Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: VII C 674/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 czerwca 2013 r.

Sąd Rejonowy w Legnicy VII Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Aneta Murawska

Protokolant:

sekr. sądowy Mariola Artymowicz

po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2013 r.

na rozprawie

sprawy z powództwa J. L.

przeciwko (...) Spółce Akcyjnej z siedzibą w W.

o zapłatę

I.  zasądza od strony pozwanej (...) Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na rzecz powódki J. L. kwotę 19.978,99 złotych (słownie: dziewiętnaście tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt osiem złotych i dziewięćdziesiąt dziewięć groszy) wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od:

- kwoty 12.000 złotych od dnia 04 stycznia 2012 roku do dnia zapłaty,

- kwoty 778,99 złotych od dnia 04 stycznia 2012 roku do dnia zapłaty,

- kwoty 7.200 złotych od dnia 26 września 2012 roku do dnia zapłaty,

II.  zasądza od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 3.691,62 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania,

III.  nakazuje stronie pozwanej , aby uiściła na rzecz Skarbu Państwa- Kasa Sądu Rejonowego w Legnicy kwotę 337,45 złotych tytułem kosztów sądowych tymczasowo poniesionych ze środków budżetowych tut. Sądu.

Sygn. akt VII C 674/12

UZASADNIENIE

W pozwie wniesionym w dniu 09 maja 2012 roku a skierowanym przeciwko (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. powódka J. L. wniosła o zasadzenie na jej rzecz kwoty 12.000 złotych wraz z ustawowymi odsetkami płatnymi od dnia 04 stycznia 2012 roku do dnia zapłaty oraz kwotę 778,99 złotych wraz z ustawowymi odsetkami płatnymi od dnia 04 stycznia 2012 roku do dnia zapłaty oraz o obciążenie pozwanego poniesionymi przez powoda kosztami procesu w sprawie. W uzasadnieniu żądania powódka wskazała, że w dniu02 lutego 2010 roku w drodze do pracy, idąc ulicą (...) w stronę przystanku autobusowego, poślizgnęła się na śliskiej, oblodzonej, niczym nie posypanej nawierzchni chodnika, na skutek czego straciła równowagę i upadła doznając uszczerbku w postaci skręcenia stawu skokowego prawego oraz skręcenia kolana prawego. Z informacji, jaka została przekazana przez (...)S.A. wynika, że podmiot ponoszący odpowiedzialność za przedmiotowe zdarzenie , na dzień przedmiotowego zdarzenia , chroniony był od odpowiedzialności cywilnej wykupioną polisą ubezpieczeniową w towarzystwie ubezpieczeń pozwanego. Pełnomocnik powódki pismem z dnia 23 września 2011 roku zgłosił do strony pozwanej przedmiotową szkodę wnosząc o wypłatę na rzecz powódki kwotę 12.000 złotych tytułem zadośćuczynienia oraz o zwrot kosztów leczenia w wysokości 778,99 złotych. W odpowiedzi , strona pozwana , decyzją z dnia 03 stycznia 2012 roku poinformowała o braku podstaw do przyjęcia odpowiedzialności za przedmiotowe zdarzenie.

W odpowiedzi na pozew strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa. (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. potwierdził co prawda, że teren na którym doszło do zdarzenia był sprzątany przez firmę (...) sp. z o.o. z siedziba w L., która to spółka w zakresie odpowiedzialności cywilnej za skutki swojej działalności korzysta ochrony ubezpieczeniowej udzielanej przez stronę pozwaną. W ocenie strony pozwanej odpowiedzialność w/w podmiotu oparta jest na zasadzie winy, której to powódka nie wykazała. Powódka nie wykazała, by podmiot korzystający z ochrony ubezpieczeniowej ( j.w.) nie wykazał się starannym wykonaniem zleconych mu czynności, a związanych m.in. z odśnieżaniem chodnika przy ul. (...). Nadto strona podniosła, iż żądanie zadośćuczynienia w kwocie 12.000 złotych jest rażąco wygórowane i niewspółmierne do krzywdy jaka powódka doznała.

W piśmie z dnia 26 września 2012 roku( k. 78-79) powódka rozszerzyła żądanie pozwu o kwotę 7.200 złotych wnosząc tym samym o zasądzenie łącznie kwoty 19.978,99 złotych wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od kwoty 12.000 złotych od dnia 04 stycznia 2012 roku do dnia zapłaty, od kwoty 778,99 złotych od dnia 04 stycznia 2012 roku do dnia zapłaty, a od kwoty 7.200 złotych od dnia wniesienia rozszerzenia powództwa do dnia zapłaty oraz o obciążenie strony pozwanej kosztami procesu w sprawie.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Zarządcą chodnika położonego na ulicy (...) w L. jest (...)w L..

Bezsporne

Pozwany związany jest z (...) Sp. z o.o. z siedzibą w L. umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za zdarzenia związane z działalnością w/w ubezpieczonego.

