Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 181/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 czerwca 2018 r.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Małgorzata Olejarczyk

Protokolant: starszy sekr. sądowy Ewelina Kazberuk

Prokurator Prok. Rej. w K.: J. D.

po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2018r.

sprawy K. G.

s. S. i J. z domu N.

ur. (...) w R.

oskarżonego o to, że:

W dniu 11 marca 2018 roku, w ruchu lądowym, na drodze publicznej nr (...), na trasie Ł.L. gm. R., kierował samochodem osobowym marki A. (...) o nr rej. (...) 58 będąc w stanie nietrzeźwości – 0,59 mg/l, 0,61 mg/l, 0,57 mg/l oraz 0,53 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu,

tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 k.k.

I.  oskarżonego K. G. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to z mocy art. 178a § 1 k.k. skazuje go, zaś na podstawie art. 178a § 1 k.k. w zw. z art. 34 § 1a pkt 4 k.k. wymierza mu karę 7 (siedmiu) miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem potrącania 15 % wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznych na rzecz Towarzystwa (...) w K.;

II.  na podstawie art. 42 § 2 k.k. orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 (trzech) lat;

III.  na podstawie art. 63 § 4 k.k. na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zalicza okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 11.03.2018r.;

IV.  na podstawie art. 43a § 2 k.k. orzeka od oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 5.000 (pięć tysięcy) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;

V.  na podstawie art. 627 k.p.k. zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa zwrot kosztów sądowych w kwocie 250 (dwieście pięćdziesiąt) złotych, w tym kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem opłaty.

II K 181/18

UZASADNIENIE

Na podstawie całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 11 marca 2018r. K. G. udał się swoim pojazdem marki A. (...) nr rej. (...) 58 do miejscowości L.. Przed wyjazdem spożył 2 piwa marki T.. Na drodze publicznej nr (...), na trasie Ł.L. gm. R., został zatrzymany do kontroli drogowej. W związku z podejrzeniem, że kierował pojazdem pod działaniem alkoholu, został on poddany badaniom alkometrem A 2.0 na zawartość alkoholu. Badanie wykazało o godz. 16.45- 0,59 mg/l, o godz. 16.47 - 0,61 mg/l, o godz. 17.03- 0,57 mg/l oraz o godz. 17.06- 0,53 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

K. G. figuruje w ewidencji kierowców wydziału komunikacji i transportu Starostwa Powiatowego w K., posiada prawo jazdy kategorii AM, B1, B.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o następujące dowody :

wyjaśnienia oskarżonego - k. 13-15, 24-24v,50, zeznania świadków P. P. k. 10, A. Z. k. 8, protokół użycia urządzenia kontrolno – pomiarowego - k. 3, informację ze Starostwa Powiatowego w K. k. 20.

Oskarżony K. G. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym.

Na rozprawie oskarżony wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze i wymierzenie wobec niego kary 7 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem potrącania 15% wynagrodzenia za pracę na wskazany cel społeczny, orzeczenie środka karnego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat z zaliczeniem na jego poczet okresu zatrzymania prawa jazdy, orzeczenie świadczenia pieniężnego w wysokości 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz obciążenie go kosztami w całości ( protokół k. 50v).

Sąd zważył, co następuje :

Wyjaśnienia oskarżonego przyznającego się do winy zasługują na wiarę, albowiem znajdują potwierdzenie w pozostałym zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym, w postaci protokołu badania stanu trzeźwości, którego oskarżony nie kwestionował, jak również zeznań świadków.

Wobec powyższego wina oskarżonego i okoliczności popełnienia zarzucanego mu czynu nie budzą żadnych wątpliwości.

Oskarżony swoim działaniem polegającym na tym, że w dniu 11 marca 2018 roku, w ruchu lądowym, na drodze publicznej nr (...), na trasie Ł.L. gm. R., kierował samochodem osobowym marki A. (...) o nr rej. (...) 58 będąc w stanie nietrzeźwości – 0,59 mg/l, 0,61 mg/l, 0,57 mg/l oraz 0,53 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 178a § 1 kk.

W tym stanie rzeczy, Sąd przychylił się do wniosku oskarżonego o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy, albowiem doszedł do przekonania, że w świetle zgromadzonych w sprawie dowodów, okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nie przeprowadzania rozprawy w całości.

Sąd uwzględnił wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzekł wobec oskarżonego karę 7 miesięcy ograniczenia z obowiązkiem potrącania 15 % wynagrodzenia na rzecz Towarzystwa (...) w K.. Orzeczona kara jest możliwa do wykonania, albowiem K. G. od dnia 1 czerwca 2018r. otrzymał stałą umowę o pracę na czas nieokreślony w F. Indyków Reprodukcyjnych w W. ( k. 28, 50v).

Sąd uznał, że orzeczona kara spełni wobec oskarżonego cele zapobiegawcze i wychowawcze, a także wpłynie na ukształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa. W pełni odzwierciedli stopień społecznej szkodliwości czynu i uwzględni stopień winy oskarżonego. Zdaniem Sądu wymierzona kara ograniczenia wolności odniesie wobec oskarżonego spodziewany skutek, sam oskarżony zaakceptował rodzaj i wymiar kary.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Sąd orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat i na jego poczet zaliczył okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 11.03.2018r. Podnieść należy, że orzeczony środek Sąd orzekł w minimalnym wymiarze, jak wskazuje przepis art. 42§2 kk. z uwzględnieniem stanu nietrzeźwości oskarżonego. Sąd uznał, iż na wskazany okres należy wyeliminować oskarżonego z ruchu drogowego, by nie stanowił on zagrożenia dla innych jego uczestników.

Na podstawie art. 43a § 2 k.k. Sąd orzekł od oskarżonego obligatoryjne świadczenie pieniężne w kwocie 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W oparciu o przepis art. 627 k.p.k. zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa zwrot kosztów sądowych w całości.