Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 238/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 października 2018 r.

Sąd Rejonowy w Mrągowie II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Wojciech Szałachowski

Protokolant: st. sekr. sąd. Ewelina Rabuczewska

przy udziale Prokuratora Prok. Rej. Adama Maurycego Popek

po rozpoznaniu w dniu 16 października 2018 r. sprawy

A. P. syna J. i H. z domu K.,

ur. (...) w W.,

oskarżonego o to, że:

W dniu 21 kwietnia 2018 roku na trasie B.M., gm. P., w ruchu lądowym, na drodze publicznej, kierował skuterem marki K. o nr rej. (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości o zawartości w badaniu I - 0,48 mg/l, II – 0,45 mg/l, III – 0,39 mg/l, IV – 0,36 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, przy czym czynu tego dopuścił sięw okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo przez Sad Rejonowy w Mrągowie z dnia 28 listopada 2017 roku, w sprawie sygn. akt IIK 249/17 na okres czterech lat;

tj. o przestępstwo z art. 178 a § 4 k.k.

ORZEKA:

I.  Oskarżonego A. P. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art.178 a § 4 k.k. skazuje go na karę 10 ( dziesięciu) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  Na podstawie art. 42 § 3 k.k. orzeka w stosunku do oskarżonego dożywotni środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym;

III.  Na podstawie art. 43 a § 2 k.k. zasądza od oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 10 000 zł (dziesięć tysięcy złotych) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;

IV.  Na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. zwalnia oskarżonego od kosztów sądowych w całości.

Sygn. akt II K 238/18

UZASADNIENIE

Sąd ustalił, co następuje:

Oskarżony A. P. jest mieszkańcem miejscowości G., położonej w gminie P..

Wyrokiem Sądu Rejonowego w Mrągowie z dnia 28 listopada 2017 roku, w sprawie IIK 249/17 został on skazany za popełnienie przestępstwa z art. 178 a § 1 k.k. na grzywny w wymiarze 100 (stu) stawek dziennych po 10 (dziesięć) złotych. Został też wobec niego orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i rowerów na okres 4 lat. Wyrok ten uprawomocnił się w dniu 06 grudnia 2017 roku (d. odpis wyroku k. 11-12).

W dniu 21 kwietnia 2018 roku oskarżony A. P. spożywał alkohol w postaci piwa (d. wyjaśnienia oskarżonego A. P. k. 15-16).

Oskarżony następnie wsiadł na swój skuter marki K. o nr rej. (...) i postanowił pojechać do sklepu do B., aby zakupić artykuły spożywcze. Po zrobieniu zakupów udał się w drogę powrotną i poruszał się drogą na trasie B.M., gmina P.. (d. wyjaśnienia oskarżonego A. P. k. 15-16).

W tym też czasie służbę patrolową na terenie gminy P. pełnili funkcjonariusze Policji K. P. oraz M. N.. Podczas trwania służby, funkcjonariusze na drodze relacji B. - M., zatrzymali do kontroli drogowej poruszającego się skuterem A. P. (d. zeznania świadka K. P. k. 18v).

Oskarżony A. P. został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przeprowadzone badanie wykazało, że oskarżony A. P. miał o godzinie 17:37 - 0,48 mg/l, o godzinie 17:54 – 0,45 mg/l, o godzinie 18:28 – 0,39 mg/l, zaś o godzinie 18:30 – 0,36 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (d. protokół użycia urządzenia kontrolno- pomiarowego k. 3, 4).

Oskarżony A. P. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, iż w dniu 21 kwietnia 2018 roku wypił trzy piwa w miejscu zamieszkania, a następnie wsiadł na swój skuter i pojechał leśną drogą w kierunku B., aby zrobić tam zakupy spożywcze. Następnie, gdy wracał już z zakupami trasą B.M., został zatrzymany przez policję, która wykonała badanie trzeźwości i okazało się, że znajduje się pod wpływem alkoholu (d. wyjaśnienia oskarżonego A. P. k. 15-16).

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego, gdyż są one spójne z innymi zebranymi w sprawie dowodami.

Z jego wyjaśnieniami korespondują relacje funkcjonariusza policji K. P. (k. 18v), który zeznał, iż w dniu 21 kwietnia 2018 roku pełnił służbę patrolową na terenie gminy P.. W trakcie patrolu, na trasie B.M. zatrzymali do kontroli drogowej, kierującego skuterem marki K., A. P.. Kierującego pojazdem poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, którego wyniki wskazywały na stan nietrzeźwości (d. zeznania świadka K. P. k. 18v).

Sąd dał wiarę zeznaniom powołanego wyżej świadka uznając je za spójne i konsekwentne w toku całego postępowania.

Oskarżony A. P. w dniu 21 kwietnia 2018 roku na trasie B.M., gm. P., w ruchu lądowym, na drodze publicznej, kierował skuterem marki K. o nr rej. (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości o zawartości w badaniu I - 0,48 mg/l, II – 0,45 mg/l, III – 0,39 mg/l, IV – 0,36 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, przy czym czynu tego dopuścił się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo przez Sad Rejonowy w Mrągowie z dnia 28 listopada 2017 roku, w sprawie sygn. akt IIK 249/17 na okres czterech lat.

Działaniem swym oskarżony A. P. wyczerpał dyspozycję art. 178 a § 4 k.k.

Wymierzając oskarżonemu karę Sąd miał na uwadze dobro prawne, w które godzi przestępstwo (bezpieczeństwo w komunikacji), a nadto fakt, że mógł on spowodować zagrożenie dla innym pojazdów i pieszych.

Oskarżony A. P. był karany sądownie, w tym za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości (d. dane o karalności k. 28-29).

W tym stanie rzeczy należy uznać, że wymierzona oskarżonemu kara pozbawienia wolności jest adekwatna do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu mu zarzucanego.

Jednocześnie Sąd stwierdził, że nie zachodzi w stosunku do oskarżonego wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami, uzasadniający możliwość skorzystania z dobrodziejstwa warunkowego zawieszenia orzeczonej wobec niego kary. Świadczą o tym warunki i właściwości osobiste oskarżonego, a zwłaszcza brak jakiegokolwiek poszanowania norm prawnych. Zarzucanego mu czynu tj. prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości dopuścił się bowiem po raz drugi, w krótkim odstępie czasu.

O zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych Sąd orzekł po myśli art.

42 § 3 k.k. Przy orzekaniu dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, Sąd miał na względzie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, jakie stwierdzono u oskarżonego, jak również jego uprzednią karalność.

Oskarżony A. P. nie pracuje, pobiera zasiłek dla bezrobotnych, nie ma też istotnych składników majątku, stąd też Sąd zwolnił go od ponoszenia kosztów sądowych w całości, na podstawie art. 624 § 1 k.p.k.