Bezsporne

Zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla klienta korporacyjnego, ustalonymi uchwałą Nr (...) Zarządu (...)Spółka Akcyjna z siedzibą w W. z dnia 26 lipca 2007 roku przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego wobec osób trzecich za szkody będące następstwem czynu niedozwolonego- odpowiedzialność cywilna deliktowa w związku z prowadzoną przez Ubezpieczonego, a określoną w umowie ubezpieczenia działalnością lub posiadanym mieniem- zakres podstawowy.

Dowód:

- akta szkody(...),

W dniu 02 marca 2009 roku pomiędzy (...)w L. a Konsorcjum Firm: (...) Sp. z o.o. z siedzibą w L., (...) Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. została zawarta umowa nr (...) na podstawie której Konsorcjum w/w firm jako wykonawca zobowiązało się do wykonywania usług na terenie miasta L. związanych z stałym utrzymywaniem czystości w budynkach mieszkalnych ,mieszkalno-użytkowych, użytkowych w częściach wspólnego użytkowania wraz ze stałym utrzymywaniem czystości terenów przyległych do tych budynków- teren frontowy, podwórko, oraz związanych ze stałym utrzymywaniem terenów przyległych do tych budynków pod obcym e, terenów niezabudowanych- teren frontowy, podwórko, wnętrz blokowych- podwórka, za utrzymanie których odpowiada zamawiający- (...)oraz wykonywania niektórych zadań dozorcy domowego w rejonie administrowanym przez Oddział(...) z siedzibą w L., (...). Wykaz adresów budynków, ilości kondygnacji obliczeniowych, powierzchni terenów zewnętrznych – terenów frontowych i podwórek do utrzymania czystości określa załącznik nr 1 do tej umowy. Szczegółowy, rzeczowy zakres czynności będących przedmiotem umowy i ich częstotliwość wykonywania określa załącznik nr 2 do tej umowy. Umowa została zawarta na okres od dnia 02 marca 2009 roku do dnia 30 czerwca 2011 roku.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do tej umowy zlecone w/w konsorcjum czynności obejmują teren ulicy (...) w L.( Przychodnia).

Zgodnie zaś z treścią załącznika nr 2 do tej umowy wskazano, że w zakresie usuwania skutków zimy ustalono, iż:

a) usuwanie śliskości i gołoledzi z chodników i ciągów pieszych , dojść i schodów do budynków, dojść i dojazdów do zasieków na gromadzenie nieczystości komunalnych oraz w samych zasiekach i przy pojemnikach do gromadzenia nieczystości komunalnych poprzez posypywanie materiałem szorstkim( piasek), a także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota pośniegowego chodników, ciągów pieszych zlokalizowanych wzdłuż nieruchomości, dojść i schodów do budynków( śnieg należy pryzmować przy krawężnikach jezdni) dojść i dojazdów do zasieków na gromadzenie nieczystości komunalnych oraz w samych zasiekach i przy pojemnikach do gromadzenia nieczystości komunalnych będzie odbywało się według potrzeb( również w soboty, niedziele i święta) w przypadków nocnych opadów śniegu lub gołoledzi prace winny być rozpoczynane nie później niż o godz. 5.00 rano i kontynuowane aż do ich zakończenia, a w przypadku wystąpienia opadów śniegu lub gołoledzi w ciągu dnia prace winny być wykonywane na bieżąco, bez zbędnej zwłoki i kontynuowane aż do ich zakończenia również w godzinach popołudniowych i wieczornych,

b) zabezpieczenie we własnym zakresie i na koszt wykonawcy piasku oraz skrzyń/ pojemników na piasek do usuwania śliskości i gołoledzi zgodnie z pkt a tego załącznika w ilościach niezbędnych do utrzymania w funkcjonalności odśnieżonych i odladzanych terenów. Piasek należy gromadzić w skrzyniach/ pojemnikach na terenie posesji w miejscach nie powodujących utrudnień w ruchu pieszych i pojazdów. Lokalizację skrzyń na terenie posesji należy uzgodnić z zamawiającym- w okresach zimowych niezwłocznie z dniem rozpoczęcia usługi sprzątania do dnia 15 kwietnia 2009 roku, zaś w kolejnych latach od dnia 15 listopada do dnia 15 kwietnia,

c) w razie potrzeby wywiezienia nadmiaru spryzmowanego śniegu z chodników zewnętrznych i wewnętrznych oraz parkingów wewnętrznych zależnie od decyzji podejmowanej przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w miejsce do tego celu wyznaczone- w razie konieczności i na wskazanie zamawiającego,

d) po zaprzestaniu opadów śniegu należy usunąć ubity śnieg i lód z chodników – śnieg należy pryzmować przy krawężnikach jezdni- na bieżąco , maksymalnie 2 dni od ustania odpadów,

d) w przypadku występowania odwilży należy odkuć wszelkie zlodowacenia z chodników i udrożnić swobodny spływ wody z chodników w kierunku studzienek burzowych- na bieżąco,

e) udrażnianie i oczyszczanie ze śniegu wpustów i studzienek burzowych położonych na terenie objętym sprzątaniem

Dowód:

