Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI P 353/18

POSTANOWIENIE

Dnia 26 listopada 2018 roku.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Południe w Warszawie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSR Przemysław Chrzanowski

po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2018 roku w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. Z.

przeciwko (...)

o odszkodowanie, zmianę świadectwa pracy

postanawia:

1.  zatwierdzić ugodę zawartą przez strony postępowania przed mediatorem A. M. w dniu 13 listopada 2018 roku,

2.  umorzyć postępowanie w sprawie,

3.  znieść wzajemnie między stronami koszty procesu,

4.  odstąpić od obciążania stron kosztami sądowymi.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 6 września 2018 r., Sąd skierował strony do mediacji.

Pismem z dnia 15 listopada 2018 r., mediator złożył do akt sprawy protokół z mediacji wraz z ugodą zawartą dnia 13 listopada 2018 r. w niniejszej sprawie oraz wnioskiem o zatwierdzenie ugody.

Zgodnie z regulacją z art. 183 14 k.p.c.:

§ 1. Jeżeli zawarto ugodę przed mediatorem, sąd na wniosek strony niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem.

§ 2. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności; w przeciwnym przypadku sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym.

§ 3. Sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.

Nadesłana przez mediatora A. M. ugoda nie zawiera w ocenie Sądu żadnych sprzeczności, uniemożliwiających jej zatwierdzenie, nie jest też sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, ani sprzeczna z prawem, nie zmierza do jego obejścia. Tym samym nie zachodziły przesłanki do odmowy zatwierdzenia ugody.

Stosownie do art. 355 § 1 i 2 k.p.c., sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne. Postanowienie o umorzeniu postępowania może zapaść na posiedzeniu niejawnym, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew w piśmie procesowym albo, gdy strony zawarły ugodę przed mediatorem, którą zatwierdził sąd. Ponieważ strony zakończyły spór ugodą zawartą przed mediatorem, wydanie wyroku w niniejszej sprawie stało się zbędne, w związku z czym w punkcie 2 postanowienia Sąd umorzył postępowanie w sprawie.

Zgodnie z art. 104 k.p.c. koszty procesu, w którym zawarto ugodę, znosi się wzajemnie, jeżeli strony nie postanowiły inaczej. Takie same zasady odnoszą się do rozliczenia kosztów mediacji (art. 104 1 k.p.c.). Mając powyższe na uwadze Sąd orzekł o kosztach procesu, jak w punkcie 3 postanowienia.

Wobec zawarcia ugody przed mediatorem, przed wyznaczeniem posiedzenia w sprawie, Sąd odstąpił od obciążania stron kosztami sądowymi.

ZARZĄDZENIE

(...)