Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V K 314/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 września 2018r.

Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie w V Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: SSR Piotr Pałczak

Protokolant: Radosław Górski

po rozpoznaniu w dniach 07.11.2017r., 09.01.2018r., 07.06.2018r. i 18.09.2018r.

sprawy D. R. s. M. i W., ur. (...) w S.,

oskarżonego o to, że:

I. w dniu 10 września 2016 roku, w S., uzyskał dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonych, przełamując elektroniczne zabezpieczenia w postaci haseł na portalach internetowych „ (...) oraz „ (...) na kontach H. R. (1) o nazwie użytkownika „(...)”,

tj. o czyn z art. 267 §1 kk

II. w okresie od 1 października 2016 roku do 3 marca 2017 roku, w S., uporczywie nękał swoją żonę - H. R. (1) poprzez śledzenie jej — chodzenie za nią oraz jeżdżenie samochodem i autokarem w różnych miejscach S., robienie zdjęć pokrzywdzonej wbrew jej woli, a następnie drukowanie tych zdjęć i opatrywanie ich w poniżające dla pokrzywdzonej zapiski, po czym rozkładanie tych wydruków w miejscach dostępnych dla pokrzywdzonej, wysyłanie do pokrzywdzonej uwłaczającej jej korespondencji, wkładanie pokrzywdzonej za wycieraczki jej samochodu upokarzających ją wydruków zdjęć, liczne telefonowanie do H. R. (1) na numer prywatny oraz służbowy w jej miejscu pracy, wysyłanie do niej licznych wiadomości sms, wyzywanie pokrzywdzonej słowami obelżywymi, w tym w październiku 2016 roku, daty bliżej nieustalonej, wysłanie na adres i dane obecnego partnera H. R. (2) D., uwłaczającej pokrzywdzonej korespondencji w postaci faktury za usługę seksualną, które to nękanie wzbudziło u pokrzywdzonej uzasadnione poczucie zagrożenia oraz istotnie naruszyło jej prywatność,

tj. o czyn z art. 190a §1 kk

III. w okresie pomiędzy 12 a 14 października 2016, daty bliżej nieustalonej, w S., w mieszkaniu przy ul. (...) ukrył dokumenty finansowo księgowe oraz kadrowe firmy (...) sp. z o. o.” oraz (...) za lata 2012-2016 oraz akty notarialne założycielskie spółki (...) sp. z o. o.” i akty sprzedaży spółki (...) sp. z o. o.”, którymi nie miał prawa wyłącznie dysponować, czym działał na szkodę H. R. (1),

tj. o czyn z art. 276 kk

IV. w dniu 24 października 2016 r., w S., w mieszkaniu przy ul. (...) kierował do H. R. (1) groźby karalne pozbawienia życia, które to groźby wzbudziły u pokrzywdzonej uzasadnioną obawę ich spełnienia,

tj. o czyn z art. 190 §1 kk

1.  D. R. uznaje za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i za przestępstwa te wymierza mu następujące kary:

- za czyn opisany w punkcie pierwszym części wstępnej wyroku na podstawie art. 267 §1 kk grzywnę w wysokości 50 (pięćdziesięciu) stawek dziennych po 10 (dziesięć) złotych każda;

- za czyn opisany w punkcie drugim części wstępnej wyroku na podstawie art. 190a §1 kk przy zastosowaniu art. 37a kk grzywnę w wysokości 150 (stu pięćdziesięciu) stawek dziennych po 10 (dziesięć) złotych każda;

- za czyn opisany w punkcie trzecim części wstępnej wyroku na podstawie art. 276 kk grzywnę w wysokości 50 (pięćdziesięciu) stawek dziennych po 10 (dziesięć) złotych każda;

- za czyn opisany w punkcie czwartym części wstępnej wyroku na podstawie art. 190 §1 kk grzywnę w wysokości 50 (pięćdziesięciu) stawek dziennych po 10 (dziesięć) złotych każda;

2.  na podstawie art. 85 §1 kk, art. 86 §1 i 2 kk łączy orzeczone wobec oskarżonego grzywny i wymierza karę łączną grzywny w wysokości 200 (dwustu) stawek dziennych po 10 (dziesięć) złotych każda;

3.  Na podstawie art. 44 §2 kk orzeka wobec oskarżonego przepadek na rzecz Skarbu Państwa faktury VAT nr (...).

4.  na podstawie art. 627 kpk zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w tym opłatę w wysokości 200 (dwustu) złotych.

VK 314/17

UZASADNIENIE

( ograniczone na podstawie art. 423 §1a kpk i art. 424 § 3 kpk do wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku oraz wskazanych rozstrzygnięć).