- umowa nr (...) z dnia 02 marca 2009 roku- k. 104-107, k. 220-223

W dniu 02 lutego 2010 roku w L. panowały następujące warunki atmosferyczne: temperatura powietrza na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu od początku doby do godzin porannych obniżała się do około -% do -1/-2 stopnia C, a następnie do godzin wieczornych wahała się w zakresie -2 do -5 stopnia C, od godzin wieczornych do końca doby następował wolny wzrost temperatury powietrza od około -2 stopnie C do około 0 stopni C, od godzin nocnych di godzin przedpołudniowych występowały słabe i umiarkowane opady śniegu, ponadto opady śniegu występowały od późnych godzin wieczornych do końca doby , w okresie występowania okresami silniejszego wiatru – od godzin porannych do końca doby- występowały miejscami zamieście śnieżne, o godzinie 7 oraz w dniu 03 lutego 2010 roku o godzinie 7 na powierzchni gruntu zalegała pokrywa śnieżna miejscami o wysokości 13015 cm.

Dowód:

- informacja meteorologiczna- k. 153,

W dniu 02 lutego 2010 roku na chodniku przy ulicy (...) w L. poślizgnęła się J. L.. Zdarzenie miało miejsce w godzinach porannych, około godziny 7 kiedy to w/w szła do pracy. W dacie i momencie w/w zdarzenia chodnik był śliski, oblodzony, niczym( solą, piaskiem) nie posypany. Nadto na chodniku oraz na poboczach zalegał śnieg.

Dowód:

- akta szkody(...),

- karta wypadku w drodze do lub z pracy- k. 9-10,

- częściowe zeznania świadka K. W. - k. 58-59,

- częściowe zeznania świadka J. M.- k. 134135,

- częściowe zeznania świadka B. B.-k. 135-136,

- przesłuchanie powódki J. L.- k. 159-160,

W następstwie w/w zdarzenia powódka doznała pourazowej niestabilności bocznej kolana prawego oraz pourazowej chondropatii przedziału udowo-rzepkoego prawego stawu kolanowego, co tez inklinuje łączny uszczerbek na zdrowiu w wysokości 8%( uraz stawu kolanowego poprzez częściowe uszkodzenie wiązadła pobocznego strzałkowego z niestabilnością i chondropatią udowo-rzepkową- 5% oraz uraz stawu skokowego- 3%).

Powódka po tym zdarzeniu była hospitalizowana oraz korzystała z rehabilitacji.

Nadto na skutek wypadku powódka poniosła koszty związane z podjętą rehabilitacja oraz koniecznością specjalistycznych wizyt lekarskich w łącznej kwocie 778,99 złotych. Na kwotę te składa się koszt: 6 wizyt lekarskich po 60 złotych każda, rachunek nr (...) na kwotę 230 złotych za rehabilitacje powódki, rachunek na kwotę 44,90 złotych za zakup piłki do rehabilitacji m zakup stabilizatora w wysokości 120 złotych, RTG stawu skokowego w wysokości 24 złotych (rachunek nr (...)).

W następstwie w/w zdarzenia szkodowego przy każdej zmianie pogody powódka odczuwa ból w kontuzjowanej kończynie.

Dowód:

- akta szkody(...),

- opinia biegłego z zakresu ortopedii i traumatologii- k. 64-65,

- zaświadczenia lekarskie, rachunku za świadczenia rehabilitacyjne, za zakup pomocy rehabilitacyjnych- k. 226-235, k. 247-252

- przesłuchanie powódki J. L.- k. 159-160,

Powódka zgłosiła powodowi szkodę w dniu 26 września 2011 roku domagając się wypłaty zadośćuczynienia oraz odszkodowania za poniesione koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. W toku postępowania likwidacyjnego na skutek decyzji pozwanego z dnia 03 stycznia 2012 roku nie doszło do zaspokojenia powódki w w/w zakresie tych roszczeń.

Dowód:

- akta szkody (...),

- decyzja o odmowie wypłaty odszkodowania z dnia 21 lipca 2011 roku- k. 8,

- przesłuchanie powódki J. L.- k. 159-160,

Sąd zważył, co następuje:

Powództwo zasługuje na uwzględnienie w całości.

W sprawie pozostawało spornym tak odpowiedzialność pozwanego za skutki zdarzenia któremu uległa powódka tak co do zasady jak i co do wysokości. W ocenie bowiem pozwanego skoro podmiot korzystający z udzielanej przez pozwanego ochrony ubezpieczeniowej, t.j. (...) sp. z o.o. z siedziba w L. prawidłowo wykonywał czynności w zakresie utrzymania porządku na chodniki, na którym doszło do zdarzenia szkodowego, to trudno o przyjęcie, iż można mu przypisać winę, a dalej trudno o odpowiedzialność pozwanego. Ten bowiem odpowiada za delikty ubezpieczającego. Nadto spór stron dotyczył wysokości roszczenia- pozwana traktowała je za wygórowane i nie adekwatne do doznanej przez powódkę krzywdy.

