Pełny tekst orzeczenia

(...)

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 4 lipca 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. odmówił wnioskodawcy J. K. prawa do emerytury pomostowej. W uzasadnieniu organ wskazal ,że przyczyną odmowy przyznania prawa jest niewykazanie przez wnioskodawcę okresu prac w warunkach szczególnych w rozmiarze co najmniej 15 lat a ponadto brak wykazania ,że przed dniem 1 stycznia 1999 roku wykonywanie prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust 1 i 3 ustawy lub art. 32 i 33 ustawy emerytalnej . Ponadto organ wskazał ,że wnioskodawca nie wykonywał po dniu 31 grudnia 2008 roku prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych. Wnioskodawca nie wykazał również rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą / decyzja w aktach ZUS/.

W dniu 8 sierpnia 2018 roku wnioskodawca złożył odwołanie od powyższej decyzji wnosząc o jej zmianę i przyznanie prawa do emerytury pomostowej od dnia złożenia wniosku . w uzasadnieniu odwołania wnioskodawca wskazał ,że posiada wymagany staż pracy w warunkach szczególnych / odwołanie k- 3-10/.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie. Podniesiono argumentację jak w zaskarżonej decyzji. Organ podkreślił ,że wnioskodawca nie legitymuje się 15 latami pracy w szczególnych warunkach na dzień 1 stycznia 2009 roku oraz pracą w warunkach szczególnych po dniu 31 grudnia 2008 roku jak też nie rozwiązał stosunku pracy / odpowiedź na odwołanie k- 25-26/.

Sad ustalił następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca urodził się w dniu (...) / niesporne/.

W dniu 8 czerwca 2018 roku wnioskodawca złożył wniosek o przyznanie emerytury pomostowej . W dacie składania wniosku , wnioskodawca był zatrudniony w Miejskim Zakładzie (...) Spółce z o.o. w S. jako kierowca autobusu. Wskazał ,że stosunek pracy rozwiąże po otrzymaniu decyzji w przedmiocie emerytury pomostowej / wniosek w aktach ZUS/. W Miejskim Zakładzie (...) wnioskodawca był zatrudniony na podstawie kolejno zwieranych trzech umów zleceń a od 1 stycznia 2018 roku na podstawie umowy o pracę. Do dnia zamknięcia rozprawy wnioskodawca pozostawał w stosunku pracy z powyższym pracodawcą. Umowa o pracę od dnia 1 stycznia 2019 roku jest zawarta na czas nieokreślony / niesporne, zeznania wnioskodawcy 00;03;01 w zw z 00;06;18 CD k-145, umowy zlecenia k- 118-121, umowa o prace k-124 i k- 125 /.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie materiału dowodowego załączonego do akt sprawy w tym aktach ZUS. Sąd oparł się na dokumentach w postaci umów łączących wnioskodawcę z firmą (...) Sp. Z o.o. oraz zeznaniach wnioskodawcy. Podnieść należy ,że powyższe okoliczności nie były sporne w sprawie . Sąd pominął pozostałe dowody zgromadzone w aktach sprawy w tym dokumenty i zeznania świadków na okoliczność pracy wnioskodawcy w warunkach szczególnych . W ocenie Sądu przy rozpoznaniu sprawy nie mają one znaczenia w świetle niespornej okoliczności ,że wnioskodawca pozostaje w zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Ustalenie w tym procesie czy wnioskodawca spełnia pozostałe przesłanki nabycia prawa do emerytury pomostowej nie miałoby żadnego znaczenia w przyszłym postępowaniu, jeżeli wnioskodawca zdecydowałby się na rozwiązanie umowy o pracę i ponownie ubiegał o prawo do emerytury pomostowej. Prowadzenie postępowania w tym kierunku przede wszystkim prowadziłoby do nieuzasadnionego przedłużenia postępowania. Ponadto ustalenia poczynione w tym procesie nie wiązałyby ani organu rentowego ani tym bardziej Sądu rozpoznającego w przyszłości sprawę .

Sąd zważył co następuje :

Odwołanie nie jest zasadne i podlega oddaleniu. Zaskarżona decyzja odpowiada prawu.

Prawo do emerytury pomostowej regulują przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (t.j Dz. U z 2017 r poz. 664 ze zm). Zgodnie z treścią przepisu art. 4 powyższej ustawy , który stanowi ,że prawo do emerytury pomostowej, z uwzględnieniem art. 5-12, przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;

2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;

3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;

4) ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;

5) przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;

6) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3;

7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.

Jest okolicznością niesporną między stronami ,że wnioskodawca w dacie wydania spornej decyzji jak też w dacie zamknięcia rozprawy pozostawał w zatrudnieniu. Okoliczność ta powoduje ,że organ rentowy zasadnie odmówił mu przyznania prawa do emerytury pomostowej a wydana w sprawie decyzja jest zasadna i zgodna z prawem . W tym miejscu wskazać należy ,że wnioskodawca jest obecnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony , co przemawia za trwałością nawiązanego stosunku pracy , szczególnie ,że umowa ta była poprzedzona kilkoma umowami zlecenia i roczną umową o pracę terminową.

Wobec powyższego Sąd oddalił odwołanie.