Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUz 493/13

POSTANOWIENIE

Dnia 30 grudnia 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie - Wydział III Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Anna Polak (spr.)

Sędziowie:

SSA Urszula Iwanowska

SSO del. Beata Górska

po rozpoznaniu w dniu 30 grudnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy M. R.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do emerytury

na skutek zażalenia ubezpieczonego

na postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 12 listopada 2013 r. sygn. akt VII U 3119/12

p o s t a n a w i a :

oddalić zażalenie.

Sygn. akt III AUz 493/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 12 listopada 2013 roku Sąd Okręgowy w Szczecinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych odrzucił apelację ubezpieczonego M. R., wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 20 marca 2013 roku.

Swoje rozstrzygniecie Sąd Okręgowy oparł na następujących ustaleniach i rozważaniach prawnych.

Ubezpieczony M. R. odpis wyroku z uzasadnieniem otrzymał w dniu 22 kwietnia 2013 roku, został również pouczony przez Sąd o prawie, sposobie i terminie do wniesienia apelacji.

Wyrok wydany w sprawie ubezpieczonego uprawomocnił się w dniu 7 maja 2013 roku. Natomiast apelacja została wniesiona od wyroku wprost do Sądu Apelacyjnego w dniu 30 października 2013 roku. Zgodnie z treścią art. 369 k.p.c. apelację wnosi się do Sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

M. R. jak ustalił Sąd Okręgowy apelację winien najpóźniej wnieść w dniu 6 maja 2013 roku. Wnosząc apelację w dniu 30 października 2013 roku ubezpieczony nie zachował terminu ustawowego co skutkować musiało odrzuceniem apelacji jako spóźnionej, o czym Sąd I instancji orzekł na podstawie art. 370 k.p.c.

Z rozstrzygnięciem Sądu Okręgowego nie zgodził się M. R., wniósł zażalenie, w którym podnosi zarzuty dotyczące merytorycznego rozstrzygnięcia zawartego w wyroku z dnia 20 marca 2013 roku. W zażaleniu nie podniósł zarzutów dotyczących zaskarżonego postanowienia z dnia 12 listopada 2013 roku. Z treści zażalenia wnioskować można, że skarżący wnioskuje o uchylenie postanowienia i rozpoznanie jego apelacji wniesionej po upływie 5 miesięcy od wydania wyroku przez Sąd Okręgowy.

Sąd Apelacyjny zważył co następuje.

Zażalenie należało oddalić jako bezzasadne. Sąd Okręgowy w Szczecinie poczynił prawidłowe ustalenia faktyczne co do wniesienia apelacji po upływie ustawowego terminu, jak również do poczynionych przez siebie ustaleń faktycznych zastosował właściwe przepisy prawa. Zgodnie z art. 369 § 1 i 2 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem, natomiast jeśli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym do ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.

W niniejszej sprawie termin do wniesienia apelacji upłynął ubezpieczonemu z dniem 6 maja 2013 roku. Apelacja wniesiona w dniu 30 października 2013 roku jest spóźniona i słusznie postąpił Sąd I instancji odrzucając ten środek odwoławczy jako spóźniony.

Sąd Apelacyjny podnosi, że termin do wniesienia apelacji jest terminem ustawowym, który nie podlega skróceniu czy wydłużeniu. Art. 369 k.p.c. wyznacza zarówno początek, jak i koniec biegu terminu do wniesienia apelacji, a prawo procesowe nie przewiduje żadnych jego modyfikacji. Tak więc strona nie może złożyć apelacji w dowolnym terminie bowiem terminy z art. 369 § 1 i 2 k.p.c. mają charakter terminów ustawowych i nie podlegają jakiemukolwiek wydłużeniu. Upływ terminu Sąd bierze pod rozwagę z urzędu i jest obowiązany spóźnioną apelację odrzucić. Natomiast ubezpieczony może rozważyć możliwość zgłoszenia wniosku o przywrócenie uchybionego terminu do wniesienia apelacji na podstawie art. 168 k.p.c., o ile wykaże, że bez swojej winy nie mógł złożyć apelacji w terminie i dochował należytej staranności.

Z tych wszystkich względów Sąd Apelacyjny na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. oddalił zażalenie ubezpieczonego jako bezzasadne.

SSA Urszula Iwanowska SSA Anna Polak del. SSO Beata Górska