Na żądanie powódki patrzeć na należy przez pryzmat normy prawnej wywodzonej z art. 415 i art. 416 k.c. W jej świetle kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia. Dla ustalenia odpowiedzialności za delikt w oparciu o w/w normę prawną konieczne jest wykazanie 1) bezprawności działania bądź zaniechania podmiotu odpowiedzialnego 2) winy odpowiedzialnego podmiotu 3) zdarzenia, z którym system prawny łączy obowiązek naprawienia szkody 4) szkody oraz 5) związku przyczynowego miedzy zdarzeniem z szkodą. Niniejsze okoliczności w świetle art. 6 k.c. winny zostać wykazane przez poszkodowanego, w przedmiotowej spawie przez powódkę, skoro to ona z w/w faktów wywodzi skutki prawne.

W realiach przedmiotowej sprawy w odniesieniu do podstaw ewentualnej odpowiedzialności strony pozwanej spornym pozostawało w szczególności tak zaniechanie podmiotu odpowiedzialnego jak i wina (...) sp. z o.o. z siedziba w L.. Czyn sprawcy, który rodzi odpowiedzialność cywilną, musi posiadać pewne właściwości, cechy, zwane znamionami, odnoszące się do jego strony przedmiotowej i podmiotowej. Znamiona niewłaściwości postępowania od strony przedmiotowej określa się pojęciem bezprawności czynu, natomiast od strony podmiotowej określa się jako winę w znaczeniu subiektywnym. W tradycyjnym ujęciu winy (szerokim) w pojęciu tym ujmowano element obiektywny, czyli bezprawność, oraz subiektywny, czyli winę w ścisłym znaczeniu (określaną też mianem winy sensu stricte). Współcześnie przeważa stanowisko, że należy rozdzielić zakresy winy i bezprawności, a bezprawność ujmować jako przesłankę winy. Przyjmuje się, że pojęcie winy należy odnieść jedynie do opisania podmiotowych cech zachowania się sprawcy szkody. Jednak dopiero czyn bezprawny może być oceniany w kategoriach czynu zawinionego w rozumieniu art. 415 k.c. Bezprawność stanowi przedmiotową cechę czynu sprawcy. Judykatura wskazuje, że bezprawność zachowania polega na przekroczeniu mierników i wzorców wynikających zarówno z wyraźnych przepisów, zwyczajów, utartej praktyki, jak i zasad współżycia społecznego (wyrok SN z dnia 22 września 1986 r., (...)). W szczególności uznaje się, że obowiązek należytej dbałości o życie i zdrowie człowieka może wynikać nie tylko z normy ustawowej, ale także ze zwykłego rozsądku, popartego zasadami doświadczenia, które nakazują unikania niepodyktowanego koniecznością ryzyka (wyrok SN z dnia 9 maja 1968 r., (...), niepubl.). Bezprawność oznacza ujemną ocenę porządku prawnego o zachowaniu się sprawcy szkody. Przy czym zachowaniem bezprawnym będzie zachowanie sprzeciwiające się porządkowi prawnemu jako całości, niezależnie od tego, czy jest ono zawinione, czy też niezawinione.

Bezprawnym zachowaniem się będzie więc takie, które stanowi obiektywne złamanie określonych reguł postępowania, czyli będzie sprzeczne z obowiązującym porządkiem prawnym. Przez „porządek prawny" rozumie się nakazy i zakazy wynikające z normy prawnej, ale również nakazy i zakazy wynikające z norm moralnych i obyczajowych, czyli zasad współżycia społecznego

