwietnia 2018 roku

Sąd Rejonowy w Kłodzku, II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Anna Wołosecka - Berk

Protokolant: Emilia Kosztowniak

po rozpoznaniu dnia 14 marca 2018 roku, 17 kwietnia 2018 roku sprawy karnej

S. K. (1)

syna J. i I. z domu J.

ur. (...) w S.

oskarżonego o to, że:

w dniu 12 października 2017 roku w D., woj. (...) w ruchu lądowym kierował samochodem osobowym marki S. o numerze rejestracyjnym (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym o godzinie 18:50 – 0,6 promila alkoholu w organiźmie

tj. o czyn z art. 178a§1 kk

I.  na podstawie art. 66§1 kk postępowanie wobec S. K. (1) o czyn z art. 178a§1 kk warunkowo umarza;

II.  na podstawie art. 67§1 kk okres próby ustala na 1 (jeden) rok;

III.  na podstawie art. 67§3 kk orzeka wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 (jednego) roku;

IV.  na podstawie art. 63§4 kk na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zalicza oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 12 października 2017 roku do dnia prawomocności wyroku;

V.  zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 70 złotych tytułem poniesionych w sprawie wydatków i wymierza opłatę w kwocie 60 złotych.

Sygn. akt II K 183/18

UZASADNIENIE

W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 12 października 2017 roku oskarżony S. K. (1) w godzinach popołudniowych przebywał w swoim domu w R. gdzie spożywał alkohol w postaci piwa. Po godzinie 16.00 oskarżony otrzymał telefon z pracy, musiał udać się do L. aby przeprowadzić w lesie badania owadów. Około godziny 17.30 oskarżony pojechał swoim samochodem marki S. o nr rej. (...) do L. , w drodze powrotnej w D. został zatrzymany do kontroli drogowej. W trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze poczuli od kierującego woń alkoholu wobec czego oskarżonego poddano badaniu urządzeniem do ilościowego oznaczania alkoholu w wydychanym powietrzu typu Alkometr , które wykazało zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu o godz. 19.26– 0,23 mg/l , o godz. 19.29-0,26 mg/l. W toku postępowania przygotowawczego dopuszczono dowód z opinii biegłego który stwierdził iż w chwili zdarzenia oskarżony znajdował się w stanie nietrzeźwości – 0,6 promila alkoholu.

/ dowód: wyjaśnienia oskarżonego S. K. k.10-13, 25-27, 57

zeznania świadka M. T. k. 29-30, 66

notatka urzędowa k. 1;

protokół użycia urządzenia A. k. 2

opinia biegłego k. 15-16 /

S. K. (1) nie był uprzednio karany, jest leśnikiem , cieszy się pozytywną opinią w miejscu zamieszkania, nadto samochód stanowi środek transportu przy dojeździe do pracy, wykorzystywany jest również w celach służbowych.

/ dowód: wyjaśnienia oskarżonego S. K. k.57

dane o karalności k. 32;

wywiad środowiskowy k. 63/

Oskarżony S. K. stojący pod zarzutem popełnienia czynu z art. 178a §1 kk przyznał się do winy i w złożonych wyjaśnieniach podał, że był przekonany iż mimo spożytego alkoholu może kierować samochodem.

W tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył, co następuje:

W świetle zebranego w sprawie materiału dowodowego sprawstwo oskarżonego odnośnie zarzuconego mu czynu z art.178a§1 kk nie budzi wątpliwości. Potwierdzeniem tego są wyjaśnienia oskarżonego przyznającego się w tym zakresie do winy i dokumenty zgromadzone w toku postępowania. Dowody te wskazują, że krytycznego dnia S. K. (1) w ruchu lądowym kierował pojazdem mechanicznym znajdując się w stanie nietrzeźwości i zachowaniem swym wyczerpał ustawowe znamiona występku z art. 178a §1 kk.

Sąd uznał, iż w świetle okoliczności sprawy zasadnym jest przyjęcie, iż stopień społecznej szkodliwości czynu nie jest znaczny a warunki i właściwości osobiste oskarżonego uzasadniają przypuszczenie, iż mimo warunkowego umorzenia postępowania nie popełni on ponownie przestępstwa. Oskarżony nie był nigdy karany, ma pozytywną opinię środowiskową, nie nadużywa alkoholu, od wielu lat zatrudniony jest w Nadleśnictwie M..

Sąd uznał, iż stopień społecznej szkodliwości czynu nie był znaczny albowiem do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych , na drodze o mniejszym natężeniu ruchu, stwierdzona zawartość alkoholu w organizmie nieznacznie przekraczała normy określające stan nietrzeźwości, powodem kontroli było zbadanie stanu technicznego pojazdu a oskarżony nie popełnił żadnych wykroczeń.

Okoliczności te stały się również podstawą do orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres roku, dodatkowo Sąd uwzględnił sytuację osobistą oskarżonego dla którego samochód nie tylko stanowi środek transportu w dojeździe do pracy lecz jest wykorzystywany w trakcie pełnienia obowiązków służbowych.

W świetle powyższych okoliczności Sąd uznał za zasadne warunkowe umorzenie postępowania na okres próby wynoszący jeden rok , przyjmując iż będzie to wystarczające dla celów prewencyjnych a popełniony czyn miał charakter incydentalny.

O kosztach orzeczono na podstawie art.629 kpk w zw. z art. 627 kpk.