Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 67/14

POSTANOWIENIE

K., dnia 11 lutego 2014 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Wojciech Vogt

SSO Barbara Mokras

SSO Janusz Roszewski- spr.

po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2014 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) Sp. z o.o. w O. W..

przeciwko E. B.

o zapłatę

na skutek zażalenia powódki

na postanowienie Sądu Rejonowego w Ostrowie W..

z dnia 18 listopada 2013 r., sygn. akt I C 2376/13,

postanawia:

oddalić zażalenie.

Sygn. akt II Cz 67/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 18 listopada 2013 r. Sąd Rejonowy w Ostrowie W.. - w sprawie z powództwa (...) Sp. z o.o. w O. W.. przeciwko E. B. o zapłatę - stwierdził swą niewłaściwość miejscową i sprawę przekazał do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Częstochowie.

Postanowienie to - zażaleniem z dnia 2 grudnia 2013 r. - powódka zaskarżyła w całości. Wniosła ona o uchylenie zaskarżonego postanowienia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Zażalenie nie jest zasadne.

Sąd Okręgowy podziela ustalenia i wywody Sądu Rejonowego.

W tym miejscu pozostaje dodać i podkreślić, co następuje.

W myśl art. 27 § l k.p.c. jest regułą, że powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Właściwość przemienna
w stosunku do właściwości ogólnej jest właściwością szczególną, czyli konkurencyjną, tzn. może z nią konkurować, pozostawiając wybór sądu powodowi. Właściwość przemienna jest to więc w istocie taka właściwość, która uprzywilejowuje powoda. Sądy przemienne mają umożliwić powodowi dochodzenie roszczenia przed sądem w danym wypadku dla niego dogodniejszym niż sąd ogólnie właściwy dla pozwanego.

Przepisy o sądach przemiennych mają na uwadze nie tylko wygodę stron procesowych, ale kierują się względami ekonomii procesowej i ułatwieniem sądowi prowadzenia sprawy zgodnie z zasadą bezpośredniości (por. np. W. Siedlecki [w:] W. Siedlecki, Z. Świeboda, Postępowanie cywilne. Zarys wykładu, Warszawa 2004, s. 91).

Także według Sądu Okręgowego sądem właściwym miejscowo do rozpoznania tej sprawy jest sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwana ma miejsce zamieszkania (art. 27 § l k.p.c.).

W tej sytuacji zażalenie podlega oddaleniu (art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.).