Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 748/18

POSTANOWIENIE

Dnia 31 sierpnia 2018 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy II Wydział Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Aleksandra Żurawska

po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2018 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

zażalenia powoda M. B. na rozstrzygnięcie o kosztach zawarte w pkt II postanowienia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z 16 marca 2018 r., sygn. akt (...)

w sprawie przeciwko P. Ł.

o zapłatę 2.000 zł

p o s t a n a w i a:

oddalić zażalenie.

Sygn. akt II Cz 748/18

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z 16 marca 2018 r., Sąd Rejonowy w pkt II zasądził od powoda M. B., na rzecz pozwanego P. Ł. kwotę 900 zł, tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego wskazując, że powód cofnął pozew złożony w niniejszej sprawie, na co strona przeciwna wyraziła zgodę. Wysokość kosztów ustalono natomiast na podstawie art. 98 § 1 kpc w zw. z art. 108 § 1 kpc oraz § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie.

W zażaleniu na powyższe postanowienie, pozwany zaskarżając je w zakresie pkt II podniósł, że pierwotnie pozew wniósł do wydziału pracy, jednakże został tam pouczony, iż wobec braku pisemnej umowy, sprawa powinna być rozpoznawana przez wydział cywilny. Skarżący cofnął tenże pozew, który nieprawidłowo miał zostać przekazany do wydziału cywilnego, a następnie, w związku z zaistniałą sytuacją i będąc do tego zmuszony, ponownie cofnął pozew.

Sąd Okręgowy zważył:

Zażalenie, jako bezzasadne podlegało oddaleniu, gdyż argumentacja w nim podniesiona, w żadnym stopniu nie zdołała podważyć zasadności zaskarżonego rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 203 § 1 kpc, pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. W razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie, w powyższym terminie, uważa się za wyrażenie zgody. W takim przypadku przyjmuje się, że skoro powód rezygnuje z dochodzenia roszczenia, gdy pozwany już wdał się w spór, to jest to równoznaczne z przegraniem przez niego sprawy. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, gdy cofnięcie pozwu wynika z spełnienia świadczenia przez pozwanego. W rozpoznawanej sprawie, w toku postępowania toczącego się w V Wydziale Pracy Sądu Rejonowego, powód pismem z (...), cofnął pozew, co nastąpiło już po wniesieniu przez pozwanego odpowiedzi. Jednakże na rozprawie dnia (...) stwierdził, że źle zrozumiał informacje przekazywane mu przez Sąd i na pytanie czy podtrzymuje pozew – wniósł o przekazanie sprawy do Wydziału Cywilnego, odwołując tym samym swoją wcześniejszą czynność (...) /. Kolejnym pismem datowanym na (...), powód znowu cofnął pozew, na co zgodę wyraził pozwany, wnosząc o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego. Tym samym nie ulega jakiejkolwiek wątpliwości, że zasadnym było zasądzenie kosztów procesu, na podstawie art. 98 § 1 kpc, zgodnie z którym strona przegrywająca sprawę obowiązana jest je zwrócić przeciwnikowi. Ich wysokość – niekwestionowana przez skarżącego – została natomiast ustalona prawidłowo, na podstawie właściwych przepisów wykonawczych.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy, na podstawie art. 385 w zw. z art. 397 § 2 kpc, orzekł jak w postanowieniu.