Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIIIU 1547/18

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 3 lipca 2018 roku ZUS II Oddział w Ł. odmówił wnioskodawcy Z. D. ponownego ustalenia wysokości kapitału początkowego, wskazując ,że nie przedstawiono żadnych nowych dokumentów potwierdzających sporne zatrudnienie, w których wskazana byłaby prawidłowa data urodzenia wnioskodawcy / decyzja w aktach ZUS/.

Od powyższej decyzji w dniu 18 lipca 2018 roku odwołał się wnioskodawca, podnosząc w uzasadnieniu ,że organ rentowy bezpodstawnie pominął jego okres zatrudnienia od dnia 2 września 1968 roku do dnia 31 marca 1971 roku, z uwagi na błędną datę urodzenia wnioskodawcy wskazaną w świadectwie pracy. Zamiast prawidłowej daty 26 grudnia 1953 roku została wpisana data nieprawidłowa tj.26 marca 1953 roku / odwołanie k- 3/.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wskazując ,że kapitał początkowy został ustalony prawidłowo w oparciu o dokumenty. Organ nie przyjął do wyliczenia kapitału okresu zatrudnienia od dnia 2 września 1968 roku do dnia 31 marca 1971 roku w (...) Przedsiębiorstwie (...) bowiem w dokumentach z tego zakładu jest wskazana błędna data urodzenia wnioskodawcy / odpowiedź na odwołanie k- 4-4odw/.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca Z. D. , syn S. i K. D. urodził się w dniu (...) . / skrócony odpis aktu urodzenia , niesporne/.

W okresie od dnia 2 września 1968 roku do dnia 31 marca 1971 roku wnioskodawca uczęszczał do (...) Szkoły Budowlanej dla Pracujących Nr 2 (...) Zjednoczenia Budownictwa w Ł. / świadectwa szkolne i świadectwo ukończenia szkoły k- 16-18/. W rejestrze uczniów powyższej szkoły odnotowano ,że wnioskodawca Z. D. syn S. podjął naukę w dniu 2 września 1968 roku a ukończył ją i został przekazany do Zakładu (...) z dniem 31 marca 1971 roku. W rejestrze tym błędnie wskazano jako datę urodzenia wnioskodawcy 26 marca 1953 roku /kopia rejestru uczniów k- 40-41 odw/. W dniu 31 marca 1971 roku wydano wnioskodawcy świadectwo pracy potwierdzające okres zatrudnienia w (...) Przedsiębiorstwie (...) w Ł. od 2 września 1968 roku do 31 marca 1971 roku , wraz z adnotacją ,że został on przekazany do Zakładu (...) od dnia 1 kwietnia 1971 roku . W świadectwie pracy błędnie, na podstawie rejestru uczniów wpisano datę urodzenia 26 marca 1953 roku / świadectwo k- 39/. W dacie ukończenia szkoły wnioskodawca był osobą niepełnoletnią i nie posiadał dowodu osobistego. Nie zwrócił uwagi na pomyłkę w jego dacie urodzenia w świadectwie pracy./ zeznania wnioskodawcy 00;04;42 CD k- 28/. Od dnia 5 lipca 1971 roku wnioskodawca podjął zatrudnienie w Kombinacie (...) w Ł. / świadectwo pracy w aktach ZUS, niesporne/.

W dniu 8 marca 2018 roku wnioskodawca złożył w organie rentowym wniosek o ustalenie wysokości kapitału początkowego /wniosek w aktach ZUS/.

Decyzją z dnia 17 maja 2018 roku ZUS II Oddział w Ł. ustalił wysokość kapitału początkowego wnioskodawcy na dzień 1 stycznia 1999 roku na kwotę 116 306,41 zł. Do wyliczenia kapitału organ nie przyjął między innymi okresu od 2 września 1968 roku do 31 marca 1971 roku , wskazując że w zaświadczeniu jest wpisana błędna data urodzenia wnioskodawcy / decyzja w aktach ZUS/.

W dniu 29 maja 2018 roku wnioskodawca złożył wniosek o ponowne przeliczenie kapitału początkowego z uwzględnieniem okresu od dnia 2 września 1968 roku do 31 marca 1971 roku / wniosek w aktach ZUS/

W odpowiedzi na powyższy wniosek ZUS II Oddział w Ł. wydał zaskarżoną decyzję z dnia 3 lipca 2018 roku.

