Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VU 898/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 listopada 2013 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant Anna Werner-Dudek

po rozpoznaniu w dniu 08 listopada 2013 r. w Kaliszu

odwołania L. U.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 13 maja 2013 r. Nr (...)

w sprawie L. U.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o odsetki

oddala odwołanie

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 13 maja 2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O., wykonując prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 28 lutego 2013 r., przeliczył L. U. emeryturę poczynając od dnia 1 października 2011 r. W decyzji ZUS nie zawarł wzmianki o prawie wnioskodawczyni do odsetek.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła L. U. wnosząc o zmianę decyzji i przyznanie odsetek od każdej zaległej miesięcznej kwoty emerytury za okres od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił, co następuje:

Poza sporem pozostaje przyznanie odwołującej emerytury oraz zawieszenie wypłaty świadczenia od dnia 1 października 2011 r. Od decyzji zawieszającej wypłatę świadczenia odwołująca odwołała się do Sądu Okręgowego w Kaliszu. Odwołanie to sąd ten oddalił, a apelację odwołującej, od wyroku oddalającego odwołanie, Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił wyrokiem z dnia 27 września 2012 r. w sprawie III AUa 117/12. Następnie w związku ze skargą L. U., sąd ten wznawiając postępowanie w sprawie wyrokiem z dnia 28 lutego 2013 r., w sprawie III AUa 1846/12, zmienił swój wyrok z dnia 27 września 2012 r. w ten sposób, że zmienił objęty apelacją L. U. wyrok sądu okręgowego i poprzedzającą ten wyrok decyzję ZUS i przyznał L. U. prawo do wypłaty emerytury za okres od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. W wyroku sąd apelacyjny nie zawarł rozstrzygnięcia odsetkowego. Wykonując powyższy wyrok, organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję.

(bezsporne)

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli ZUS nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia w terminach prawem przewidzianych, jest obowiązany do wypłaty odsetek w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które ZUS nie ponosi odpowiedzialności (np. opóźnienie wnioskodawcy w przedstawieniu niezbędnych dowodów, podanie błędnego numeru rachunku bankowego, brak informacji o zmianie adresu).

Na podstawie delegacji zawartej w art. 85 ust. 2 ustawy o s.u.s. wydane zostało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 lutego 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad wypłacania odsetek za opóźnienie w ustaleniu lub wypłacie świadczeń z ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 12 poz.104 ) W przepisie § 2 zawarta jest regulacja przewidują, wypłatę odsetek za okres od dnia następującego po upływie terminu na ustalenie prawa do świadczeń lub ich wypłaty, przewidzianego w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń - do dnia wypłaty świadczeń. Okres opóźnienia w ustaleniu prawa do świadczeń i ich wypłacie, dla których przepisy określające zasady ich przyznawania i wypłacania przewidują termin na wydanie decyzji, liczy się od dnia następującego po upływie terminu na wydanie decyzji.

W odniesieniu do decyzji ustalającej prawo do emerytury lub ustalenia jej wysokości po raz pierwszy, przepis art.118 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza trzydziestodniowy termin zaczynający bieg od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. W przypadku ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się również dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego (art. 118 ust. 1a ustawy).

Dla oceny czy żądania wnioskodawczyni L. U. zawarte w odwołaniu z dnia 12 czerwca 2013 r. są uzasadnione istotnym staje się zanalizowanie prawidłowości decyzji ZUS z dnia 13 maja 2013 r. przeliczającej emeryturę według zasad zawartych w dostarczonym do organu rentowego wyroku sądu zmieniającego decyzję o zawieszeniu emerytury. Sama treść decyzji nie nasuwa jakiejkolwiek wątpliwości, iż była to decyzja wykonującą prawomocny wyrok. ZUS bowiem taki charakter decyzji wskazuje w pierwszym zdaniu rozstrzygnięcia zawartego w punkcie I.1. decyzji. Zatem decyzja ta nie rozstrzygała o roszczeniach zgłoszonych przez ubezpieczonego przed wydaniem decyzji o zawieszeniu od dnia 1 października 2011 r. a jedynie stanowiła wykonanie wadliwej w ocenie organu odwoławczego decyzji wydanej z urzędu. Nie było przy tym w przedłożonym organowi wyroku żadnych orzeczeń o odsetkach.

Powyższy stan oznacza brak podstaw do zmiany zaskarżonej decyzji poprzez przyznanie wnioskodawczyni należności odsetkowych. Odwołanie zatem jako nieuzasadnione podległo oddaleniu.

Nie istniała przy tym konieczność przekazania wniosku o odsetki do rozpoznania organowi rentowemu, albowiem po wydaniu zaskarżonej decyzji, odwołująca w maju 2013 r. ponowiła wcześniejszy, złożony w sierpniu 2012 r., wniosek o przyznanie odsetek i ostatecznie wniosek ten został załatwiony decyzją z dnia 21 czerwca 2013 r. W żadnym piśmie złożonym w niniejszej sprawie odwołująca nie odniosła się do tej decyzji. Uznać zatem należało, iż stan sprawy odnosi się tylko do decyzji z dnia 13 maja 2013 r. i w warunkach gdy po tej decyzji organ wydał kolejną, odnoszącą się do kwestii odsetkowych, która nie była objęta badaniem w niniejszej sprawie, to tym samym uznać należało, iż ZUS tę kwestię już rozpatrzył.