Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 241/19

POSTANOWIENIE

Dnia 07 maja 2019 roku

  Sąd Rejonowy w Kłodzku, I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Daria Ratymirska

Protokolant: stażysta Joanna Wiejkut

po rozpoznaniu w dniu 07 maja 2019 roku w Kłodzku

na rozprawie

sprawy z wniosku G. M.

z udziałem H. M. i G. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po zm. H. S. (1) i J. S.

postanawia

I.  stwierdza, że spadek po J. S. zmarłym dnia 23 kwietnia 2018 roku w D., ostatnio stale zamieszkałym w K., na podstawie testamentu allograficznego z dnia 23 kwietnia 2004 roku, nabył wnuk G. M., syn A. L. i H. – w całości;

II.  stwierdza, że spadek po H. S. (1) zmarłej dnia 07 października 2018 roku w P., ostatnio stale zamieszkałej w K., na podstawie testamentu notarialnego z dnia 25 sierpnia 2009 roku, nabyli: wnuk G. M., syn A. L. i H. – w udziale wynoszącym 70 %, oraz córka G. K., córka J. i H. - w udziale wynoszącym 30%.

Sygnatura akt I Ns 241/19

UZASADNIENIE

Wnioskodawca G. M. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po J. S., zmarłym w dniu 23 kwietnia 2004r., oraz H. S. (1), zmarłej dnia 7 października 2018r., przed śmiercią ostatnio stale zamieszkałych w K.. Uczestniczka postępowania G. K. poparła wniosek. Uczestniczka H. M., pomimo zawiadomienia, nie stawiła się na rozprawie i nie złożyła wyjaśnień na piśmie.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Spadkodawca J. S. zmarł w dniu 23 kwietnia 2004r. w D.. Pozostawił po sobie dzieci: H. M. i G. K.. W chwili śmierci był żonaty z H. S. (1). Tylko raz zawierał małżeństwo. Pozostawił testament allograficzny z dnia 4 lipca 2003r., w którym do spadku powołał swojego wnuka G. M..

Spadkodawczyni H. S. (1) zmarła w dniu 7 października 2018r. w P.. W chwili śmierci była wdową. Pozostawiła po sobie dzieci: H. M. i G. K.. Pozostawiła testament notarialny z dnia 25 sierpnia 2009r., w którym do spadku powołała: swojego wnuka G. M. w udziale wynoszącym 70% i swoją córkę G. K., w udziale wynoszącym 30%.

Dowód:

odpis skrócony aktu zgonu H. S. (1) (k-9), J. S. (k-10)

odpis skrócony aktu małżeństwa spadkodawczyni i wnioskodawcy (k-3),

odpis skrócony aktu małżeństwa uczestniczki H. M. (k-7), G. K. (k-8)

odpis skrócony aktu urodzenia G. M. (k-4)

odpis skrócony aktu urodzenia uczestnika G. S. (k-5), H. S. (2) (k-6)

testamenty spadkodawców (k-11)

zapewnienia spadkowe wnioskodawcy i uczestniczki G. K. (k-16).

Sąd zważył, co następuje:

Wniosek zasługiwał na uwzględnienie.

Zgodnie z przepisem art. 922 § 1 kc, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów księgi IV kodeksu cywilnego. Otwarcie spadku następuje zawsze w chwili śmierci osoby fizycznej, z tą też chwilą spadkobierca nabywa spadek. Z chwilą otwarcia spadku określone prawa i obowiązki wchodzą do majątku spadkobierców (art. 925 kc), stając się prawami i obowiązkami tych osób.

W myśl przepisu art. 926 § 1 kc, powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą (§2). Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament (art. 941 kc). Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego (art. 950 kc). Spadkodawca może też sporządzić testament w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec (…) kierownika urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków (art. 951 § 1 i 2 kc).

W stosunku do spadków po J. S. i H. S. (1), dziedziczenie nastąpiło na podstawie w.w. testamentów, odpowiednio alograficznego z dnia 4.07.2003r. i notarialnego z dnia 25.08.2009r. Brak było zarazem uzasadnionych podstaw do kwestionowania ważności tych testamentów (art. 945 § 1 kc).