W realiach przedmiotowej sprawy ustalając czy (...) sp. z o.o. z siedziba w L. można przypisać bezprawność działania, co inklinuje dalej i odpowiedzialność pozwanego, odnieść należy się do łączącej go umowy z (...) umowy nr (...) z dnia 02 marca 209 roku, która to kreowała obowiązki (...) sp. z o.o. z siedziba w L. pozwanego związane z utrzymaniem m.in. porządku, w tym także w okresie zimowym, na chodniku przy ulicy (...). W jej świetle w/w spółka zobowiązana była do stałego utrzymania czystości na terenie miasta L., w tym do utrzymania chodnika przy ulicy (...)- przychodnia( załącznik nr 1 do tej umowy) W załączniku nr 2 do tej umowy wskazano szczegółowy zakres czynności związanych ze stałym utrzymywaniem czystości w budynkach i na terenach zewnętrznych oraz z wykonywanie niektórych czynności dozorcy domowego. W zakresie usuwania skutków zimy wskazano, że a) usuwanie śliskości i gołoledzi z chodników i ciągów pieszych , dojść i schodów do budynków, dojść i dojazdów do zasieków na gromadzenie nieczystości komunalnych oraz w samych zasiekach i przy pojemnikach do gromadzenia nieczystości komunalnych poprzez posypywanie materiałem szorstkim( piasek), a także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota pośniegowego chodników, ciągów pieszych zlokalizowanych wzdłuż nieruchomości, dojść i schodów do budynków( śnieg należy pryzmować przy krawężnikach jezdni) dojść i dojazdów do zasieków na gromadzenie nieczystości komunalnych oraz w samych zasiekach i przy pojemnikach do gromadzenia nieczystości komunalnych będzie odbywało się według potrzeb( również w soboty, niedziele i święta) w przypadków nocnych opadów śniegu lub gołoledzi prace winny być rozpoczynane nie póżniej niż o godz. 5.00 rano i kontynuowane aż do ich zakończenia, a w przypadku wystąpienia opadów śniegu lub gołoledzi w ciągu dnia prace winny być wykonywane na bieżąco, bez zbędnej zwłoki i kontynuowane aż do ich zakończenia również w godzinach popołudniowych i wieczornych, b) zabezpieczenie we własnym zakresie i na koszt wykonawcy piasku oraz skrzyń/ pojemników na piasek do usuwania śliskości i gołoledzi zgodnie z pkt a tego załącznika w ilościach niezbędnych do utrzymania w funkcjonalności odśnieżonych i odladzanych terenów. Piasek należy gromadzić w skrzyniach/ pojemnikach na terenie posesji w miejscach nie powodujących utrudnień w ruchu pieszych i pojazdów. Lokalizację skrzyń na terenie posesji należy uzgodnić z zamawiającym- w okresach zimowych niezwłocznie z dniem rozpoczęcia usługi sprzątania do dnia 15 kwietnia 2009 roku, zaś w kolejnych latach od dnia 15 listopada do dnia 15 kwietnia, c) w razie potrzeby wywiezienia nadmiaru spryzmowanego śniegu z chodników zewnętrznych i wewnętrznych oraz parkingów wewnętrznych zależnie od decyzji podejmowanej przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w miejsce do tego celu wyznaczone- w razie konieczności i na wskazanie zamawiającego,

d) po zaprzestaniu opadów śniegu należy usunąć ubity śnieg i lód z chodników – śnieg należy pryzmować przy krawężnikach jezdni- na bieżąco , maksymalnie 2 dni od ustania odpadów, d) w przypadku występowania odwilży należy odkuć wszelkie zlodowacenia z chodników i udrożnić swobodny spływ wody z chodników w kierunku studzienek burzowych- na bieżąco,

e) udrażnianie i oczyszczanie ze śniegu wpustów i studzienek burzowych położonych na terenie objętym sprzątaniem

Słuchani w sprawie świadkowie w osobach K. W. - k. 58-59, J. M.- k. 134135 oraz B. B.-k. 135-136, wskazali co prawda , iż czynności o których mowa w/w umowie podejmowane były przez pracowników (...) sp. z o.o. z siedziba w L., ale brak możliwości ustalenia z jaką częstotliwością one były wykonywane, a tym samym czy umowa w sposób wskazany w treści załącznika nr 2 w zakresie dotyczącym usuwania skutków zimy została prawidłowo wykona. (...) sp. z o.o. z siedziba w L.- nie zapisywał czy w inny sposób nie rejestrował bowiem wykonywanych czynności. Wobec tego przy ustaleniu , iż powódka poślizgnęła się na terenie porządkowanym przez w/w spółkę Sąd przyjął, iż w/w spółce można przypisać zaniedbania w zakresie wykonania tej umowy. Gdyby bowiem umowa ta została prawidłowo wykonana, nie byłoby jak twierdzi powódka , na chodniku tak lodu jak i śniegu, a dalej nie doszłoby to tego zdarzenia szkodowego.

Z przyczyn wskazanych wyżej zaniechanie (...) sp. z o.o. z siedziba w L. uznać należy zatem na naruszające postanowienia umowne umowy nr (...) , a w konsekwencji bezprawne.

Brak również okoliczności uzasadniający przyjęcie, że zaniechaniu pozwanej nie można przypisać winy.

