Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Ka 93/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 marca 2019 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy w IV Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący:

SSO Agnieszka Połyniak

Protokolant:

Agnieszka Strzelczyk

przy udziale Eligiusza Wnuka Prokuratora Prokuratury Okręgowej,

po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2019 r.

sprawy K. K.

syna T. i A. z domu B.

urodzonego (...) w K.

oskarżonego z art. 178a § 4 kk

na skutek apelacji wniesionej przez oskarżonego

od wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku

z dnia 5 grudnia 2018 r. sygnatura akt II K 660/17

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania

Sygnatura akt IV Ka 93/19

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2018r. Sąd Rejonowy w Kłodzku, w sprawie o sygn. akt II K 660/17, uznał K. K. za winnego tego, że w dniu 14 sierpnia 2017 roku w miejscowości K., ul. (...), województwa (...) na drodze publicznej kierował samochodem osobowym marki F. (...) o numerach rejestracyjnych (...) w stanie nietrzeźwości (I badanie -0,59mg/l, II badanie - 0,68 mg/l, III badanie - 0,73 mg/l, IV badanie 0,68 mg/l stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu), przy czym w/w był już uprzednio skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości tj. za czyn z art. 178a§1 kk wyrokiem Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 11 stycznia 2010 roku sygn. akt VI K 127/10 z tym, iż czyn ten zakwalifikował z art. 178a§1 i 4 kk i za czyn ten przy zastosowaniu art. 37a kk wymierzył mu karę 10 (dziesięciu) miesięcy ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 (trzydziestu) godzin w stosunku miesięcznym. Na podstawie art. 42§3 kk orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio. Nadto na podstawie art. 43a§2 kk orzekł wobec oskarżonego świadczenie pieniężne w wysokości 10.000 (dziesięć tysięcy) złotych, które należy uiścić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz na podstawie art. 624§1 kpk zwolnił oskarżonego w całości od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, wydatki poniesione przez Skarb Państwa od chwili wszczęcia postępowania zaliczając na rachunek tegoż Skarbu Państwa.

Z rozstrzygnięciem tym nie pogodził się oskarżony, który w osobistej apelacji zaskarżył wyrok w całości na swoją korzyść, wskazując, że brak podstaw do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, wskazując, że niestwierdzenie zatarcia skazania w sprawie, która stanowi podstawę przyjęcia art. 178a§4 k.k. z uwagi na brak wpłaty kwoty 300 zł na rzecz fundacji (...) nie polega na prawdzie, ponieważ pieniądze te wpłacił, na dowód czego przedłożył kserokopie dowód wpłat.

Podnosząc ten zarzut wniósł o ponowne rozpoznanie sprawy.

Sąd odwoławczy zważył, co następuje:

Apelacja okazała się skuteczna.

W aktach sprawy (...), w której to K. K. skazany został za czyn z art. 178a§1 k.k. i nałożono na niego obowiązek zapłaty 300 złotych tytułem świadczenia pieniężnego na rzecz Fundacji (...) w S., znajduje się także wywiad środowiskowy z listopada 2010r. (k. 151), w którym to przeprowadzający go kurator zawodowy wskazał, że „tytułem uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Fundacji (...)K. K. uiścił 300 złotych”.

Wraz z apelacją oskarżony także przedłożył kserokopie 3 dowodów wpłat (po 100 złotych każdy) na konto komornika sądowego przy SR w Kłodzku (k. 100), które – zdaniem skarżącego – stanowią dowód wykonania świadczenia pieniężnego. Jeśli te informacje zostałyby potwierdzone, uznać by należało, że skazanie w sprawie (...) uległo zatarciu przed 14.08.2017r., co z kolei będzie rzutować na opis czynu, który można K. K. (ewentualnie) zarzucić i przypisać, jego kwalifikację prawną, a także wymiar kary zasadniczej oraz środków karnych i kompensacyjnych.

W tej sytuacji sąd odwoławczy zobligowany był zaskarżony wyrok uchylić i sprawę przekazać sądowi I instancji, by przeprowadził postępowanie dowodowe we wskazanym zakresie, tj. ustalił czy istotnie K. K. spełnił świadczenie pieniężne, dokonując stosownych wpłat na konto komornika sądowego i w zależności od tych ustaleń dokonać ponownej oceny prawnokarnej zachowania oskarżonego.