Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V Cz 4201/13

POSTANOWIENIE

Dnia 4 grudnia 2013 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie V Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia SO Joanna Staszewska

Sędziowie: SO Waldemar Beczek

SR (del.) J. M.

po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2013 r. w W.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku T. P.

z udziałem (...) z siedzibą w H. w N.

o zawezwanie do próby ugodowej

na skutek zażalenia wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie

z dnia 2 kwietnia 2013 r., sygn. akt VI Co 293/13

postanawia:

uchylić zaskarżone postanowienie.

Sygn. akt V Cz 4201/13

UZASADNIENIE

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

W ocenie tut. Sądu w niniejszym składzie zażalenie na zarządzenie o zwrocie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej należy uznać za dopuszczalne, zgodnie z art. 394 § 1 pkt 1 k.p.c.

Sąd Okręgowy nie podziela poglądu wyrażonego w zaskarżony postanowieniu przez Sąd Rejonowy oraz w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2010r., sygn. akt II CZP 10/10, jakoby zamiarem ustawodawcy było pozbawienie stron procesu możliwości zaskarżenia wszystkich zarządzeń o zwrocie pisma inicjującego postępowanie z wyjątkiem zarządzenia o zwrocie pozwu. Wskazać bowiem należy, iż wniesienie do Sądu I instancji wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, chroni wnioskodawcę przed skutkami przedawnienia roszczenia na równi z wytoczeniem powództwa o zapłatę, a jednak wiąże się z koniecznością ponoszenia mniejszych kosztów postępowania, co w wielu przypadkach uzasadnia wybranie przez wnioskodawcę właśnie tej drogi w celu dochodzenia swoich roszczeń. Z tego względu zdaniem tut. Sądu należy przyjąć, iż przepis art. 394 § 1 pkt 1 k.p.c. stosuje się również do wniosków o zawezwanie do próby ugodowej, choć nie zostało to wprost wskazane w jego treści.

Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c.

Zarządzenie:

1.  a/a

2.  Odpis postanowienia z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawcy oraz uczestnikowi.