Przez winę rozumie się naganną decyzję człowieka, odnoszącą się do podjętego przez niego bezprawnego czynu (dotyczy to także zaniechania). Zwracając uwagę na sferę przeżyć psychicznych działającego podmiotu, jednocześnie sprawcy bezprawnego czynu stawia się zarzut, że jego decyzja była naganna w konkretnej sytuacji. Istotą pojęcia winy jest więc możliwość postawienia sprawcy zarzutu niewłaściwego zachowania się. Takie ujmowanie winy stanowi konsekwencję posługiwania się na gruncie prawa cywilnego kategoriami analogicznymi do pojęcia winy w prawie karnym, a jednocześnie dominacji koncepcji normatywnej winy (a nie psychologicznej. Także w orzecznictwie przyjmuje się, że na podstawie prawa cywilnego winę można przypisać podmiotowi prawa, kiedy istnieją podstawy do negatywnej oceny jego zachowania z punktu widzenia zarówno obiektywnego, jak i subiektywnego (tzw. zarzucalność postępowania) – por. wyrok SN z dnia 26 września 2003 r., (...), niepubl. . Prawo cywilne w zakresie deliktów prawa cywilnego rozróżnia, analogicznie jak prawo karne, dwie postacie winy: winę umyślną, dolus i nieumyślną – niedbalstwo, culpa. Wina umyślna zachodziła będzie wtedy, gdy sprawca chce ( dolus directus) wyrządzić drugiemu szkodę (czyli: ma świadomość szkodliwego skutku swego zachowania się i przewiduje jego nastąpienie, celowo do niego zmierza) lub co najmniej świadomie godzi się na to ( dolus eventualis). Wina nieumyślna zachodziła będzie wówczas, gdy sprawca wprawdzie przewiduje możliwość wystąpienia szkodliwego skutku, lecz bezpodstawnie przypuszcza, że zdoła go uniknąć albo też nie przewiduje możliwości nastąpienia tych skutków, choć powinien i może je przewidzieć. W obu formach mamy do czynienia z niedbalstwem ( culpa), bowiem w prawie cywilnym, odmiennie niż w prawie karnym, obie postaci winy nieumyślnej sprowadza się do niedbalstwa. Z kolei pojęcie niedbalstwa wiąże się w prawie cywilnym z niezachowaniem wymaganej staranności. Dlatego chcąc dokonać oceny, kiedy mamy do czynienia z winą w postaci niedbalstwa, decydujące znaczenie ma miernik staranności, jaki przyjmuje się za wzór prawidłowego postępowania. Jaki to jest miernik – wskazuje przepis art. 355 k.c., odnoszący się do odpowiedzialności kontraktowej i deliktowej.

Zgodnie z art. 355 k.c. dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność). Ustanowiona w tym przepisie zasada ma podstawowe znaczenie dla ustalania wzorca wymaganego zachowania (miernika staranności) dla każdego, kto znajduje się w określonej sytuacji. Z kolei wzorzec kreowany jest na podstawie reguł współżycia społecznego, przepisów prawnych, zwyczajów, swoistych „kodeksów zawodowych", pragmatyk zawodowych, zasad deontologii, a nawet określonych zwyczajów dostosowanych do pewnych typów czynności, zawodów, sytuacji.). Z niedbalstwem będziemy więc mieli do czynienia wówczas, gdy możliwym będzie postawienie zarzutu, że sprawca szkody zachował się w sposób odbiegający od modelu wzorcowego, ujmowanego abstrakcyjnie. Pierwszym etapem badania niedbalstwa winno być odnalezienie wzorca staranności wymaganej dla stosunków badanych. Ocena staranności dokonywana więc będzie poprzez odniesienie abstrakcyjnego wzorca postępowania do okoliczności, w jakich działał sprawca szkody, po odrzuceniu właściwości ściśle związanych z osobowością sprawcy (charakter, nawyki, temperament, właściwości fizyczne, stopień staranności we własnych sprawach, pobudliwość, szybkość reakcji). Będzie to więc ocena abstrakcyjna ( in abstracto), lecz dokonana w odniesieniu do konkretnych okoliczności, w jakich działał sprawca, np. czas, miejsce .

Przenosząc powyższe rozważania na grunt przedmiotowej sprawy Sąd procedując w tym zakresie miał na uwadze, że (...) sp. z o.o. z siedzibą w L. profesjonalnie trudni się wykonywaniem czynności związanych z utrzymaniem porządku w obrębie miasta L., co też nakazuje przyjąć wobec niej wyższy miernik staranności. W konsekwencji w ocenie procedującego w sprawie Sąd (...) sp. z o.o. z siedziba w L. można przypisać winę w postaci niedbalstwa w niepodjęciu czynności zmierzających do usunięcia śniegu na chodniku przy ul. (...) w L..

Sąd przyjął także, że pomiędzy szkodą w postaci upadku powódki a zaniechaniem (...) sp. z o.o. z siedzibą w L. adekwatny związek przyczynowy; gdyby bowiem pozwana podjęła o czasie czynności związane z usunięciem śniegu o z pewnością około godziny 7 kiedy to doszło do przedmiotowego zdarzenia nie zalegały śnieg i lód, które to doprowadziły do upadku J. L..

Z uwagi na powyższe Sąd uznał, że powództwo co do zasady skierowane przeciwko pozwanemu- ubezpieczycielowi (...) sp. z o.o. z siedziba w L. jest zasadne. Skoro bowiem, zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla klienta korporacyjnego, ustalonymi uchwałą Nr(...) Zarządu (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. z dnia 26 lipca 2007 roku przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego wobec osób trzecich za szkody będące następstwem czynu niedozwolonego- odpowiedzialność cywilna deliktowa w związku z prowadzoną przez Ubezpieczonego, a określoną w umowie ubezpieczenia działalnością lub posiadanym mieniem- zakres podstawowy, a ubezpieczającemu można przypisać czyn niedozwolony, to co do zasady aktualizuje się odpowiedzialność pozwanego jako ubezpieczyciela.