Przy uwzględnieniu okresu zatrudnienia od dnia 2 września 1968 roku do dnia 31 marca 1971 roku , staż pracy wnioskodawcy uwzględniany przy wyliczeniu kapitału początkowego wyniósłby 23 lata 5 miesięcy okresów składkowych natomiast wartość kapitału na dzień 1 stycznia 1999 roku wyniosłaby 129 331,29 zl / wyliczenie ZUS k- 21 , niesporne /.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie materiału dowodowego zebranego w sprawie opierając się na dokumentach załączonych do akt ,w tym przesłanych przez Archiwum Zakładowe w Ł. oraz zeznaniach wnioskodawcy. W ocenie Sądu zgromadzony materiał dowodowy pozwala na ustalenie, że w spornym okresie czasu wnioskodawca jako uczeń szkoły dla pracujących pozostawał w zatrudnieniu. Wiarygodne są w tym zakresie zeznania wnioskodawcy ,że inna data urodzenia jaką wpisano na świadectwie pracy jest wynikiem osoby wypełniającej druk, natomiast świadectwo to w rzeczywistości potwierdza zatrudnienie wnioskodawcy. Wskazać należy ,że zeznania wnioskodawcy w tym zakresie są wiarygodne , spójne i konsekwentne. Znajdują one potwierdzenie w pozostałych dokumentach . nie ma bowiem żadnej wątpliwości ,że wnioskodawca ukończył szkołę dla pracujących właśnie w tym okresie i był synem S.. Ponadto Archiwum nie dysponuje dokumentacja pracowniczą ze spornego okresu czasu ( ani żadnego innego) dotyczącego tego zakładu pracy i osoby o takim samym imieniu i nazwisku co wnioskodawca. W ocenie Sądu potwierdza to okoliczność ,że w spornym okresie czasu do szkoły dla pracujących uczęszczał tylko jeden Z. D., który był jednocześnie zatrudniony w (...) Przedsiębiorstwie (...) w Ł. i jest to właśnie wnioskodawca.

Wysokość kapitału początkowego przy uwzględnieniu spornego okresu zatrudnienia, wyliczona hipotetycznie przez organ rentowy nie była kwestionowana przez wnioskodawcę i wyliczenie to nie budzi zastrzeżeń Sądu.

Sąd zważył , co następuje :

Odwołanie wnioskodawcy jest zasadne i podlega uwzględnieniu.

Zgodnie z treścią art. 173 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz.U. z 2018 roku, poz.1270) emerytalnej, dla ubezpieczonych urodzonych po 31.12.1948 r., którzy przed dniem wejścia w życie ustawy opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek, ustala się kapitał początkowy. Zgodnie z art. 174 ust. 1 ustawy emerytalnej, kapitał początkowy ustala się na zasadach określonych w art. 53, z uwzględnieniem ust. 2-12.

Natomiast zgodnie z ust. 2 art. 174 ustawy emerytalnej, przy ustalaniu kapitału początkowego przyjmuje się przebyte przed dniem wejścia w życie ustawy:

1) okresy składkowe, o których mowa w art. 6,

2) okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 5,

3) okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 1-4 i 6-12, w wymiarze nie większym niż określony w art. 5 ust. 2.

W myśl ust. 3 art. 174 w/w ustawy, podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się na zasadach określonych w art. 15, 16, 17 ust. 1 i 3 oraz art. 18, z tym że okres kolejnych 10 lat kalendarzowych ustala się z okresu przed dniem 1 stycznia 1999r.

Natomiast w myśl ust. 7 do obliczenia kapitału początkowego przyjmuje się kwotę bazową wynoszącą 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale kalendarzowym 1998 r. Ust. 8 powyższego przepisu, stanowi, że przy obliczaniu kapitału początkowego część kwoty bazowej wynoszącej 24% tej kwoty mnoży się przez współczynnik proporcjonalny do wieku ubezpieczonego oraz okresu składkowego i nieskładkowego osiągniętego do 31.12.1998 r.

W rozpoznawanej sprawie spór sprowadzał się do kwestionowania okresu składkowego wnioskodawcy od dnia 2 września 1968 roku do dnia 31 marca 1971 roku, potwierdzonego przedłożonym przez wnioskodawcę świadectwem pracy i zaświadczeniem wydanym przez Archiwum Zakładowe w Ł.. Organ rentowy zakwestionował powyższe dokumenty bowiem widniała na nich inna data urodzenia wnioskodawcy. Data wskazana w dokumentach zawierała błędny miesiąc – marzec a prawidłowa powinna być – grudzień . Wszystkie pozostałe dane osobowe wnioskodawcy tj. dzień i rok urodzenia oraz imię ojca wnioskodawcy były prawidłowe. W tym miejscu podnieść należy ,że organ rentowy nie ma możliwości prowadzenia w tak szerokim zakresie jak Sąd postępowania dowodowego i opiera się przede wszystkim na dokumentach, których rzetelność nie może budzić żadnych wątpliwości. Sąd prowadząc postępowanie dowodowe analizował dokumentację archiwalną nadesłaną przez Archiwum Zakładowe w Ł. w tym zapisy z rejestru uczniów. Z informacji nadesłanych przez Archiwum wynika ,że nie dysponuje ono żadnymi innymi dokumentami niż te przesłane do Sądu. Można zatem wywieść wniosek ,że w spornym okresie nie było w zakładzie zatrudnionego żadnego innego ucznia o imieniu i nazwisku Z. D., syna S. urodzonego w (...) roku. Przedłożone świadectwo pracy , pomimo że zawiera błędny miesiąc urodzenia wnioskodawcy dotyczy jego osoby i potwierdza okres zatrudnienia w nim wskazany. Nie ulega wątpliwości ,że ten okres zatrudnienia jako okres składkowy powinien być uwzględniony przy wyliczeniu kapitału początkowego , zgodnie z cytowanymi powyżej przepisami.

Mając powyższe na uwadze Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił wysokość kapitału początkowego wnioskodawcy na dzień 1 stycznia 1999 roku na kwotę 129 331, 29 zł.

Zarządzenie : wyrok z uzasadnieniem , pouczeniem oraz aktami rentowymi doręczyć peł. ZUS

26.02.2019 r