Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V Uz 1/19

POSTANOWIENIE

Dnia 27 lutego 2019 roku

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Trybunalskim

w składzie następującym :

Przewodniczący: SSO Magdalena Marczyńska

po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2019 roku w Piotrkowie Trybunalskim

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z odwołania Z. S.

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział (...) w Ł.

o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej

w przedmiocie zażalenia wnioskodawcy na postanowienie Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 27 listopada 2017 roku, sygn. akt IV U 41/17

postanawia:

uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać Sądowi Rejonowemu Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Trybunalskim do ponownego rozpoznania.

SSO Magdalena Marczyńska

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 27 listopada 2017 roku Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim oddalił wniosek wnioskodawcy Z. S. o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Rejonowy wskazał, że wnioskodawca -pomimo wezwania - nie złożył oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym, a tym samym nie wykazał, że nie może bez uszczerbku dla utrzymania swojego i rodziny ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Stąd też jego wniosek podlega oddaleniu na podstawie art. 117 § 1 k.p.c.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł w dniu 1 grudnia 2017 roku Z. S.. Podniósł, że w dniu 23 listopada 2017 roku złożył pismo, w którym opisał swój stan majątkowy, w tym z czego się utrzymuje oraz swoją sytuację rodzinną. Ponadto wskazał, że wprawdzie Sąd Rejonowy wezwał go do złożenia oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym, jednakże nie otrzymał z Sądu żadnego druku do wypełnienia. Stąd też wnioskodawca uznał, że taki druk nie jest wymagany.

Sąd Okręgowy ustalił, co następuje:

Po złożeniu przez wnioskodawcę w dniu 14 listopada 2017 roku wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, Przewodniczący zarządzeniem z dnia 20 listopada 2017 roku wezwał wnioskodawcę do złożenia w terminie 7 dni oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym pod rygorem oddalenia powyższego wniosku. Do pisma sądowego skierowanego do wnioskodawcy w wykonaniu tego zarządzenia nie załączono druku oświadczenia na formularzu. Ww. zarządzenie zostało doręczone wnioskodawcy w dniu 22 listopada 2017 roku.

(dowód: zarządzenie z dnia 20 listopada 2017 roku k. 64, pismo sądowe do wnioskodawcy k. 65)

W dniu 23 listopada 2017 roku wnioskodawca złożył pismo, w którym oświadczył, że nie stać go na ustanowienie pełnomocnika, ponieważ utrzymuje się z uprawy ziemi o pow. 2,26 ha, leczy się specjalistycznie i nie ma pieniędzy nawet na to, by wykupić leki. Ponadto oświadczył, że ciążą na nim zobowiązania alimentacyjne.

(dowód: pismo z dnia 23 listopada 2017 roku k. 66)

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest uzasadnione.

W przedmiotowej sprawie brak było podstaw do oddalenia wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu z tego względu, że wnioskodawca nie złożył na urzędowym formularzu oświadczenia o stanie majątkowym i rodzinnym.

Zgodnie z treścią art. 117 1 § 1 k.p.c. osoba fizyczna dołącza do wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru.

Należy wskazać, że złożenie oświadczenia o stanie rodzinno – majątkowym na formularzu ma tylko ułatwić sądowi rozpoznanie wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu dla osoby zwolnionej od kosztów sądowych. Jednakże niezłożenie przez stronę oświadczenia na urzędowym formularzu nie może prowadzić do zwrotu (a nie oddalenia) wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, w sytuacji gdy strona podała wszystkie wymagane dane określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 2010 roku w sprawie określenia wzoru oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 526). Jeżeli natomiast takie oświadczenie nie zawiera wszystkich niezbędnych danych, to Przewodniczący powinien w trybie art. 130 k.p.c. wezwać stronę działającą bez zawodowego pełnomocnika do uzupełnienia oświadczenia pod rygorem zwrócenia wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W przedmiotowej sprawie, po pierwsze, nie doręczono wnioskodawcy przy zarządzeniu z dnia 20 listopada 2017 roku wzoru (formularza) oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Po drugie, błędnie pouczono wnioskodawcę, że nie złożenie oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym skutkuje oddaleniem wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, podczas, gdy skutek ten to zwrot wniosku. Wreszcie, po trzecie, po złożeniu przez wnioskodawcę oświadczenia co do stanu majątkowego w piśmie z dnia 23 listopada 2017 roku, Przewodniczący nie wezwał wnioskodawcy do uzupełnienia tego oświadczenia w trybie art. 130 k.p.c. tak, by zawierało ono wszystkie wymagane przepisami dane. Bez tego wezwania Sąd oddalił wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Z powyższych względów Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 4 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji postanowienia.

SSO Magdalena Marczyńska