W odniesieniu do żądania zasądzenia kwoty łącznie 19.978,99 złotych, na która to kwotę składa się odszkodowanie w łącznej wysokości 778,99 złotych oraz zadośćuczynienie w kwocie 19.200 złotych wymaga przytoczenia art. 361 § 2 kc, w świetle którego naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Szkoda majątkowa jest to różnica między stanem majątkowym poszkodowanego, który powstał po nastąpieniu zdarzenia powodującego uszczerbek, a stanem, jaki by istniał gdyby to zdarzenie nie nastąpiło. Chodzi o utratę lub zmniejszenie aktywów bądź powstanie lub zwiększenie pasywów osoby poszkodowanej. Z przepisu art. 361 § 2 kc wynika obowiązek pełnej kompensacji szkody.

Podstawową funkcją odszkodowania jest kompensacja, co oznacza, iż odszkodowanie powinno przywrócić w majątku poszkodowanego stan naruszony zdarzeniem wyrządzającym szkodę.

W świetle zaś art. 445 § 1 kc w zw. z art. 444 kc, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Odszkodowanie o którym mowa w w/w przepisie obejmuje wszelkie wydatki pozostające w związku z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia, jeżeli są konieczne i celowe. Są to zarówno koszty leczenia, nabycia protez i innych koniecznych aparatów.

Sąd może przyznać nadto poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Chodzi tu o krzywdę ujmowaną jako cierpienie fizyczne (ból i inne dolegliwości), cierpienia psychiczne, ujemne uczucia przeżywane w związku z cierpieniami fizycznymi lub następstwami uszkodzenia ciała albo rozstroju zdrowia w postaci np. zeszpecenia, niemożności uprawiania działalności artystycznej, naukowej, wyłączenia z normalnego życia itp.

Zadośćuczynienie pieniężne ma na celu przede wszystkim złagodzenie tych cierpień. Obejmuje ono wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne, zarówno już doznane, jak i te, które zapewne wystąpią w przyszłości. Ma więc ono charakter całościowy i powinno stanowić rekompensatę pieniężną za całą krzywdę doznaną przez poszkodowanego, mowa jest bowiem o „odpowiedniej sumie tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”, przyznawaną jednorazowo. Przy określaniu wysokości zadośćuczynienia należy mieć na uwadze, że jego celem jest wyłącznie złagodzenie doznanej przez poszkodowanego krzywdy, wobec czego utrata zdolności do pracy zarobkowej może mieć wpływ na wysokość zadośćuczynienia tylko o tyle, o ile łączy się z poczuciem krzywdy spowodowanej niemożnością wykonywania wybranego i wyuczonego zawodu. Krzywdą w rozumieniu art. 445 k.c. będzie z reguły trwałe kalectwo poszkodowanego powodujące cierpienia fizyczne oraz ograniczenie ruchów i wykonywanie czynności życia codziennego.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt przedmiotowej sprawy wskazać należy, że Sąd procedując zarówno w zakresie odszkodowania jak i zadośćuczynienia za punkt wyjścia uznał przede wszystkim ustalenie rzeczywistych następstw zdarzenia jakiemu uległa powódka; od ich skali zależy bowiem nie tylko ustalenie związku przyczynkowego pomiędzy zdarzeniem a leczeniem i rehabilitacją powoda, ale także wysokość odszkodowania którego powód może się domagać i które to stanowi sumę wydatków związanych z poddaniem się leczeniu i zabiegom rehabilitacyjnym. Także i wysokość należnego powodowi zadośćuczynienia zależna jest od skali urazów, jakich doznał powód w następstwie w/w wypadku przyjmując w uproszczeniu, że im więcej urazów tym wiesza krzywda powoda.

Z uwagi na to poprzedzając rozważając dotyczące każdego z żądań wymaga wskazania, iż Sąd przyjął za zgromadzonym w sprawie materiałem, w tym w postaci dokumentacji medycznej oraz w postaci opinii biegłego sporządzającego opinię w sprawie, że J. L. w następstwie upadku w dniu 02 lutego 2010 roku doznała pourazowej niestabilności bocznej kolana prawego oraz pourazowej chondropatii przedziału udowo-rzepkoego prawego stawu kolanowego, co tez inklinuje łączny uszczerbek na zdrowiu w wysokości 8%( uraz stawu kolanowego poprzez częściowe uszkodzenie wiązadła pobocznego strzałkowego z niestabilnością i chondropatią udowo-rzepkową- 5% oraz uraz stawu skokowego- 3%). Powódka po tym zdarzeniu była hospitalizowana oraz korzystała z rehabilitacji. Nadto na skutek wypadku powódka poniosła koszty związane z podjętą rehabilitacja oraz koniecznością specjalistycznych wizyt lekarskich w łącznej kwocie 778,99 złotych. Na kwotę te składa się koszt: 6 wizyt lekarskich po 60 złotych każda, rachunek nr (...) na kwotę 230 złotych za rehabilitacje powódki, rachunek na kwotę 44,90 złotych za zakup piłki do rehabilitacji m zakup stabilizatora w wysokości 120 złotych, RTG stawu skokowego w wysokości 24 złotych (rachunek nr (...)). W następstwie w/w zdarzenia szkodowego przy każdej zmianie pogody powódka odczuwa ból w kontuzjowanej kończynie.

