Pełny tekst orzeczenia

. akt II K 346/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 26 października 2018 roku

Sąd Rejonowy w Giżycku w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący – SSR Bogdan Wałachowski

Protokolant –Marta Kornacka

w obecności Prokuratora --------

po rozpoznaniu w dniu 26 października 2018 roku sprawy

M. K.

s. S. i J. z d. K.

ur. (...) w A.

oskarżonego o to, że: w dniu 18 czerwca 2018 r. około godz. 10:13 w m. B.gm. G., droga (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości o zawartości 0,71 mg/l i 0,67 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu prowadził w ruchu lądowym po drodze publicznej samochód osobowy marki F. (...) o nr rej. (...)

tj. o czyn z art. 178a § 1 kk

1.  Oskarżonego M. K. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art. 178a § 1 kk w zw. z art. 33 § 1 i 3 kk skazuje go na karę grzywny 60 (sześćdziesiąt) stawek dziennych, przyjmując, że stawka dzienna odpowiada kwocie 20 (dwadzieścia) złotych.

2.  Na podstawie art. 42 § 2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 (trzy) lat.

3.  Na podstawie art. 63 § 4 kk na poczet orzeczonego w pkt 2 wyroku środka karnego zalicza okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 18.06.2018 r.

4.  Na podstawie art. 43a § 2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 5.000 (pięć tysięcy) złotych.

5.  Zwalania oskarżonego od opłaty i pozostałych kosztów sądowych.

II K 346/18

UZASADNIENIE

M. K. jest mieszkańcem E.. Z wykształcenia ekonomista, aktualnie zatrudniony jako menager w ośrodku (...) w gminie S.. Jest żonaty , ma dwoje dzieci ( dane o oskarżonym k. 65).

W dniu 18.06.2018 roku około godz. 10.13 w miejscowości B. koło G. na drodze krajowej (...) został zatrzymany do kontroli drogowej ( prowadził pojazd F. (...) o nr rej. (...)) przez funkcjonariuszy policji. W trakcie badania stanu trzeźwości okazało się, że jest nietrzeźwy, gdyż badanie wykazało zawartość alkoholu we krwi o wartości 0,71 mg/l i 0,67 mg/l ( k. 1,2,3).

Okoliczności popełnienia przez oskarżonego M. K. zarzucanego mu czynu zdaniem Sądu nie budzą żadnych wątpliwości. Przede wszystkim nie budzą żadnej wątpliwości wyniki badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przeprowadzone przez funkcjonariuszy policji wobec oskarżonego, najpierw na miejscu zdarzenia k.2), a następnie w KPP G. ( k. 3). Badania te nie są sprzeczne z wyjaśnieniami oskarżonego (k.65 v ), który przyznał się przed Sądem od początku do popełnienia zarzucanego mu czynu i nigdy nie kwestionował wyniku tych badań. Wyjaśnił przed Sądem, że istotnie dzień wcześniej spożywał alkohol u przyjaciela. Do samochodu wsiadł tylko dlatego, że czuł się dobrze i uważał, że może prowadzić pojazd. Te wyjaśnienia Sąd w pełni podzielił, ponieważ nie budzą one wątpliwości i jednoznacznie korespondują one z pozostałymi w sprawie dokumentami jak protokoły badania stanu trzeźwości k. 3 i inne zaświadczenia.

Wskazane wyżej dowody Sąd podzielił w całości, są one w pełni wiarygodne i jednoznacznie wskazują, że oskarżony w chwili prowadzenia pojazdu znajdował się w stanie nietrzeźwości. Żadnym usprawiedliwieniem jest twierdzenie oskarżonego, że czuł się dobrze i uważał , że jego stan trzeźwości nie budzi wątpliwości.

Zgromadzone w sprawie dowody i ich analiza wskazuje jednoznacznie, że oskarżony Ł. K. w dniu 18.06.2018 r. prowadząc na drodze krajowej (...) samochód ciężarowy w stanie nietrzeźwości dopuścił się przestępstwa z art. 178a§1 kk. Zasadnym więc było przyjęcie, tak jak uczynił to oskarżyciel publiczny w zarzucie sformułowanym wobec oskarżonego, że przedmiotowy czyn oskarżonego wyczerpał znamiona tego przepisu.

Zdaniem Sądu wątpliwości nie budzi jego wina. Oskarżony jest mężczyzną dorosłym, zdrowym fizycznie i nic nie wskazuje na to, żeby cierpiał na chorobę psychiczną oraz upośledzenie umysłowe czy inne zakłócenia czynności psychicznych.

Wymierzając oskarżonemu karę grzywny w wymiarze 60 stawek dziennych przy ustaleniu, że stawka dzienna odpowiada kwocie 20 zł Sąd uwzględnił znaczny stopień społecznej szkodliwości jego czynu o czym świadczą okoliczności podmiotowe i przedmiotowe czynu, a więc motywy i pobudki działania oskarżonego, czas i miejsce popełnienia czynu w szczególności znaczny stopień jego nietrzeźwości (k.3) oraz znaczne zagrożenie w ruchu drogowym jakie stworzył on konkretnie w dacie czynu. Podkreślić należy, że jechał drogą krajową od dużym natężeniu ruchu, samochodem ciężarowym ( F. (...)).

Jako okoliczność łagodzącą Sąd uwzględnił jego dotychczasową niekaralność (k. 11), a także brak do tego czasu wielu obciążających zapisów w systemie teleinformatycznym policji (k. 7-8).Sąd miał na uwadze również sytuację osobistą i majątkową oskarżonego udokumentowaną stosownymi dokumentami złożonymi przez jego obrońcę na rozprawie w dniu 26.10.2018 roku i wcześniej. Jak wskazano wyżej ma dwójkę dzieci, w tym młodsze wymagające jego ponadstandardowej opieki, z której co trzeba przyznać wywiązuje się w sposób nader odpowiedni.

Nie mogły jednak one mieć wpływu na orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres krótszy niż 3 lata - z postulowanym przez jego obrońcę warunkowym umorzeniem postępowania karnego. Swoim zachowaniem opisanym wyżej oskarżony dowiódł bowiem, że w stanie nietrzeźwości stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym co w szczególności stanowi o znacznej społecznej szkodliwości jego czynu i dlatego też orzeczony środek karny w wymiarze 3 lat ( z zaliczeniem okresu zatrzymania prawa jazdy od 18.06.2018 roku) ma na celu kompletne wyeliminowanie go (na ten czas) z ruchu drogowego jako jego uczestnika. Orzeczona została grzywna wobec oskarżonego w granicach minimalnych, nieprzekraczających jego możliwości majątkowych i zarobkowych. Orzeczono również stosowne świadczenie pieniężne (art. 43a§2 kk), także w minimalnych granicach oraz o kosztach sądowych (art. 627 kpk).