Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 847/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 września 2018 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Maria Olszowska

Protokolant:

Jolanta Nagrodzka

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 19 września 2018 r. w Rybniku

sprawy z odwołania E. M. /M./

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o prawo do emerytury i ustalenie wysokości kapitału początkowego

na skutek odwołania E. M.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 12 kwietnia 2018r. Znak (...)

z dnia 11 kwietnia 2018r. Znak(...)

oddala odwołania.

Sędzia

Sygn. akt IX U 847/18

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 11 kwietnia 2018r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. ponownie ustalił ubezpieczonemu E. M. (M.) wartość kapitału początkowego na dzień 01.01.1999r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 17.12.1997r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Kolejną decyzją z dnia 12.04.2018r. organ rentowy odmówił ubezpieczonemu prawa do emerytury na podstawie przepisów art.50a oraz 184 w związku z art.39 powołanej ustawy, ponieważ zdaniem organu rentowego nie spełnia on ustawowych warunków do jej uzyskania, a w szczególności nie udokumentował 25 lat pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią (art.50a) oraz nie udokumentował na dzień 01.01.1999r. co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz nie ukończył wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat.

Ubezpieczony w złożonym odwołaniu od decyzji, sprecyzowanym w pismach procesowych domagał się zmiany zaskarżonej decyzji w części dotyczącej jej uzasadnienia. Zgodził się ze stanowiskiem organu rentowego, że na dzień zgłoszenia wniosku o emeryturę nie spełnia warunków ustawowych do jej uzyskania, jednakże w jego ocenie w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji należy wskazać, że udokumentował ponad 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 10 lat 5 miesięcy pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze pracy pod ziemią, co umożliwia obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat, a co za tym idzie, że ubezpieczony spełni te warunki w dniu 08.03.2023r.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony E. M. urodził się w dniu (...)

W dniu (...). wystąpił z wnioskiem o przyznanie uprawnień do emerytury, w rozpoznaniu którego organ rentowy postanowił jak w zaskarżonej decyzji z dnia 12.04.2018r. Przed wydaniem decyzji organ rentowy zbadał uprawnienia emerytalne ubezpieczonego na podstawie art. 50a oraz art.184 w związku zart.39 ustawy emerytalnej.

Oddział ZUS uwzględnił ubezpieczonemu na dzień 01.01.1999r. okres zatrudnienia w wymiarze 19 lat 11 miesięcy i 19 dni okresów składkowych i nieskładkowych, a także na dzień 19.03.2018r. 10 lat 5 miesięcy i 18 dni pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.

Organ rentowy ustalił ubezpieczonemu kapitał początkowy na dzień 01.01.1999r. w wysokości 165789,25 zł. Wskaźnik wysokości podstawy wymiary wyniósł 293,01%.

W toku postępowania przed tut. Sądem ubezpieczony sprecyzował swoje żądania, zgadzając się ostatecznie z ustaleniami organu rentowego w zakresie uwzględnionego stażu pracy i braku uprawnień do emerytury na dzień złożenia wniosku. Domagał się jednak zmiany uzasadnienia decyzji odmownej poprzez stwierdzenie, że udowodniony okres pracy górniczej upoważnia go obniżenia wieku emerytalnego do wieku 60 lat, a co za tym idzie nabędzie uprawnienia emerytalne w dniu (...)

Ubezpieczony złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na OFE na dochody budżetu państwa.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego.

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje :

Odwołanie ubezpieczonego nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art.50a ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz.U. z 2017 poz.1383 ze zm.) prawo do emerytury górniczej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

- ukończył wiek 55 lat

- ma okres pracy górniczej wynoszącej łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn - w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art.50c ust.1 ustawy j.w.

- nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Jednocześnie wiek emerytalny od pracowników : kobiet mających 20 lat , a mężczyzn 25 lat pracy górniczej i równorzędnej z pracą górniczą , w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art.50c ust.1, wynosi 50 lat.

Ponadto zgodnie bowiem z art.46 ustawy powołanej ustawy prawo do emerytury na warunkach określonych w art.29,32, 33 i 39 przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31 grudnia 1948r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełni łącznie następujące warunki:

- nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa;

- warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie z art.39 tej ustawy ubezpieczonemu urodzonemu przed dniem 1 stycznia 1949 r., który udokumentował co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy i nie spełnia warunków wymaganych do uzyskania górniczej emerytury na podstawie art.50a, który ma co najmniej 5 lat:

- pracy górniczej, o której mowa w art.50c ust. 1wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, albo

- pracy górniczej, o której mowa w art.50c ust.1 pkt.4 i 5 wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki,

wiek emerytalny, o którym mowa w art.27 ust. 2 i 3 obniża się o 6 miesięcy za każdy rok takiej pracy, nie więcej jednak niż o 15 lat.

Jak wykazało przeprowadzone postępowanie dowodowe ubezpieczony na dzień zgłoszenia wniosku o emeryturę tj. na dzień (...) nie spełnia warunków do przyznania emerytury, z czym ostatecznie zgodził się precyzując swoje stanowisko. Domagał się jednak zmiany decyzji w zakresie jej uzasadnienia, poprzez określenie daty nabycia tych uprawnień w przyszłości wobec obniżenia wieku emerytalnego o 5 lat w związku z wykonywaniem pracy górniczej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.

Nie ulega wątpliwości, że roszczenie ubezpieczonego jest bezzasadne.

Orzekając w sprawie Sąd podzielił stanowisko prezentowane przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 lutego 2010r. (sygn. IUK 262/09), który wskazał, iż zgodnie z art.100 ust.1 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do świadczeń określonych w tej ustawie powstaje z dniem spełnienia się wszystkich warunków wymaganych do jego nabycia. Wówczas też, na wniosek osoby uprawnionej, organ rentowy wydaje decyzję o przyznaniu prawa. Niespełnienie przez pracownika ustawowych warunków, koniecznych do przyznania świadczenia powoduje wydanie decyzji odmownej. Wydanie takiej decyzji następuje również wtedy, gdy pracownik nie spełnia chociażby jednego z ustawowych warunków niezbędnych do przyznania świadczenia. Ponadto jest niedopuszczalne w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych wydanie wyroku ustalającego spełnienie przez ubezpieczonego niektórych warunków wymaganych do nabycia prawa świadczenia oraz przyznającego to świadczenie pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków w przyszłości.

W konsekwencji takiego stanowiska Sąd z mocy art.477 14 § 1 kpc oddalił odwołanie ubezpieczonego nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia.

Sędzia