Powyższe okoliczności w ocenie procedującego w sprawie Sądu rzutują na wysokość przyznanego powodowi zadośćuczynienia w łącznej kwocie 19.200 złotych

Sąd rozstrzygając w tym zakresie miał przy tym na uwadze, że przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia obowiązuje zasada umiarkowania wyrażająca się w uwzględnieniu wszystkich okoliczności oraz skutków doznanego kalectwa (wyrok SN z dnia 3 maja 1972 r., (...), Monitor Prawniczy - Zestawienie Tez 2001/8 str. 4). Zadośćuczynienie z art. 445 kc ma przede wszystkim charakter kompensacyjny i tym samym jego wysokość musi przedstawiać jakąś ekonomicznie odczuwalną wartość. Wysokość ta nie może być jednak nadmierna w stosunku do doznanej krzywdy i aktualnych stosunków majątkowych społeczeństwa, a więc powinna być utrzymana w rozsądnych granicach. Określenie wysokości zadośćuczynienia powinno być nadto dokonane z uwzględnieniem wszystkich okoliczności mających wpływ na rozmiar doznanej krzywdy, a m.in. również wieku poszkodowanego i czasu trwania jego cierpień.

Procedując w zakresie żądania zasądzenia od pozwanego odszkodowania w kwocie 778,99 złotych na która to składają się wydatki powódki związane z podjętą rehabilitacja oraz koniecznością specjalistycznych wizyt lekarskich, t.j. koszt 6 wizyt lekarskich po 60 złotych każda, rachunek nr (...) na kwotę 230 złotych za rehabilitacje powódki, rachunek na kwotę 44,90 złotych za zakup piłki do rehabilitacji m zakup stabilizatora w wysokości 120 złotych, RTG stawu skokowego w wysokości 24 złotych (rachunek nr (...)) Sąd uznał, iż koszty te zostały wykazane. Dotyczy to także kosztów wizyt lekarskich pomimo, że powódka nie przedstawiła rachunków wykazujących, iż poniosła koszty wizyt lekarskich w łącznej kwocie. Skoro jednak powódka wykazał, iż takie wizyty miały miejsce i realizowane były w prywatnym gabinecie to można przyjąć, w ostateczności na podstawie art. 322 k.p.c., że koszty tych wizyt poniosła i to w takie właśnie kwocie tym bardziej, iż koszty te nie są wygórowane i odpowiadają ogólnie znanym kosztom prywatnych wizyt lekarskich.

Z uwagi na powyższe orzeczono jak w pkt I sentencji.

Powódce od zasądzonego świadczenia należą się również odsetki ustawowe. Ustalając datę wymagalności zasądzonego roszczenia a dalej datę opóźnienia ze spełnieniem świadczenia na rzecz powódki należy odnieść się do art. 455 k.c. Na jego podstawie mając przy tym na uwadze pogląd judykatury oraz doktryny się, wskazać należy, że skoro świadczenie z czynów niedozwolonych, jest świadczeniem bezterminowym, zobowiązany to jego spełnienia, winien spełnić świadczenie niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Skoro powódka z żądanie zapłaty kwoty12.778,99 złotych wystąpiła wszczynając postępowanie likwidacyjne przed pozwanym , zaś pozwany decyzją z dnia 03 stycznia 2012 roku odmówił powódce wypłaty w/w kwoty, pozostaje od w opóźnieniu z zapłatą tej kwoty od dnia 04 stycznia 2012 roku. O odsetkach ustawowych od kwoty 7.200 złotych orzeczono na podstawie art. 455 k.c. w związku z art. 481 k.c. mając na względzie datę rozszerzenia powództwa.

Rozstrzygnięcie z pkt II sentencji wyroku znajduje oparcie w art. 98 k.p.c. Powódka jest stroną wygrywającą w sprawie, a zatem na jej zgłoszone żądanie , należne jej są poniesione przez nią koszty. Poniesione przez powoda koszty procesu to: opłata od pozwu w wysokości 639 złotych oraz 360, opłata skarbowa za udzielone pełnomocnictwo 17 złotych, kwota 2.400 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego zgodnie z § 6 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu ( Dz.U. z 2002 roku Nr 163 poz. 1348 z póżn.zm.) oraz wykorzystana część zaliczki na wynagrodzenie opiniującego w sprawie biegłego – 275,62 złote, łącznie 3.674,62 złote.

Rozstrzygnięcie o kosztach sądowych z pkt III sentencji wyroku znajduje uzasadnienie w treści art.113 ust. 1 ustawy o kosztach sadowych w sprawach cywilnych. Do rozliczenia pozostawała kwota 337,45 złotych poniesiona tymczasowo przez Skarb Państwa tytułem wynagrodzenia wypłaconego za sporządzenie informacji meteorologicznej, zgodnie z treścią postanowienia z dnia 07 grudnia 2012 roku. Skoro pozwany uległ w całości winien zwrócić na rzecz Skarbu Państwa powyższą kwotę zgodnie ze stopniem przegrania w sprawie.

Z uwagi na powyższe orzeczono jak w sentencji