Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1243/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 września 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Grażyna Łazowska

Protokolant:

Kamila Niemczyk

po rozpoznaniu w dniu 14 września 2016 r. w Gliwicach

sprawy J. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o prawo do emerytury górniczej

na skutek odwołania J. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 16 czerwca 2016 r. nr (...) SP (...)

oddala odwołanie.

(-) SSO Grażyna Łazowska

Sygn. akt. VIII U 1243/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 16 czerwca 2016r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. odmówił przyznania ubezpieczonemu J. S. prawa do emerytury górniczej z art. 50a ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016r., poz. 887), ponieważ nie udowodnił on wymaganego okresu 25 lat pracy górniczej, a jedynie 24 lata, 9 miesięcy i 5 dni takiej pracy.

Ubezpieczony w odwołaniu wskazał, iż decyzja taka jest dla niego krzywdząca, bowiem posiada on wymagany okres pracy górniczej. Odwołujący wniósł o przyznanie mu emerytury na podstawie art. 50a ustawy emerytalnej.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania podtrzymując swoje stanowisko zajęte w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji. Dodatkowo podkreślił, że nie zaliczył do pracy górniczej żadnego z okresów pobierania przez odwołującego zasiłku chorobowego.

Sąd ustalił, co następuje :

Odwołujący z dniem (...) ukończył 50 lat życia, nie jest członkiem OFE, nie udowodnił jednak 25 lat pracy górniczej lub równorzędnej, a jedynie 24 lata, 9 miesięcy i 5 dni takiej pracy.

Ubezpieczony w okresie od 7 marca 1980r. do 14 lipca 1998r. był zatrudniony w Przedsiębiorstwie (...) S.A. na następujących stanowiskach:

- od 7 marca 1980r. do 30 czerwca 1982r. jako ślusarz pod ziemią,

- od 1 lipca 1982r. do 31 maja 1983r. jako ładowacz pod ziemią,

- od 1 czerwca 1983r. do 31 października 1984r. jako młodszy górnik pod ziemią,

- od 1 listopada 1984r. do 30 listopada 1988r. jako górnik pod ziemią,

- od 1 grudnia 1988r. do 14 lipca 1998r. jako górnik strzałowy pod ziemią.

Powyższe wynika ze świadectwa pracy z dnia 14 lipca 1998r. wystawionego przez (...) S.A.

Ponadto, w okresie od 14 stycznia 1998 do 14 lipca 1998r. ubezpieczony pobierał zasiłek chorobowy z powodu wypadku przy pracy, który miał miejsce 14 stycznia 1998r.

Organ rentowy wydając zaskarżoną decyzję odmowną z dnia 16 czerwca 2016r. nie uwzględnił odwołującemu do stażu pracy górniczej wyżej wymienionego okresu pobierania zasiłku chorobowego, w związku z czym – ze względu na brak wymaganego przez ustawę emerytalną stażu 25 lat pracy górniczej – odmówił przyznania świadczenia emerytalnego z art. 50a wskazując na brak podstaw prawnych.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie: świadectwa pracy z dnia 14 lipca 1998r., akt osobowych odwołującego oraz akt organu rentowego.

Zgromadzone dowody Sąd uznał za kompletne, wiarygodne i przez to mogące stanowić podstawę ustaleń faktycznych w sprawie.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego nie zasługuje na uwzględnienie.

Przesłanki nabycia prawa do emerytury górniczej określa ustawa z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2016.887 ze zm.).

Według treści art. 50a ust 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury górniczej, przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)  ukończył 55 lat życia;

2)  ma okres pracy górniczej, wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust.1

3)  nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Zgodnie zaś z ust. 2 wiek emerytalny wymagany od pracowników: kobiet mających co najmniej 20 lat, a mężczyzn co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, wynosi 50 lat.

Po myśli art. 50c ust. 1 pkt 1 ustawy, za pracę górniczą uważa się zatrudnienie pod ziemią w kopalniach węgla, rud, kruszców, surowców ogniotrwałych, glin szlachetnych, kaolinów, magnezytów, gipsu, anhydrytu, soli kamiennej i potasowej, fosforytów oraz barytu.

Natomiast stosownie do art. 50b ustawy emerytalnej, przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej uwzględnia się okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą, będące okresami składkowymi lub nieskładkowymi w rozumieniu ustawy, z tym że okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą uwzględnia się, jeżeli praca ta wykonywana była co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.

Przedmiotem sporu w niniejszej sprawie było ustalenie, czy okres w którym odwołujący pobierał zasiłek chorobowy podlega zaliczeniu do stażu pracy górniczej, bowiem organ rentowy odmówił jego zaliczenia.

Zgodnie z obowiązującym do 31 grudnia 2006r. przepisem art. 35 ustawy (którego obowiązywanie zostało przedłużone do 31 grudnia 2008r.) przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej uwzględniano okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą oraz okresy zaliczalne do pracy górniczej, będące okresami składkowymi lub nieskładkowymi w rozumieniu ustawy, z tym że okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z pracą górniczą uwzględniano, jeżeli praca ta wykonywana była co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.

Okresy pracy górniczej, równorzędnej z pracą górniczą i zaliczalnej do pracy górniczej wymieniał art. 36 i 38 ustawy.

Art. 36 ust. 2 ustawy stanowił, że na równi z okresami pracy górniczej określonej w ust. 1 traktuje się okres urlopu górniczego do 5 lat oraz okres świadczenia górniczego do 3 lat, przewidzianych w odrębnych przepisach.

Z kolei w myśl art. 38 ustawy za okresy zaliczalne do pracy górniczej uznawano okresy wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 4-8, ust. 2 pkt 2, 3, 5-8 oraz w art. 7 pkt 1-7, 9 i 12, tj. m.in. okresy odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz okresy niezdolności do pracy z powodu choroby.

Natomiast obecnie obowiązujące przepisy, które należy stosować rozpoznając prawo ubezpieczonego do tego świadczenia w oparciu o inną podstawę prawną (do „nowej” emerytury górniczej), nie przewidują już istnienia tzw. okresów zaliczalnych, ani nie traktują na równi z praca górniczą okresu urlopu górniczego. A zatem organ rentowy prawidłowo nie uwzględnił ubezpieczonemu do pracy górniczej okresów pobierania zasiłku chorobowego i okresu odbywania zasadniczej służby wojskowej.

Ubezpieczony złożył wniosek o świadczenie w dniu 3 czerwca 2016r. a zatem już w okresie obowiązywania omawianych przepisów w aktualnym brzmieniu, znajdują one zatem do niego zastosowanie.

Reasumując, postępowanie dowodowe wykazało, że staż pracy górniczej ubezpieczonego został wyliczony w sposób prawidłowy, i ubezpieczony według aktualnie obowiązujących przepisów nie posiada wymaganego okresu 25 lat pracy górniczej, w związku czym nie może nabyć prawa do spornego świadczenia.

Z tych względów – na mocy art. 477 14 § 1 k.p.c. – Sąd odwołanie oddalił.

(-) SSO Grażyna Łazowska