Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKa 276/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 września 2018 r.

Sąd Apelacyjny w Warszawie II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA – Grzegorz Salamon (spr.)

Sędziowie: SA – Marzanna A. Piekarska-Drążek

SO (del.) – Dorota Radlińska

Protokolant: st. sekr. sąd. Sylwia Zalewska

przy udziale Prokuratora Hanny Gorajskiej - Majewskiej

po rozpoznaniu w dniu 20 września 2018 r.

sprawy D. P.

oskarżonego z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zb. z art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

na skutek apelacji, wniesionej przez prokuratora

od wyroku Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie

z dnia 9 maja 2018 r., sygn. akt V K 227/17

1.  na podstawie art. 439 § 1 pkt 9 w zw. z art. 17 § 1 pkt 5 k.p.k. uchyla wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 9 maja 2018 r., sygn. akt V K 227/17 w całości i umarza postępowanie karne wobec oskarżonego D. P.;

2.  kosztami postępowania w sprawie obciąża Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

D. P. został oskarżony o czyny art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zb. z art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Wyrokiem z dnia 9 maja 2018 r. w sprawie V K 227/17 Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie uznał oskarżonego za winnego zarzucanych mu czynów i skazał na łączną karę 2 lat pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawiesił na okres 5 lat próby.

Apelację od tego wyroku, w części dotyczącej orzeczenia o karze, na korzyść oskarżonego wniósł prokurator.

W dniu 19 lipca 2018 r. obrońca oskarżonego poinformował Sąd Okręgowy w Warszawa-Praga w Warszawie o śmierci oskarżonego (k. 646), co zostało potwierdzone odpisem skróconym aktu zgonu - o nr (...) - wydanym przez Urząd Stanu Cywilnego w K. (k. 647).

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Śmierć oskarżonego - jako bezwzględna przyczyna odwoławcza (art. 17 § 1 pkt 5 k.p.k.) - uniemożliwia wszczęcie lub wymusza umorzenie postępowania z powodu braku strony i braku odpowiedzialnego za czyn, którego proces miał dotyczyć.

Zgodnie z dyspozycją art. 414 § 1 k.p.k., w razie stwierdzenia po rozpoczęciu przewodu sądowego okoliczności wyłączającej ściganie w postaci śmierci oskarżonego, sąd wyrokiem winien umorzyć postępowanie w sprawie. W przypadku zaistnienia tej okoliczności proces umarza się w każdym jego stadium, w którym przesłanka ta zaistnieje, a zatem także po wydaniu wyroku, przed jego uprawomocnieniem i to bez względu na to, czy mogła wywrzeć lub wywarła wpływ na treść wyroku. Uwzględnia się ją niezależnie od granic zaskarżenia i niezależnie od podniesionych zarzutów, zatem także wtedy, gdy dostrzeżono ją przy środku odwoławczym niezaskarżającym całości orzeczenia i niezależnie od tego, czy strona podniosła taki zarzut, a więc i z urzędu. W razie śmierci oskarżonego po wniesieniu środka odwoławczego przez którąkolwiek ze stron lub już w toku postępowania przed sądem odwoławczym umorzenie leży w gestii sądu odwoławczego.

Stosownie do treści art. 439 § 1 pkt 9 k.p.k., niezależnie od granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów oraz wpływu uchybienia na treść orzeczenia, sąd odwoławczy na posiedzeniu uchyla zaskarżone orzeczenie, jeżeli zachodzi jedna z okoliczności określonych w art. 17 § 1 pkt 5, 6 i 8-11 k.p.k. Uchylenie orzeczenia jedynie z powodów określonych w § 1 pkt 9-11 może nastąpić tylko na korzyść oskarżonego (§ 2)

Analiza akt przedmiotowej sprawy prowadzi do ustalenia, że oskarżony D. P. zmarł w dniu 26 czerwca 2018 r., co stanowi okoliczność wyłączającą ściganie z art. 17 § 1 pkt 5 k.p.k. Zaistnienie tej przesłanki równocześnie wpływa na konieczność uchylenia zaskarżonego wyroku skazującego.

Mając na względzie powyższe, Sąd Apelacyjny uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie karne wobec oskarżonego D. P..

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 632 pkt 2 k.p.k., obciążając nimi Skarb Państwa.

Z powyższych względów Sąd Apelacyjny orzekł, jak w wyroku.