Zgodnie z treścią przepisu art. 267 §1 kk dopuszcza się przestępstwa sprawca, który bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne zabezpieczenie.

Jak wynika z przeprowadzonych w sprawie dowodów oskarżony D. R. w dniu 10 września 2016 roku przełamał elektroniczne zabezpieczenia w postaci haseł na kontach pokrzywdzonej H. R. (1) znajdujących się na portalach internetowych i w ten sposób uzyskał dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonych.

Postępując w powyższy sposób oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 267 §1 kk.

Z kolei przepis art. 190a §1 kk stanowi, iż popełnia przestępstwo ten, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność.

Przewód sądowy przeprowadzony w sprawie wykazał, iż oskarżony w sposób uporczywy nękał pokrzywdzoną śledząc ją, robiąc jej zdjęcia bez jej zgody, jak również poprzez drukowanie tych zdjęć i umieszczanie ich wraz z poniżającymi pokrzywdzoną dopiskami w miejscach dla niej dostępnych, poprzez telefonowanie, wysyłanie wiadomości tekstowych a także poprzez wysłanie do partnera pokrzywdzonej faktury za rzekomo udzieloną przez pokrzywdzoną usługę seksualną. Tego rodzaju zachowanie oskarżonego wzbudzało w pokrzywdzonej poczucie zagrożenia ze strony oskarżonego oraz w istotny sposób naruszało jej prywatność.

Powyższe zachowanie oskarżonego stanowiło w ocenie sądu wyczerpanie znamion przestępstwa z art. 190a §1 kk.

Zgodnie z treścią przepisu art. 276 kk popełnia przestępstwo sprawca, który niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać.

Jak to wynika z przeprowadzonych w sprawie dowodów oskarżony nie był uprawniony do rozporządzania dokumentami w postaci dokumentów finansowo-księgowych i kadrowych spółki (...). I.” oraz ,,(...). I. H. R. (1)” jak również aktami notarialnymi spółki (...). I.” i aktami sprzedaży spółki (...). Pomimo tego oskarżony powyższe dokumenty ukrył w mieszkaniu przy ul. (...) wyczerpując tym samym znamiona przestępstwa opisanego w treści powyższego przepisu.

Jak wynika z treści przepisu art. 190 §1 kk popełnia przestępstwo ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadniona obawę, że będzie spełniona.

Z przeprowadzonych przez sąd dowodów wynika, iż oskarżony groził pokrzywdzonej pozbawieniem życia, których to gróźb pokrzywdzona się wystraszyła. W ten sposób postępując oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał znamiona przestępstwa z art. 190 §1 kk.

Czyny popełnione przez oskarżonego zagrożone są karami grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do 2 lat (przestępstwa z art. 267 §1 kk, art.276 kk i z art. 190 §1 kk) oraz karą pozbawienia wolności do lat 3 (przestępstwo z art. 190a §1 kk).

Oskarżony nie był w przeszłości karany tym samym wymierzenie mu kary pozbawienia wolności nawet z warunkowym zawieszeniem jej wykonania w ocenie sądu byłoby nadmiernie surowe. Należy zauważyć, iż oskarżony do tej pory prowadził nienaganny styl życia, a popełnione przez niego przestępstwa pozostają w ścisłym związku z konfliktem małżeńskim jaki zaistniał pomiędzy nim a pokrzywdzoną. Mając to na względzie karą sprawiedliwą wobec oskarżonego będą zdaniem sądu grzywny, a wiec kary najłagodniejszego rodzaju. Z tego też powodu grzywna została wymierzona oskarżonemu również za przestępstwo z art. 190a §1 kk, za które ustawodawca przewiduje jedynie karę pozbawienia wolności, umożliwiając jednocześnie w trybie art. 37a kk wymierzenie grzywny również za to przestępstwo.

W ocenie sądu wymierzone oskarżonemu za przypisane mu przestępstwa grzywny są adekwatne do stopnia społecznej szkodliwości popełnionych czynów zabronionych oraz wystarczające dla osiągnięcia celów kary tak w zakresie prewencji ogólnej jak i w zakresie wychowawczego oddziaływania na oskarżonego.

Ustalając wysokość jednej stawki dziennej grzywny na kwotę 10 złotych, a więc najniższą kwotę jaką przewiduje kodek karny, sąd miał na względzie niewysokie zarobki oskarżonego.

Orzekając o karze łącznej sąd miał na uwadze cele zapobiegawcze i wychowawcze, które kara ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

O dowodzie rzeczowym oraz o kosztach sądowych sąd orzekł zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami nie znajdując podstaw do zwolnienia oskarżonego od ich ponoszenia.