Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 1657/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 marca 2018 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Janina Kościelniak

Protokolant:

Iwona Krakowczyk

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2018 r. w Rybniku

sprawy z odwołania A. S. (1) ( A. S. (1) )

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o zwrot nienależnie pobranego świadczenia

na skutek odwołania A. S. (1)

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 24 października 2017 r. Znak (...)

oddala odwołanie

Sędzia

Sygn. akt IX U 1657/17

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 24.10.2017r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. powołując się na art.138 ust.3 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zobowiązał odwołującego A. S. (1) (S.) do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w postaci emerytury za miesiąc (...), wypłaconej jego matce A. S. (2) zmarłej w dniu(...)

Ubezpieczony odwołał się od powyższej decyzji podnosząc, iż niesłusznie organ rentowy żąda zwrotu świadczenia w sytuacji gdy, sam ponosi odpowiedzialność za wypłatę nienależnego świadczenia.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie wobec okoliczności powoływanych w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił, co następuje:

Matka ubezpieczonego A. S. (2) do dnia zgonu była uprawniona od górniczej renty rodzinnej po zmarłym mężu.

Świadczenie wypłacane z terminem 10, było przekazywane na rachunek bankowy w Banku (...). Ubezpieczony był współwłaścicielem konta. Na rachunek nie były przekazywane żadne inne należności poza rentą rodzinną.

A. S. (2) zmarła w dniu (...)W dniu(...)ubezpieczony złożył w banku wypowiedzenie umowy o prowadzenie rachunku bankowego i pobrał wszystkie środki znajdujące się na rachunku. O zgonie A. S. (2) nie poinformował organu rentowego. Z początkiem kolejnego miesiąca ZUS przekazał na rachunek w banku rentę rodzinną za miesiąc (...)W dniu (...). firma pogrzebowa organizująca na zlecenie ubezpieczonego pogrzeb zmarłej A. S. (2), przekazała do organu rentowego skrócony odpis aktu zgonu. Po zamknięciu rachunku bankowego, kwotę wypłaconej przez ZUS renty rodzinnej, bank przekazał ubezpieczonemu za pośrednictwem listonosza po potraceniu z tej kwoty opłat związanych z przeprowadzoną operacją na koncie.

Organ rentowy w dniu 12.09.2017r. zwrócił się do Banku (...) S.A. o zwrot świadczenia rentowego za miesiąc przypadający po zgonie osoby uprawnionej. W odpowiedzi bank wskazał, iż świadczenie zostało przekazane ubezpieczonemu jako współwłaścicielowi rachunku.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego oraz zeznania ubezpieczonego złożone na rozprawie w dniu 6.03.2018r. (k.17-18).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art.136 ust.2 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz.U. z 2017r. poz.1383) w razie śmierci emeryta lub rencisty wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu w którym zmarł emeryt lub rencista.

Ponadto jak wskazuje z art. 138 ust.1 i 2 powołanej ustawy osoba, która nienależnie pobrała świadczenia jest zobowiązana do ich zwrotu. Przy czym za nienależnie pobrane świadczenie uważa się świadczenie wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń, albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania, bądź też świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów, albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd przez osobę pobierającą świadczenia.

W niniejszej sprawie bezsporny pozostawał fakt, iż ubezpieczona A. S. (2) zmarła w dniu (...), zatem nie przysługiwała jej renta rodzinna wypłacona za miesiąc(...) Organ rentowy przekazując świadczenie do wypłaty, nie dysponował informacją o zgonie ubezpieczonej. Świadczenie został przekazane na rachunek, a następnie wypłacone ubezpieczonemu, który je przyjął mając świadomość, że jest to renta rodzinna jego zmarłej matki, bowiem jak sam zeznał na powyższy rachunek bankowy nie były przekazywane żadne inne należności poza świadczeniem rentowym A. S. (2).

Nie ulega zatem wątpliwości, iż odwołujący pobrał nienależne świadczenie w rozumieniu powołanych przepisów ustawy emerytalnej, w związku z czym jest zobowiązany do jego zwrotu.

Zajmując takie stanowisko Sąd z mocy art. 477 14 §1 kpc oddalił odwołanie nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia.

Sędzia