Pełny tekst orzeczenia

X Gc 724/17

UZASADNIENIE

W pozwie z dnia 15 maja 2017r. skierowanym przeciwko (...) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. powódka (...) spółka akcyjna w W. wniosła o zasądzenie od pozwanej kwot:

I 300 000zł. tytułem zwrotu udzielonej pozwanej gwarancji wraz z odsetkami w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP nie przekraczającej odsetek maksymalnych liczonymi od dnia 27 kwietnia 2017r.;

II 4 849,30zł. tytułem skapitalizowanych odsetek w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP nie przekraczającej odsetek maksymalnych liczonych za okres od dnia 27 lutego 2017r. do dnia 26 kwietnia 2017r. Uzasadniając zgłoszone żądanie powódka podniosła, iż na mocy przelewu nabyła od gwaranta roszczenie o zwrot wypłaconej przez niego gwarancji udzielonej w związku z przyznanym pozwanej kredytem (pozew k. 3).

Zapadłym w dniu 11 lipca 2017r. nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym orzeczono zgodnie z żądaniem pozwu (nakaz zapłaty k. 56). We wniesionym od powyższego nakazu sprzeciwie z dnia 7 sierpnia 2017r. pozwana zakwestionowała wysokość dochodzonego przez powoda roszczenia zarówno w zakresie należności głównej i dochodzonych odsetek jak i datę od, której powódka domaga się odsetek, podniosła bowiem, iż dokonała częściowej spłaty długu i z tych też przyczyn wniosła o oddalenie powództwa (sprzeciw k. 62 – 63).

Sąd ustalił, co następuje:

W dniu 16 października 2014r. powódka udzieliła pozwanej kredytu odnawialnego w ramach limitu kredytowego w kwocie 500 000zł. W par. 13 ust. 1 pkt 2 jako jedno z zabezpieczeń kredytu przewidziano udzieloną przez Bank (...) gwarancję w wysokości 300 000zł. (umowa k. 6 – 7). O udzielenie przez (...) takiej gwarancji pozwana wystąpiła w dniu 24 września 2015r. i zobowiązała się jednocześnie do zwrotu wypłaconej tytułem gwarancji kwoty wraz z odsetkami liczonymi od dnia jej wypłaty w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego (wniosek k. 106 – 107).

W dniu 27 lutego 2017r. gwarant w wykonaniu udzielonej gwarancji zapłacił powódce kwotę 300 000zł., w dniu zaś 13 marca 2013r. przelał na powódkę służącą mu względem pozwanej wierzytelność o zwrot powyższej kwoty wraz z odsetkami w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego (potwierdzenie przelewu k. 12, umowa k. 11). Doręczonym pozwanej w dniu 31 marca 2017r. pismem powódka wezwała pozwaną do spłaty powyższego zadłużenia (wezwanie k. 14, dowód doręczenia k. 15).

W dniu 27 kwietnia 2017r. powódka sporządziła wyciąg ze swoich ksiąg stwierdzający zadłużenie pozwanej w dochodzonej pozwem wysokości (wyciąg k. 5).

Sąd zważył, co następuje:

Żądanie pozwu znajduje oparcie w postanowieniach zawartej między powódką a gwarantem umowy przelewu, na mocy której powódka nabyła wierzytelność o zwrot wypłaconej w kwocie 300 000zł. gwarancji. Także fakt spełnienia przez gwaranta świadczenia w podanej wyżej wysokości wykazany został przedstawionym przez powódkę potwierdzeniem przelewu. Dokonując oceny zasadności żądania pozwu mieć należało na uwadze, iż we wniesionym przez siebie sprzeciwie pozwana powołując się ogólnikowo na rzekomo nieuwzględnione wpłaty na poczet zadłużenia, nie negowała jednocześnie zasadności realizacji gwarancji w jej pełnej wysokości, jak również wbrew ciążącemu na niej z mocy art. 6 kc. ciężarowi dowodowemu nie wskazała, kiedy owe wpłaty i w jakiej wysokości miały mieć miejsce, a także nie przedstawiła na poparcie swoich twierdzeń żadnych dowodów. Z uwagi na powyższe twierdzenia powyższe ocenić należało jako całkowicie gołosłowne, zgłoszony zaś przez pozwaną wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego - jako zmierzający do przedłużenia postępowania – podlegał oddaleniu (sprzeciw k. 63, postanowienie k. 108).

Jako zasadne ocenić należało również żądanie zasądzenia dochodzonych przez powódkę odsetek za okres od dnia 27 lutego 2017r., jak wynika bowiem z przedstawionej przez nią gwarancji, to obowiązek ich zapłaty powstawał z chwilą dokonania wypłaty gwarancji. Co się tyczy wysokości powyższych odsetek to stosownie do postanowień gwarancji, o udzielenie której ubiegała się sama pozwana, odsetki te zastrzeżone zostały w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Na mocy uchwały Rady Polityki Pieniężnej nr (...) odsetki te począwszy od dnia 5 marca 2015r. wynoszą 2,5%, to zaś oznacza, iż powódka uprawniona była do naliczania odsetek w wysokości 10% w stosunku rocznym. Mając jednocześnie na uwadze fakt, iż zgodnie z obwieszczeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 stycznia 2016r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych, odsetki te począwszy od dnia 1 stycznia 2016r. wynoszą 5%, zgodnie zaś z art. 359 § 2 1 kc.,. maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych, przyjętą za podstawę kapitalizacji odsetek dochodzonych za okres od dnia 27 lutego 2017r. do dnia 26 kwietnia 2017r. stopę procentową uznać należało za zgodną z przepisem art. 359 kc. Wobec tego jednak, iż wysokość powyższych odsetek wyraziła się kwotą 4.767,12zł. żądaniu pozwu obejmującemu dochodzone odsetki udzielić należało ochrony we wskazanej wyżej części oddalając jednocześnie powództwo w pozostałej części.

Z uwagi na to, iż powódka niemal w całości utrzymała się z żądaniem pozwu, pozwaną zgodnie z zasadą odpowiedzialności za wynik postępowania obciążono opłatą od pozwu w wysokości 15 000zł. oraz wynagrodzeniem pełnomocnika ustalonym na podstawie par. 2 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych w kwocie 10 817zł.

Z/ odpis wyroku z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi powódki